Naming day - co to i dlaczego jest teraz coraz bardziej modny?

2021-04-26 8:24

Naming day zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Warto wiedzieć, czym jest, dlatego stał się modny, a także jak zorganizować imprezę z okazji naming day. Byłaś już kiedyś na imprezie z okazji nadania dziecku imienia?

Naming day - co to i dlaczego jest teraz coraz bardziej modny?
Autor: Getty images

Naming day określany jest też jako naming party i naming ceremony lub uroczystość nadania imienia. Do Polski przyszedł oczywiście ze Stanów Zjednoczonych i jest bezwyznaniową odpowiedzią na religijną uroczystość chrztu. W Polsce zdobywa coraz większą popularność z różnych względów. Czym jest naming day, czyli uroczystość nadania dziecku imienia?

Spis treści

  1. Co to jest naming day i na czym polega?
  2. Dlaczego naming day jest teraz modny?
  3. Kto może przyjść na naming day?
  4. Jak się przygotować do naming day?

Co to jest naming day i na czym polega?

Naming day to impreza organizowana dla rodziny i przyjaciół, na której rodzicie ogłaszają, jakie imię wybrali dla swojego dziecka. Naming day od dawna jest popularną imprezą w Stanach Zjednoczonych, a u nas staje się coraz modniejszy i zastępuje tradycyjną uroczystość chrzcin w niewierzących rodzinach.

Naming day polega na zaproszeniu rodziny i przyjaciół na przyjęcie z okazji nadania dziecku imienia. Tak jak w przypadku chrzcin goście przynoszą prezenty dla dziecka, tylko w tym wypadku są to podarunki pozbawione religijnego charakteru.

Dla rodziców dziecka naming day jest ważną uroczystością - świętują jednocześnie narodziny nowego członka rodziny, jak i ogłaszają światu wybrane dla niego imię. Przygotowania przypominają więc często szykowanie się do chrzcin.

Rodzice wybierają zaproszenia, które następnie rozsyłają do gości, zamawiają fotografa, kamerzystę, dobierają także menu i muzykę. Impreza może być organizowana w domu lub w wynajętym lokalu. W letnich miesiącach popularne są imprezy na świeżym powietrzu.

Czytaj również: Jakie imię dla dziecka wybrać? Poznaj znaczenie imion żeńskich i męskich 

Lista imion zakazanych: jakich imion nie nadawać dziecku?

Dlaczego naming day jest teraz modny?

Naming day stał się popularny z wielu względów. Przede wszystkim jest modny wśród rodziców o różnych wyznaniach lub ateistów. Rodzice, którzy nie chcą lub nie mogą ochrzcić dziecka ze względu np. na życie w partnerskim związku lub gdy nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego z powodu wcześniejszego rozwodu, decydują się na zorganizowanie imprezy naming day.

Wielu rodziców obecnie chce także dać możliwość wyboru dziecku w przyszłości i nie chce go chrzcić bez jego świadomej zgody. W takim wypadku naming day również jest dobrym rozwiązaniem.

Rodzice noworodka, którzy nie decydują się na organizację tradycyjnej imprezy związanej z chrzcinami dziecka, nie chcą być pozbawieni świętowania z okazji pojawienia się nowego członka rodziny w towarzystwie bliskich i przyjaciół. Naming day jest więc idealną odpowiedzią na ich potrzeby.

Kto może przyjść na naming day?

O ile chrzciny dziecka zazwyczaj są organizowane dla najbliższych członków rodziny, o tyle na naming day zapraszani są nawet przyjaciele i znajomi rodziców. W tym wypadku świeżo upieczeni mama oraz tata nie ograniczają się i na imprezę zapraszają wszystkie te osoby, w towarzystwie których chcą świętować.

Oczywiście wszystko zależy od możliwości rodziców. Jeśli impreza organizowana jest w domu o niewielkim metrażu, z oczywistych względów lista gości nie będzie długa. Zupełnie inaczej sprawa wygląda na imprezie w lokalu lub na świeżym powietrzu.

W tym wypadku ograniczeniem mogą być finanse. W końcu im więcej gości, tym wyższe koszty urządzenia przyjęcia.

Jak się przygotować do naming day?

Naming day można przygotować w ten sam sposób, w jaki przygotowywałoby się chrzciny. Na początku warto zrobić listę gości i zdecydować, z kim chce się świętować w tym wyjątkowym dniu. Coraz popularniejszym pomysłem jest też przygotowanie listy prezentów, która ułatwia gościom zakupy i przy okazji niweluje do zera kupienie nietrafionego podarunku.

Gdy już wiemy, kogo chcemy zaprosić na naming day, warto przygotować zaproszenia i zdecydować, gdzie odbędzie się impreza. Wybór miejsca nigdy nie jest łatwą sprawą. Jeśli zdecydujemy się na lokal, to dobrze jest wcześniej przetestować, jakie potrawy są serwowane na miejscu i czy spełnią oczekiwania gości.

Następnym krokiem może być wybór dekoracji i stylizacji. Warto także pomyśleć o wynajęciu fotografia i kamerzysty, którzy uwiecznią wydarzenie i stworzą wyjątkowe pamiątki. Potem już pozostaje tylko oczekiwanie na konkretny termin.

Gdy jest się zaproszonym na naming day gościem, nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Należy jednak wcześniej zakupić prezent. Jeśli rodzice nie stworzą listy wymarzonych prezentów, warto ich zapytać, co by im i dziecku mogło się przydać. Na naming day należy ubrać się elegancko, chyba że rodzice określą inny dress code tego wydarzenia.

Czytaj również: Imiona dla dziewczynek - jakie imię dla dziewczynki wybrać w 2021 roku?

Imiona dla chłopców - jakie imię dla chłopca wybrać w 2021 roku?