Odchudzanie w czasie karmienia? Powiemy ci, jak zrobić to bezpiecznie dla siebie i dziecka

2022-03-07 16:22

Czy w czasie karmienia można się odchudzać? Oczywiście, że można i nie ma co się obawiać, że zrobimy dziecku krzywdę. Wystarczy wybrać zdrową dietę i ruch na świeżym powietrzu. Kilogramy znikną, my będziemy szczęśliwe, a dziecko zdrowe!

Odchudzanie w czasie karmienia? Powiemy ci, jak zrobić to bezpiecznie
Autor: Getty images Odchudzanie w czasie karmienia? Powiemy ci, jak zrobić to bezpiecznie

Po urodzeniu dziecka chcesz jak najszybciej wrócić do wagi sprzed ciąży i schudnąć w czasie karmienia piersią? Lepiej nie robić tego zbyt szybko - po porodzie ciało potrzebuje 6 tygodni, żeby się zregenerować.

Najlepiej by było, żebyś w tym okresie w ogóle nie zwracała uwagi na wagę. Nie wchodź na nią, nie zastanawiaj się nad dodatkowymi kilogramami, tylko ciesz się dzieckiem. Zdążysz schudnąć, a jeśli podejdziesz do tematu racjonalnie, zrobisz to w sposób bezpieczny dla ciebie i dla niemowlęcia.

Spis treści

  1. Dobra dieta to podstawa
  2. Ważna jest aktywność fizyczna
  3. Co jeść, żeby schudnąć przy karmieniu piersią?
Zabiegi chirurgii plastycznej poprawiające wygląd piersi i brzucha po ciąży

Dobra dieta to podstawa

Zakończył się okres połogu, czujesz się lepiej, ale karmisz piersią i nie wiesz, czy już możesz się odchudzać. Możesz, ale musisz to zrobić z głową. Nie licz na dietę cud i nie stosuj żadnych kalorycznych limitów (typu: "1200 kalorii z pewnością pomoże mi schudnąć"), bo w ten sposób możesz wyrządzić dziecku krzywdę.

Jeśli przestaniesz dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, pogorszy się jakość twojego mleka. Nie chcesz, aby dziecko zachorowało, uzbrój się zatem w cierpliwość.

Czytaj także: Sekrety odchudzania po ciąży, czyli jak schudnąć po porodzie

Podstawowe zasady karmienia piersią dziecka

Ważna jest aktywność fizyczna

Wszystkie niecierpliwe mamy teraz zapewne głośno jęknęły. Niestety, aktywność fizyczna i zdrowa dieta to jedyna metoda, aby rozsądnie pozbyć się dodatkowych kilogramów i schudnąć przy karmieniu piersią.

Pamiętaj, że już dzięki karmieniu tracisz dziennie od 200 do 500 kcal. Jeśli dołożysz do tego ruch na świeżym powietrzu i zaczniesz zdrowo się odżywiać, nawet nie zauważysz, kiedy schudniesz.

Jeśli nie lubisz biegać i nie masz siły, żeby jeździć na rowerze, spaceruj. Pół godziny dziennie wystarczy, aby dotlenić organizm, wzmocnić krążenie i pobudzić mięśnie do pracy.

Oblicz swoje BMI z pomocą naszego kalkulatora

Co jeść, żeby schudnąć przy karmieniu piersią?

  • Przede wszystkim pij dużo wody i zielonej herbaty. Dzięki temu będziesz nie tylko prawidłowo nawodniona, ale pozbędziesz się toksyn z organizmu. Ogranicz spożycie czarnej herbaty, kofeiny i słodkich napojów. One nie przyniosą twojemu organizmowi nic dobrego.
  • Dostarczaj organizmowi wszystkich składników odżywczych: witamin, minerałów, białka, węglowodanów, błonnika i tłuszczy. Wzbogać swoją dietę w różnorodne produkty: kasze, warzywa, owoce. Im mniej przetworzone będą warzywa i owoce, tym więcej będą zawierały witamin.
  • Jedz dużo ryb - co najmniej trzy razy w tygodniu. Pamiętaj, że musisz dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D. Dieta i ruch na świeżym powietrzu powinny ci to zapewnić, ale jeśli się obawiasz, że tak nie jest, skonsultuj się z lekarzem. Być może będziesz musiała przyjmować preparaty z witaminą D.
  • Jedz lekkie dania. Gotuj na parze albo piecz. Nie jedz smażonych, tłustych i ciężkich potraw. Zrezygnuj również z kalorycznych sosów - zamiast nich stosuj lekkie dressingi z cytryną i ziołami.
  • Sięgnij po specjalne suplementy dla kobiet po porodzie, dzięki którym uzupełnisz niedobory witamin.