Co wspomaga laktację, a co jej szkodzi? 7 rzeczy, które pomogą ci karmić i 7, które to utrudnią
Jak pobudzić laktację – to pytanie zadaje sobie wiele kobiet skarżących się na brak pokarmu po porodzie. Co wspomaga laktację, a co jej szkodzi? Poznaj 7 skutecznych sposobów na pobudzenie laktacji i 7 rzeczy, które mogą utrudnić proces produkcji pokarmu.

Spis treści
- Co wspomaga laktację? 7 sposobów na lepszą laktację
- Tego nie rób - 7 rzeczy, które utrudniają laktację
Problemów z laktacją doświadcza wiele kobiet. bardzo często powodem niepowodzeń w karmieniu piersią jest nieuregulowana jeszcze laktacja. To normalny objaw w pierwszych tygodniach życia dziecka, ale mimo to warto dowiedzieć się, jak wspomagać laktację i wiedzieć, co może ją utrudnić.
Co wspomaga laktację? 7 sposobów na lepszą laktację
- Odpowiednio często opróżniaj piersi, dlatego karm dziecko na żądanie oraz zgodnie z własnymi potrzebami, ale nie rzadziej, niż 8-12 razy na dobę. Nie dziw się, że czasem noworodka trzeba budzić na karmienie.
- W czasie jednego karmienia podawaj do opróżnienia dziecku co najmniej jedną pierś. Dlatego zanim przystawisz maluszka do drugiej piersi, zmień mu pozycję przy pierwszej.
- Niemowlę powinno ssać jedną pierś co najmniej 10 minut. Gdy zastanawiasz się jak pobudzić laktację, powinnaś pamiętać, że im pierś jest częściej i efektywniej opróżniana, tym więcej mleka produkuje. W sytuacjach niedoboru pokarmu, gdy dziecko nie chce ssać opróżnionej piersi, dodatkową stymulację można prowadzić stosując odpowiedni laktator.
- Karm w nocy. Podawanie dziecku piersi nocą jest bardzo ważne ze względu na potrzeby dziecka oraz pobudzenie laktacji - stężenie prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie pokarmu – jest największe nad ranem.
- W czasie karmienia, staraj się być spokojna, bo zbyt duży poziom adrenaliny może blokować wypływ pokarmu, a niepokój i stres będą udzielały się dziecku. Początkowe trudności nie powinny być przyczyną zbyt dużych obaw, ale też nie odsuwaj w czasie prób ich rozwiązania. Najszybciej jak tylko możesz, szukaj profesjonalnej pomocy u doświadczonej konsultantki laktacyjnej lub neurologopedy wczesnej interwencji.
- Dobrze się odżywiaj. Racjonalna, dobrze skomponowana dieta ma duży wpływ na laktację. Twój organizm powinien być odpowiednio odżywiony i nawodniony. Dlatego jedz stosunkowo nisko przetworzone, wartościowe posiłki. W miarę możliwości, ogranicz słodycze, a kawę zastąp wersją bezkofeinową. Wypijaj odpowiednią ilość płynów dziennie, najlepiej niegazowaną wodę z cytryną, niskosłodzony kompot z jabłek lub świeżo wyciśnięty sok z marchwi. Produkty mleczne spożywaj raczej w postaci jogurtów lub klasycznego mleka.
- Stosuj herbatki laktacyjne. Dawniej, dla pobudzenia laktacji kobiety piły domowe piwa karmelowe zawierające słód jęczmienny lub najczęściej zaparzały wywar z kopru włoskiego. Dzisiaj wiemy, że koper włoski nie cieszy się najlepszą sławą, a słodu jęczmiennego lepiej szukać w innych produktach niż piwo. Trzeba jednak pamiętać, że spożywanie najlepszych nawet mieszanek ziołowych na laktację nie rozwiąże problemów laktacyjnych, których podłoże leży w nieodpowiednim postępowaniu, kłopotach zdrowotnych mamy lub trudnościach ze ssaniem po stronie dziecka. Odpowiednie mieszanki ziołowe mają być tylko wsparciem procesu, którego podstawą jest odpowiednio częste i efektywne opróżnianie piersi mamy.
Czytaj również: Przywrócenie laktacji - jak przywrócić laktację po kilku miesiącach przerwy?
Kryzys laktacyjny – co robić, gdy masz za mało pokarmu w piersiach?
Tego nie rób - 7 rzeczy, które utrudniają laktację
- Zbyt szybkie przystawianie dziecka w trakcie karmienia do drugiej piersi. Jego mały żołądek wypełni się pokarmem o niższej wartości energetycznej, a twoje piersi wciąż pozostaną nieopróżnione. Takie postępowanie może wpływać na słabsze przybieranie na wadze dziecka i osłabienie laktacji
- Masowanie piersi - to nie pomaga w pobudzenia laktacji
- Sytuacje silnie stresujące - unikaj sytuacji i osób, które cię denerwują
- Koper włoski. Najnowsze opracowanie Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) wyraźnie wskazuje , że stosowanie herbatek z koprem włoskiem (będącym bardzo często składnikiem także herbatek laktacyjnych), nie jest rekomendowane dla dzieci poniżej 4. roku życia.)
- Dopajanie. Nie podawaj dziecku herbatek czy innych płynów do 6. miesiąca życia. W trakcie wyłącznego karmienia naturalnego nie ma wskazań do tzw. przepajania. Jeśli czujesz, że maluszek płacze, bo chce pić, po prostu ponownie przystaw go na krótko do piersi.
- Dokarmianie butelką. Nie dokarmiaj dziecka bez wyraźnego zalecenia specjalisty, np. konsultantki laktacyjnej. Jeśli zaczniesz mu podawać mleko modyfikowane, na pewno będziesz rzadziej przystawiała go do piersi. Efekt – mniej pokarmu w piersiach. Jeśli masz obawy, że dziecko się nie najada, skonsultuj się z osobą posiadającą potwierdzoną wiedzę w zakresie laktacji. Może się okazać, że trzeba będzie podać sztuczne mleko, ale w odpowiedni sposób i tylko do czasu wystymulowania laktacji.
- Smoczek uspokajacz czy silikonowe kapturki - stosuj je zgodnie z zaleceniami konsultantki laktacyjnej i tylko w razie wyraźnej potrzeby.
Czytaj również: Karmienie piersią: 18 cennych informacji o karmieniu piersią
Przywrócenie laktacji - jak przywrócić laktację po kilku miesiącach przerwy?
miesięcznik "M jak mama"