Instagramerka pokazała, dlaczego lepiej prać nowe ubrania. Tak wygląda woda po "czystej" bieliźnie

2022-06-24 12:30

Wydawałoby się, że nowe ubrania, a szczególnie zapakowana bielizna, od razu nadają się do noszenia. Znana Instagramerka Zosia Zochniak, która prowadzi profil Ubrania do Oddania, udowodniła, jak bardzo jest to błędne założenie. Przekonaj się, jak wygląda woda po wypraniu bielizny prosto ze sklepu.

Koniecznie sprawdź, dlaczego należy prać nowe ubrania. Instagramerka obnaża prawdę
Autor: Getty Images, Instagram @Ubrania_do_oddania Koniecznie sprawdź, dlaczego należy prać nowe ubrania. Instagramerka obnaża prawdę

Zosia Zochniak przeprowadziła prosty i szybki eksperyment, w którym podzieliła się, jak wygląda woda po wypraniu bielizny tuż po zakupie.

Zwróciła tym samym uwagę na to, jak ważne jest pranie każdej odzieży, którą kupimy. Nawet tej, która na pierwszy rzut oka wygląda bardzo dobrze. Konieczność prania rzeczy po zakupie dotyczy szczególnie ubrań dziecięcych.

Dlaczego jest to takie ważne?

Spis treści

  1. Ubrania nie pierwszej świeżości i czystości
  2. Efekty wypranej nowej bielizny mogą szokować
  3. Ubrania dziecięce spadają w sklepie na podłogę i są deptane

Ubrania nie pierwszej świeżości i czystości

Eksperyment Zosi Zochniak polegał na ręcznym wypraniu nienoszonej bielizny w misce z ciepłą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Przez 3 minuty udawała pralkę, kręcąc i ugniatając nowymi majtkami. Później wykręcanie i efekt czystości wody możemy zobaczyć na filmie, który umieściła na Instagramie.

Efekty wypranej nowej bielizny mogą szokować

Woda po praniu nowej, nienoszonej bielizny, stała się mętna i szara. Jak podkreśla autorka filmu:

"Z pierwszego prania „nowej rzeczy” nie zawsze muszą uwalniać się szkodliwe substancje czy barwniki produkowane z rakotwórczych tkanin aromantycznych, czasem to może być ”tylko” brud albo wydzieliny innej osoby (w końcu statycznie każda rzecz — zanim sięgniemy po nią na sklepowym wieszaku — przejdzie przez 1000 par rąk)".

Zosia Zochniak podkreśla, że bardzo istotne jest pranie ubrań przed pierwszym założeniem. Każdy powinien sobie uświadomić, że rzecz, którą się kupuje w sklepie, jest oglądana i przymierzana przez setki innych osób, zanim w końcu do kogoś trafi. Ponadto nie wiemy, co się dzieje z tymi ubraniami, zanim trafią na sklepowe półki i wieszaki.

Pomyślmy sobie, że to samo dotyczy ubranek dla dzieci, które później zakładamy naszym pociechom.

Czytaj także: Czy prać ubranka niemowlaka razem z ubraniami dorosłych?

Ubrania dziecięce spadają w sklepie na podłogę i są deptane

Na Instagramie pod postem Zochniak pojawiło się wiele komentarzy. Wśród nich możemy przeczytać wypowiedź kobiety, która pracowała kiedyś w galerii handlowej.

„Pierzcie ciuchy — pracowałam w sklepie w galerii. Ciuszki dziecięce ciągle spadają na podłogę, są deptane i przesuwane butami klientów, a te które wyglądają jak nowe, często miesiącami lezą w kontenerach z Chin...szczury itp. się tam dobrze bawią ;) ta praca mnie nauczyła, że każdą jedną rzecz piorę po kupnie”.

Są jednak również głosy osób, których bliscy nie potrafią zrozumieć, dlaczego pranie nowych ubrań jest takie ważne.

„Niestety niektórym moim bliskim ciężko przemówić do rozsądku że pranie nowych rzeczy ma znaczenie. Nie wiem dlaczego ale w większości ,,upartymi" są osoby starsze...”

Jeżeli jeszcze nie pierzesz swoich i dziecięcych ubrań po zakupie w sklepie, raz jeszcze przeczytaj ten artykuł i zapoznaj się z filmem Zosi Zochniak. Przekaż tę informację w świat, może innym też otworzą się oczy.

 Zobacz także: Jak prać dziecięce ubranka?