Impreza andrzejkowa dla dzieci. Jak zorganizować wieczór andrzejkowy dla dzieci?

2023-11-28 11:15

Dzieci kochają Halloween i imprezy karnawałowe z przebraniami. Z pewnością, andrzejki i zabawy z wróżbami też przypadną im do gustu. Impreza andrzejkowa dla dzieci będzie hitem! Podpowiadamy, jak ją zorganizować.

impreza andrzejkowa dla dzieci
Autor: Getty Images

Impreza andrzejkowa dla dzieci może być równie atrakcyjna co bale karnawałowe czy zabawy halloweenowe. To świetny pomysł na spotkanie w grupie przyjaciół, którzy także mają dzieci. Maluchy mogą przyjść przebrane za magów, wróżki, lub cyganki. W trakcie spotkania swobodna zabawa dzieci może być przeplatana tradycyjnymi wróżbami i bardziej kreatywnymi zabawami.

Do tego przygaszone światło, tworzące klimat Andrzejek sprawi, że zapanuje idealna atmosfera do tańców, które ucieszą i dzieci i dorosłych. To będzie niezapomniany wieczór. 

Spis treści

  1. Co się robi na Andrzejki z dziećmi w domu?
  2. Impreza andrzejkowa dla dzieci - zaproszenia to podstawa
  3. Co na Andrzejki dla dzieci? Zróbcie dekoracje i przygotujcie stroje
  4. Bez przekąsek i napojów wieczór andrzejkowy dla dzieci się nie odbędzie
  5. Pomysły na andrzejki dla dzieci? Malowanie buzi i zabawy plastyczne!
  6. Andrzejki dla dzieci to przede wszystkim wróżby
Jak przygotować przyjęcie dla dzieci w domu?

Czytaj: Andrzejki w przedszkolu: piosenki na Andrzejki [5 piosenek]

Menu andrzejkowe: 10 przepisów na przystawki i desery

Co się robi na Andrzejki z dziećmi w domu?

Podczas andrzejkowego kinderbalu obowiązkowym elementem pozostają wróżby. Jedną z propozycji jest ustawienie kilku filiżanek, pod którymi ukryjemy niewielkie przedmioty. Każdemu z nich przypiszemy umownie określone znaczenie np. moneta to fortuna, mała mapa to wyjazd w ulubione miejsce, a cukierek słodkie życie.

Odkrywając jedną z filiżanek dziecko dowie się, co czeka je w najbliższych tygodniach. Alternatywą tej gry jest umieszczenie pod miseczkami kolorowych karteczek z wypisanymi imionami – i będzie to zabawa na przykład w szukanie prawdziwego „przyjaciela od serca”, albo w znalezienie imienia dla męża i żony.

Jedną z najpopularniejszych zabaw w Andrzejki, jest ustawianie butów jeden za drugim, aż taki „pociąg” przekroczy próg drzwi. W wersji dla dorosłych i starszych dzieci oznacza to przeważnie szybki ożenek lub zamążpójście, jednak dla dzieci można to zmodyfikować - np. kogo pierwszego odwiedzi Mikołaj?

Dzieci pokochają też wróżby andrzejkowe z wosku. Taką zabawę powinien jednak koordynować dorosły, by dzieci się nie oparzyły. Odczytywanie przepowiedni z woskowych kształtów to świetna rozrywka dla małych i dużych. 

Czytaj: Zabawy na urodziny. Pomysły na ciekawe konkursy urodzinowe dla dzieci

Impreza andrzejkowa dla dzieci - zaproszenia to podstawa

Choć większość dzieci świętuje Andrzejki w przedszkolu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by imprezę andrzejkową dla dzieci zorganizować także w domu. Oddzielnie albo przy okazji spotkania dorosłych. 

Przygotowując imprezę andrzejkową dla dzieci warto zorganizować ją tak, by od początku, już na etapie przygotowań, dzieci miały z niej dużą frajdę. Zaproszenia z motywami księżyca, gwiazd czy szklanej kuli, albo świec można przygotować np. na granatowych kartkach papieru, które będą sugerowały noc i typową atmosferę tajemniczości idealną na andrzejkowy wieczór.

Zaproszenia dziecko może wręczyć osobiście kolegom i koleżankom z przedszkola czy szkoły. Możemy też wysłać zaproszenie w formie elektronicznej do rodziców dzieci, przygotowując je w jednym z dostępnych darmowych programów, takich jak Canva. 

W zaproszeniu na Andrzejki dla dzieci warto też zawrzeć informację o stroju. Możemy poprosić gości o przebranie się za wróżki, albo o zwykły ciemny strój czy założenie kapeluszy czarownic lub czarnoksiężników.

Co na Andrzejki dla dzieci? Zróbcie dekoracje i przygotujcie stroje

Nie ma nic łatwiejszego niż przygotowanie dekoracji andrzejkowych. Klimat zrobi samo przygaszone światło. Możemy zamiast świec, które nie będą bezpieczne podczas dziecięcej imprezy użyć kilku punktów świetlnych np. z łańcuchów ledowych na baterie. Klimat zrobi też przykrycie lampy kolorową chustą, która rzuci na pokój cieplejsze światło. 

Dekoracji wymaga każdy prawdziwy kinderbal, również ten andrzejkowy. Najlepiej, jeśli w przygotowania zaangażujemy również maluchy i wspólnymi siłami zrobimy symbole magiczne. Takie akcenty pomogą stworzyć klimat naszej imprezie. Mogą być to kształty gwiazdek, księżyca, kotów... Jeśli dziecko zamarzy o dodatkowych dekoracjach możemy np. wyciąć motyw księżyca i gwiazd i poprzylepiać je do drzwi od dziecięcego pokoju. 

Urządzając andrzejki dla dzieci warto pomyśleć też o przebraniach. Złote dodatki, chusty na głowach czy na biodrach, albo kapelusze wiedźm, to gadżety, których warto nazbierać sporą ilość, aby także mali goście, którzy nie przyjdą na imprezę w przebraniu mogli poczuć klimat i przebrać się za wróżki. 

Bez przekąsek i napojów wieczór andrzejkowy dla dzieci się nie odbędzie

Przekąski na andrzejkowy wieczór też mogą zawierać elementy wróżb. Nie chodzi tylko o ciasteczka z wróżbami.

Zabawy można zawrzeć w różny sposób. Np. szykując dzieciom talerzyki na kanapki, pod spodem możemy poprzyklejać nazwy zawodów i umówić się z maluchami, że losują talerzyki, a po zjedzeniu andrzejkowej kolacji każdy obróci swój talerzyk i dowie się, jaki zawód zgodnie z wróżbą będzie kiedyś wykonywać. 

Pomysły na andrzejki dla dzieci? Malowanie buzi i zabawy plastyczne!

Poza zwyczajowymi grami i zabawami, możemy zawsze dowolnie modyfikować plan andrzejkowego kinderbalu. Wspólne malowanie twarzy, robienie okazyjnych witraży lub lepienie dekoracji to tylko niektóre z propozycji.

Zabawy plastyczne to nierzadko ulubiona rozrywka dzieci. Dają im poczucie tworzenia, relaksują, sprawiają przyjemność. Jeśli potem mają jeszcze możliwość pochwalenia się nimi, ich radość jest podwójna. Nie trzeba tu wielkich przygotowań. Wystarczy dać dzieciom kolorowe kartki papieru i na każdej namalować księżyc, który później dzieci z pomocą jednego z rodziców pomalują klejem, a następnie obsypią kolorowymi brokatami wedle uznania. 

Taka praca plastyczna będzie też świetną pamiątką z dziecięcej imprezy andrzejkowej. 

Andrzejki dla dzieci to przede wszystkim wróżby

A wróżby kojarzą się nam głównie z cygankami siedzącymi przed magiczną kulą, albo z wróżeniem z kart. W rolę takiej profesjonalnej wróżki dla dzieci może wcielić się mama małego gospodarza imprezy, albo starsza siostra. Do tej zabawy będziemy potrzebowali szklanej kuli, którą można zrobić chociażby z okrągłej miski z ledowymi światełkami w środku.

Charakteryzacji wymaga też sama "wróżka". Długa spódnica, kolorowa chusta na włosach i wielkie, złote kolczyki to idealna charakteryzacja dla wróżki na andrzejkową imprezę dla dzieci. Dla lepszego efektu można wykonać farbami  lub kredkami do twarzy ciekawy makijaż. Taka charakteryzacja na pewno zrobi na dzieciach ogromne wrażenie.

Czytaj: Kinderbal: przekąski i dekoracje na przyjęcie dla dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza