Planujesz wakacje za granicą? Zobacz, jak uzyskać paszport dla dziecka i ile czasu się czeka

2022-02-15 13:08

Paszport dla dziecka to dowód tożsamości maluszka, który może być wymagany przy przekraczaniu granicy niektórych państw. Jak uzyskać paszport dla dziecka? Jakie dokumenty trzeba złożyć w urzędzie, ile trwa oczekiwanie na paszport oraz czy obydwoje rodziców mają być obecni w urzędzie?

Paszport dla dziecka
Autor: Getty Images Jak wyrobić paszport dla dziecka, ile czasu się na niego czeka?

Paszport dla dziecka jest bardzo przydatny – z powodzeniem zastępuje dowód osobisty, a jego dodatkową zaletą jest to, że można podróżować z dzieckiem poza granicami Unii Europejskiej (na terenie UE wymagany jest tylko dowód osobisty do przekroczenia granicy).

Paszport dla dziecka jest ważny 5 lat, wyrobienie go kosztuje 30 zł (choć są odstępstwa, o których dowiesz się z tego artykułu) plus oczywiście opłata za wykonanie zdjęcia u fotografa. Alternatywą dla paszportu jest dowód osobisty dla dziecka, który jest bezpłatny, a wniosek można złożyć przez internet. Dowód osobisty pozwala na podróżowanie po krajach strefy Schengen, do Czarnogóry czy Albanii. Zawsze trzeba sprawdzić zasady podróżowania dla danego kraju przed wyjazdem!

Dowód osobisty pozwala na podróżowanie po krajach strefy Schengen, do Czarnogóry czy Albanii. Zawsze trzeba sprawdzić zasady podróżowania dla danego kraju przed wyjazdem! Jak wyrobić paszport dla dziecka i ile to kosztuje?

Spis treści

 1. Ile ważny jest paszport?
 2. Zasady wyrabiania paszportu dla dziecka
 3. Czy obydwoje rodzice muszą być obecni przy składaniu wniosku o paszport?
 4. Czy dziecko musi być obecne?
 5. Zdjęcie do paszportu dla dziecka
 6. Ile kosztuje paszport dla dziecka i ile się na niego czeka?
 7. Kto może odebrać paszport dla dziecka?
SuperNova w samo południe - Paszporty Covidowe

Ile ważny jest paszport?

5 lat.

Zasady wyrabiania paszportu dla dziecka

W celu uzyskania paszportu dla dziecka należy złożyć w urzędzie wniosek o wydanie dokumentu paszportowego – wypełniony czytelnie, literami drukowanymi, podpisany przez rodziców (opiekunów) małoletniego. W dokumencie podaje się numer PESEL dziecka.

Uwaga! Podpis posiadacza dokumentu paszportowego w ramce pod zdjęciem składają małoletni, którzy ukończyli 13 lat. Podpis nie może dotykać linii ramki. Za młodsze dzieci podpisują się rodzice.

Wniosek o wydanie paszportu dostaniesz w punkcie paszportowym i najlepiej wypełnić go na miejscu - we wniosku oboje rodzice muszą podpisać zgodę. Podpis trzeba złożyć w obecności urzędnika!

Czytaj również: Jak zarejestrować dziecko urodzone za granicą?

Formalności po narodzinach dziecka - o czym i kiedy trzeba pamiętać?

Zaplanuj podróż z dzieckiem. Co zabrać na bagaż podręczny dla dziecka do samolotu?

Czy obydwoje rodzice muszą być obecni przy składaniu wniosku o paszport?

Tak. Jeden z rodziców albo opiekunów prawnych może być obecny tylko wtedy, kiedy:

 • drugi rodzic albo opiekun zgodzi się na to i potwierdzi to na piśmie. Jego podpis na zgodzie musi zostać potwierdzony przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego,
 • ma orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,
 • ma orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dla dziecka,
 • ojciec dziecka jest nieznany,
 • jeden z rodziców nie żyje.

Jeśli wniosek składa jeden z rodziców – przygotuj:

 • pisemną zgodę drugiego rodzica albo opiekuna prawnego – musi zostać potwierdzona przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego,

oraz JEDEN z poniższych dokumentów:

 • orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,
 • orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd zgadza się na wydanie paszportu dla dziecka,
 • jeśli ojciec jest nieznany – zupełny odpis aktu urodzenia dziecka,
 • akt zgonu drugiego rodzica.

Czy dziecko musi być obecne?

Dziecko NIE musi być obecne przy składaniu wniosku ani przy odbiorze gotowego paszportu.

Zdjęcie do paszportu dla dziecka

Zazwyczaj każdy fotograf wie, jak wykonać zdjęcie paszportowe dziecka. Musi być to kolorowa fotografia o wymiarach 35x45 mm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami, przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (dane ze strony gov.pl).

Ile kosztuje paszport dla dziecka i ile się na niego czeka?

Paszport dla dziecka można wyrobić w dowolnym punkcie paszportowym. Ich lista jest dostępna w internecie na stronie rządowej. Zazwyczaj wybieramy najbliższy nam punkt paszportowy.

Opłata za wydanie paszportu wynosi 30 zł. Jednak uwaga – jeśli poprzedni paszport został zniszczony lub zgubiony zapłacisz trzykrotnie więcej, czyli w tym wypadku 90 zł. Dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny opłata za paszport jest niższa i wynosi 15 zł (analogicznie 45 zł w przypadku zgubienia lub zniszczenia). Stary paszport (jeśli jest) należy zabrać ze sobą do urzędu i pokazać urzędnikowi.

Paszporty są darmowe dla dzieci, które:

 • przebywają w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a wyjazd za granicę jest związany z jego długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • paszport dziecka ma wadę techniczną, na przykład nie można odczytać danych z mikroprocesora.

Za paszport zapłacisz mniej, jeśli wymieniasz go przed upływem terminu ważności z jednego z trzech poniższych powodów:

 • zmienił się wygląd twojego dziecka, czyli teraz wygląda ono zupełnie inaczej niż na zdjęciu w paszporcie,
 • zmieniły się dane dziecka, na przykład nazwisko,
 • w paszporcie dziecka nie ma już miejsca na kolejne wizy lub stemple, które potwierdzają przekroczenie granicy.

Ważną wiadomością jest to, że przy składaniu dokumentów po paszport dla dziecka musisz mieć ze sobą dowód opłaty. W zależności od punktu paszportowego sposób opłaty może się różnić. Lepiej sprawdzić to wcześniej (zazwyczaj płaci się gotówką w miejscu wyrabiania paszportu, ale nie bezpośrednio w punkcie paszportowym).

Termin oczekiwania na paszport wynosi do 30 dni. W chwili składania wniosku urzędnik ma obowiązek podać datę odbioru. Sprawdzić można to także tutaj: https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy

Kto może odebrać paszport dla dziecka?

Paszport dziecka odbiera już jeden z rodziców albo opiekunów prawnych. Paszport można odebrać w punkcie paszportowym (tam, gdzie składa się wniosek). Przy odbiorze paszportu trzeba pokazać swój dokument tożsamości, na przykład dowód osobisty. Wtedy następuje także anulacja starego paszportu (trzeba go zabrać ze sobą).

Źródło: www.gov.pl

Zobacz galerię przydatnych gadżetów do samochodu na podróż z dzieckiem:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza