Koniecznie je upierz przed założeniem. Nawet nie wiesz, jaką drogę przebyły

2022-09-20 13:10

Zanim założysz dziecku nowe ubranka, koniecznie je dobrze upierz! Dzięki temu unikniesz podrażnień jego wyjątkowo wrażliwej skóry. Czy zastanawiałaś się kiedyś, jaką drogę przebywa ubranko, zanim je kupisz?

Niemowlę siedzące w łazience koło pralki i ubrań do prania
Autor: Getty images Koniecznie je upierz przed założeniem. Nawet nie wiesz, jaką drogę przebyły

Kupujesz nowe ubranko dla dziecka i chcesz mu je od razu założyć? Stop! Nie rób tego, bo najpierw musisz je wyprać. Nawet nie wyobrażasz sobie, jaką drogę przebywają ubrania z fabryki do sklepu.

A kiedy już zdecydujesz się na upranie ciuszków dziecięcych, zrób to dobrze, aby malec nie dostał uczulenia od detergentów. Oto nasz przewodnik po praniu ubranek dziecięcych.

Spis treści

  1. Z fabryki do sklepu
  2. Proszek tylko z atestem
  3. Podwójne płukanie i prasowanie
  4. Razem czy osobno?
Przewijanie dziewczynki

Z fabryki do sklepu

Najpierw tkaniny dotykają szwaczki w fabryce, potem osoby, które metkują odzież, personel w hurtowni i w sklepie, wreszcie – klienci, którzy być może oglądali ubrania przed tobą. Każda z tych osób zostawia na niemowlęcej odzieży ślad w postaci rozmaitych, niewidocznych gołym okiem, zanieczyszczeń.

Na ubrankach osiada też kurz i cząsteczki brudu, wnoszone z ulicy do sklepu na obuwiu klientów. Nawet w czyściutkich z pozoru śpioszkach czy body bytują miliony roztoczy i rozmaitych drobnoustrojów, które mogą u dziecka wywołać uczulenie. I właśnie dlatego trzeba wyprać całą wyprawkę, nawet ubranka firmowo zafoliowane przez producenta.

Czytaj również: Rozmiar ubranek dla noworodka - jaką wielkość wybrać?

Ubranka dla niemowląt z second handu – kupować czy nie?

Proszek tylko z atestem

W czym prać ubranka dziecięce? Tu obowiązuje zasada: im mniejsze dziecko, tym delikatniejszy powinien być proszek. Dlatego do prania dziecięcych ciuszków czy pościeli nie używaj zwykłego proszku.

Dla noworodków i niemowląt zalecane są specjalne proszki z obniżoną zawartością detergentów. Takie preparaty są hipoalergiczne, to znaczy, że nie zawierają substancji mogących podrażnić delikatną skórę malucha (czyli wybielaczy, rozjaśniaczy chemicznych, sztucznych barwników itp.). Nie są też perfumowane, co dodatkowo zmniejsza ryzyko alergii.

Powinnaś ich używać, dopóki dziecko nie skończy roku, choć producenci zalecają, by prać w nich ciuszki aż do trzeciego roku życia i dłużej, jeśli dziecko jest alergikiem. W sklepach są różne rodzaje proszków dla niemowląt.

Nowością są preparaty zawierające naturalną glinkę, która ma właściwości zmiękczające tkaninę. Dzięki temu do pralki nie trzeba już dolewać płynu do płukania tkanin. Oczywiście, można to zrobić, jeśli jest to płyn z linii specjalnie zalecanej dla dzieci.

Wtedy dziecięce ubranka czy pościel będą wyjątkowo miękkie i będą ładnie pachnieć. Ten zapach będzie dla dziecka bezpieczny, bo recepturę dziecięcego płynu do prania opracowano tak, by wyeliminować wszelkie substancje, które mogą podrażnić skórę dziecka.

Ważne, aby proszek czy płyn do płukania miał pozytywną opinię renomowanego ośrodka medycznego, np. Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

Podwójne płukanie i prasowanie

Jak prać? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: w sposób zalecany przez producenta. Zwykle ciuszki niemowlęce są delikatne, często uszyte z bawełny, dlatego pierze się je w temperaturze 30, maksymalnie 40ºC. Wbrew temu, co możesz przeczytać w internecie, nie nastawiaj pralki na 60ºC i więcej. Pranie w zbyt gorącej wodzie może sprawić, że ciuszki nie będą nadawały się do użytku: skurczą się albo rozciągną.

Pamiętaj, by ubranka prać kolorami: osobno rzeczy jasne, osobno kolorowe – dzięki temu nie będą szarzały. Pralkę nastawiaj na opcję dodatkowego płukania, bo tylko wtedy masz pewność, że między włókienkami tkaniny nie zostaną cząsteczki proszku. Jeśli musisz coś wyprać w ręku, zamiast proszku używaj delikatniejszych od niego płatków mydlanych.

Potem wypłucz ubranko dokładnie pod bieżącą wodą. Uwaga: nie pierz w ten sposób ciuszków, które bezpośrednio stykają się ze skórą dziecka (np. body albo rajstop), gdyż nawet długie płukanie pod kranem nie daje pewności, że woda usunęła z ubranka resztki preparatu.

Gdy ubranka wyschną, powinnaś je wyprasować – dotyczy to również takich, które na oko prasowania nie wymagają. Wysoka temperatura działa bowiem jak sterylizator, eliminując z tkaniny wszelkie pozostałe w niej drobnoustroje.

Razem czy osobno?

Ubranka dziecięce pierz oddzielnie. Nie ma sensu mieszać ich z rzeczami innych domowników (ubrań osób dorosłych proszki dla niemowląt mogą nie doprać!).

Jeśli jednak twoje dziecko od urodzenia jest alergikiem, wtedy możesz prać w jego proszku te swoje ubrania, z którymi maluch ma kontakt, gdy go nosisz albo przytulasz.

Jeśli planujesz kupno nowej pralki, wybierz taką, która ma program prania ciuszków dziecięcych. Czas prania jest wtedy wydłużony, dzięki czemu większość silnych zabrudzeń jest usuwana bez potrzeby stosowania odplamiacza. W takich pralkach jest też system dodatkowego płukania, co pozwala wywabić z tkanin wszelkie pozostałości po środkach piorących.

miesięcznik "M jak mama"