Dobierz biustonosz do kształtu piersi. Zobaczysz różnicę

2022-03-18 13:43

Dobrze dobrany biustonosz - czyli taki w prawidłowym rozmiarze - ma wielkie znaczenie dla zdrowia i piękna piersi. Na każdy biust znajdzie się idealny stanik. Produkuje się je w rozmiarach miski od A do KK i w obwodzie od 60 do 110. Jak się zmierzyć i na co zwrócić uwagę, gdy kupujesz biustonosz?

biustonosz
Autor: Getty Images

Dobry biustonosz to podstawa damskiej garderoby. Wydaje się, że skoro nie widać go pod ubraniem, to nie jest tak ważny. A to błąd.

Żadna, nawet najmodniejsza bluzka nie będzie dobrze wyglądać, gdy pod nią będzie niewłaściwy stanik, np. o zbyt małej miseczce, tworzącej na piersiach "bułeczki", albo za luźny w obwodzie i przez to niepodtrzymujący. Warto zadać sobie trud i poszukać takiego biustonosza, który będzie leżał idealnie.

– Noszenie dobrze dobranego stanika to najlepsza rzecz, jaką kobieta może zrobić dla swoich piersi – mówi gorseciarka Dorota Roszkowska. – Niestety, aż 80 proc. Polek nosi źle dopasowane staniki. Bardzo często jest to przyczyną bólu kręgosłupa, pleców, ramion.

Dobry stanik zapewnia wygodę, poprawia wygląd i chroni biust. Poprzez umieszczenie piersi na właściwym miejscu modeluje figurę, sprawia, że pojawia się talia, a sylwetka nabiera właściwych proporcji. Wpływa również na to, w jaki sposób układają się ubrania.

Spis treści

  1. Jaki fason biustonosza będzie najlepszy dla twoich piersi?
  2. Jak dobrać właściwy biustonosz?
  3. Duże i małe piersi - stylistyczne sztuczki
Rekonstrukcja piersi - podstawowe informacje

Jaki fason biustonosza będzie najlepszy dla twoich piersi?

Każdy fason stanika ma nieco inną konstrukcję i kształt misek. Przymierz kilka, by się przekonać, w którym najlepiej prezentują się twoje piersi.

  • Małe piersi. Dobrze wyglądają w biustonoszu typu '''plunge'', z nisko kończącymi się fiszbinami na środku – zbierającymi piersi i wypychającymi je do przodu. Dobry będzie też fason ''half cup'', czyli z miseczką 1/2, która świetnie podnosi i eksponuje biust. Nie zawsze najlepszym wyborem jest ''push-up''. Dzięki niemu piersi sprawiają wrażenie większych, ale taki fason spłaszcza biust. Poza tym wkładka z gąbki lub silikonu, noszona stale, może deformować biust i tworzyć w jego dolnej części wgłębienia.
  • Duże piersi. Najważniejszy jest odpowiednio ścisły obwód i obejmujące całe piersi miseczki, bo taki biust jest cięższy i ważne jest podtrzymanie. Polecamy fason ''balkonetka'', czyli o miseczce 3/4, lub „full cup”, czyli biustonosz zabudowany, zakrywający całą pierś. Ale dobrze uszyty stanik ''plunge'' też utrzyma duży biust.
  • Szeroko rozstawione piersi. Polecamy stanik ''plunge'' lub ''push-up'', w których fiszbiny kończą się nisko na mostku, zbierają więc biust spod pachy i przesuwają ku środkowi.
  • Blisko osadzone piersi. Dla nich idealny jest także biustonosz z małym odstępem między miseczkami, z nisko kończącymi się fiszbinami z przodu (na mostku), czyli ''plunge''. Dzięki temu fiszbiny nie będzie się wbijać w pierś.

Czytaj równieżCzy małe piersi mogą wyprodukować dużo pokarmu? Czy mały biust wyklucza KP?

Ćwiczenia na biust w ciąży - zobacz jak dbać o piersi w ciąży

To ci się przyda
  • Ramiączka stanika mogą mieć różną szerokość. Ich zadaniem nie jest dźwiganie piersi (mają się one opierać na obwodzie), zatem nawet przy sporym biuście możesz sobie pozwolić na cienkie ramiączka. Jeśli się wrzynają w ramiona, wydłuż je lub sięgnij po stanik z węższym obwodem.
  • Miska nie może być za mała. Zwykle kobiety wybierają za małe miseczki i za duży obwód. Dlatego następnym razem na zakupach przymierz stanik o mniejszym obwodzie pod biustem, ale z większą miską. Np. zamiast 80C możesz spróbować dobrać 75E.
  • Fiszbiny usztywniają stanik i ułatwiają podtrzymywanie biustu. Stanik może być mocno wycięty od góry, ale boki powinien mieć tak zabudowane, żeby miska obejmowała całą pierś.

Jak dobrać właściwy biustonosz?

    1. Mierzysz obwód (ściśle tuż pod biustem, na wydechu), a potem odejmujesz 5–10 cm. Jeśli np. obwód wynosi 85 cm, prosisz o stanik o obwodzie 80 lub 75.
    2. Każdy ma trzy zapięcia – najluźniejsze, średnie i najciaśniejsze. Nie należy kupować stanika, który od razu zapinasz na najciaśniejsze zapięcie. Biustonosz w trakcie noszenia, prania rozciąga się, więc powinnaś mieć zapas, żeby móc zapinać go później ciaśniej niż na początku.
    3. Przymierzając stanik, najpierw zapinasz obwód na najluźniejszą haftkę, pochylając się do przodu, by piersi lepiej wsunęły się do miseczek. Potem zakładasz ramiączka na ramiona. Lewą dłoń wkładasz za prawą pierś aż na plecy i ruchem wygarniającym spod pachy układasz pierś w miseczce. To samo robisz z lewą piersią.
    4. Fason stanika powinien modelować biust. W przypadku dużych piersi lepiej, by miseczki były zbliżone do siebie, a nie układały się na boki. Jeśli stanik odciąga piersi na boki, to optycznie poszerza sylwetkę.
    5. Fiszbina z boku musi zawsze wskazywać mniej więcej środek pachy – nie może być ani na biuście, ani na plecach.
    6. Jeśli krawędź górna miseczki wpija się w ciało i dzieli piersi, sięgnij po większą miseczkę. „Bułeczki” pod pachami też oznaczają, że miska jest za mała. Wybierz fason, w którym piersi nie przylegają do siebie zbyt mocno, szczelina między nimi powinna być widoczna.

    Czytaj równieżMasaż piersi w ciąży to najlepszy sposób, by po porodzie zachowały jędrność

    Źle dobrany biustonosz może być przyczyną chorób piersi i kręgosłupa:

    Duże i małe piersi - stylistyczne sztuczki

    – Są proste sposoby, które sprawią, że duży biust będzie wydawał się mniejszy, a drobny bardziej widoczny – mówi stylistka Ewa Zygadło. – Wystarczy odpowiedni strój i dodatki.

    • Duży biust optycznie zmniejszysz, nosząc dekolty w kształcie litery V oraz rękawy 3/4. Dobry jest też golf. Wybieraj żakiety i bluzki z pionowymi stebnowaniami. Zrezygnuj z falbanek i kieszeni na biuście. Wzory czy desenie na ubraniach powinny być średniej wielkości. Jako ozdoby wybieraj długie kolczyki i naszyjniki. Korale możesz poniżej biustu zawiązywać na supeł. Korzystnie będzie również narzucić na ramiona szal i spiąć go poniżej biustu.
    • Mały biust zyska optycznie, gdy dekolt będzie okrągły i dość śmiały. Powiększy go koronka czy falbanka. Korzystne będą szerokie poziome paski. Unikaj gładkich, przylegających do ciała bluzeczek, na których nic się nie dzieje.
    To ci się przyda

    W jakim staniku wygodnie ćwiczyć i uprawiać sport?

    Najlepiej wybrać specjalny sportowy. Powinien być miękki, ale musi dobrze podtrzymywać piersi, by w czasie gimnastyki, biegania czy skoków więzadła Coopera trzymające biust nie rozciągały się.

    Kupując biustonosz do ćwiczeń, zwróć uwagę na rodzaj tkaniny. Najlepsze są oddychające i niezatrzymujące wilgoci, jak np. lyocell czy modal. Są również bardzo sprężyste i trwałe. Wyparły one bawełnę, która nie jest elastyczna, szybko się deformuje, a w dodatku zatrzymuje wilgoć, powodując uczucie zimna.

    miesięcznik "Zdrowie"

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza