Możesz karmić piersią i być aktywna fizyczne. Ważny jest tylko rodzaj ćwiczeń i twoja dieta

2019-07-01 12:20

Karmienie piersią nie oznacza rezygnacji z aktywności fizycznej. Zobacz, jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej i ćwiczenia, aby na długo zachowała zdrowy wygląd i dobrą kondycję.

Młoda kobieta z wózkiem, z matą w dłoni
Autor: Getty images Możesz karmić piersią i być aktywną fizyczne. Ważny jest tylko rodzaj ćwiczen i twoja dieta

Eksperci podkreślają, że w okresie karmienia piersią bardzo ważne jest zachowanie przez matkę odpowiedniej, pełnowartościowej i urozmaiconej diety służącej zarówno jej samej, jak i maleństwu. Dieta karmiącej nie oznacza rezygnacji z ulubionych produktów, ani nie wyklucza też dbania o sylwetkę. Aktywność fizyczna podczas karmienia piersią jest jak najbardziej wskazana. I na pewno nieszkodliwa dla laktacji.

Spis treści

  1. Aktywność fizyczna zalecana w okresie karmienia piersią
  2. Trening w czasie laktacji nie wpływa na jakość pokarmu
  3. Dieta aktywnej mamy karmiącej piersią
15 Faktów o karmieniu piersią

Aktywność fizyczna zalecana w okresie karmienia piersią

Ćwiczenia nie zaszkodzą laktacji, za to pozwolą na szybki powrót do formy sprzed ciąży. Aktywność fizyczna w okresie karmienia piersią powoduje lepsze ukrwienie klatki piersiowej, a tym samym pobudza laktację.Pamiętaj tylko, aby odczekać czas połogu. Ponieważ twoje ciało musi się zregenerować po porodzie, każdą aktywność powinnaś rozpoczynać powoli: stopniowo do spacerów dokładaj inne ćwiczenia np. pilates i ćwiczenia wzmacniające (przysiady, uniesienia ramion, brzuszki, wypady). Przez okres 6 tygodni po porodzie nie należy wykonywać klasycznych brzuszków!

Zacznij trening od 10-15 minut ćwiczeń cardio, takich jak pływanie, spacery i stopniowo zwiększaj czas ćwiczeń o pięć minut. Utrzymuj tętno na poziomie 80 procent. Włącz również co najmniej 10 minut ćwiczeń wzmacniających plecy, najbardziej dotknięte ciążą.

Należy też ćwiczyć mięśnie Kegla. Możesz to robić już w pierwszej dobie po porodzie, jeśli rodziłaś siłami natury. Ćwiczenia te zmniejszają ryzyko nietrzymania moczu i przyspieszają „powrót brzucha” do stanu sprzed ciąży. Jeśli jesteś po cesarskim cięciu, powinnaś poradzić się lekarza, kiedy możesz zacząć ćwiczyć.

Czytaj również: Fakty i mity na temat karmienia piersią. Dowiedz się wszystkiego na temat laktacji

Dietetyk wyjaśnia, jak powinno wyglądać odżywianie w czasie laktacji

Trening w czasie laktacji nie wpływa na jakość pokarmu

Nie warto się martwić, że mleko ćwiczącej mamy będzie mniej wartościowe i będzie zawierało tyle samo substancji wzmacniających odporność. Badania pokazują, że dzieci karmione wyłącznie piersią matek, które regularnie ćwiczą, rosną równie silnie, jak te, których mamy prowadzą siedzący tryb życia.

Trening nie zmieni też smaku pokarmu. Niektóre opowieści ostrzegają przed nadmiernym wysiłkiem fizycznym i wywołanymi nim zakwasami, które zakwaszają mleko. Okazuje się, że to możliwe, ale przy bardzo intensywnym wysiłku. Umiarkowany trening amatorski, nie stwarza takiego ryzyka. Ponieważ podczas ćwiczeń możesz się pocić, weź prysznic lub przynajmniej wytrzyj sutki, zanim podasz je malcowi do ssania. 

Dieta aktywnej mamy karmiącej piersią

Tak długo, jak utrzymujesz zdrową dietę i odpowiednio się nawadniasz, trening nie będzie mieć wpływu na laktację. Jeśli dużo ćwiczysz, musisz po prostu więcej jeść i pić. Podstawowe zalecenia żywieniowe, jakich powinna przestrzegać karmiąca mama to:

  • Podstawa to regularne posiłki - jedz regularnie, 5 razy dziennie.
  • Jedz nieco więcej, niż w okresie ciąży.
  • Pij około 2,5-3 litrów płynów na dobę.
  • Nie stosuj diet odchudzających! Mleko musi pozostać pełnowartościowe.
  • Precz z konserwantami i żywnością przetworzoną: unikaj żywności nadmiernie przetworzonej, konserwowanej chemicznie, sztucznie aromatyzowanej i barwionej.
  • Uważaj na słodycze! Staraj się wyeliminować z diety cukier i słodycze – to puste kalorie!
  • Unikaj spożywania potraw zmieniających smak twojego mleka np. cebuli, czosnku, brokułów.
  • Unikaj potraw ostrych, kwaśnych, ciężkostrawnych i tłustych.
  • Zrezygnuj z picia alkoholu, palenia papierosów i unikaj picia kawy i herbaty.

Niektóre pokarmy przyjmowane przez mamę karmiącą mogą spowodować alergię pokarmową u dziecka. Niezbędna jest wtedy konsultacja z lekarzem i wykluczenie z diety matki tych, na które dziecko jest uczulone. W miejsce wyeliminowanych uczulających produktów należy wprowadzać zamienniki o podobnych właściwościach odżywczych. Do produktów najczęściej uczulających należą: mleko krowie, jaja, owoce (cytrusy, truskawki), pomidory, ryby i owoce morza, orzechy, czekolada i kakao.

Materiały prasowe z konferencji IŻŻ "MAMO, ZADBAJ O SIEBIE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza