Karta Dużej Rodziny: partnerzy. Gdzie skorzystasz ze zniżek [WYKAZ MIEJSC]

2019-03-14 14:48

Od 1 stycznia 2019 roku Karta Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom, którzy mają lub kiedyś mieli na wychowaniu trójkę lub więcej dzieci bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku o Kartę. Sprawdź, gdzie skorzystasz ze zniżek z Kartą Dużej Rodziny.

Karta dużej rodziny
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Karta Dużej Rodziny: kto może skorzystać ze zniżek?
  2. Karta Dużej Rodziny: partnerzy
  3. Karta Dużej Rodziny: gdzie skorzystasz ze zniżek
  4. Zwolnienie lekarskie na dziecko. Komu przysługuje i w jakim wymiarze? WIDEO

Karta Dużej Rodziny: kto może skorzystać ze zniżek?

Z Karty Dużej Rodziny mogą skorzystać rodziny wielodzietne, a za takie uważa się te, które mają co najmniej troje dzieci. Kartę otrzymuje się bezpłatnie i jest ona ważna do ukończenia przez dzieci 18. lub 25. roku życia (w przypadku nauki).

Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio. Zmiana ta obowiązuje od stycznia 2019 roku i oznacza, że do Karty Dużej Rodziny uprawnieni są również rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci bez względu na wiek dzieci w chwili składania wniosku. Modyfikacja przepisów ma na celu rekompensatę trudu, jaki rodzice włożyli w wychowanie swoich pociech.

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy odpowiadającym miejscu zamieszkania lub za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl). Założenie karty jest bezpłatne.

Czytaj: 500 plus na pierwsze dziecko – kiedy i gdzie złożyć wniosek

Karta Dużej Rodziny: partnerzy

Karta Dużej Rodziny oznacza m.in.: tańsze bilety do kina, na basen czy zniżki na zakupy. Dzięki niej można korzystać m.in.: z ustawowych zniżek na przejazdy kolejowe (rodzice lub małżonkowie rodziców 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne) zniżek w opłatach paszportowych (75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. w przypadku rodziców i małżonków rodziców) oraz darmowych wstępów do parków narodowych.Lista partnerów Karty Dużej Rodziny jest bardzo długa. Obejmuje zarówno duże ogólnopolskie sieci sklepów, jak i pojedyncze sklepy, które znajdziesz w swojej okolicy. Obecnie rodziny wielodzietne mogą korzystać z dodatkowych zniżek na stacjach PKN Orlen (rabat 8 groszy przy zakupie 1l paliwa, zniżka o wartości 10 groszy przy zakupie 1l paliwa Verva oraz 20 proc. zniżki na zakupy gastronomiczne z oferty Stop Cafe i tyle samo rabatu na zakupy w myjni).

Zobacz także:

Czym jest Karta Dużej Rodziny? Jak ją uzyskać?

Ulga na dziecko: zasady odliczania ulgi prorodzinnej w 2020 roku

Becikowe 2020 - komu przysługuje, wniosek, dokumenty do becikowego

Karta Dużej Rodziny: gdzie skorzystasz ze zniżek

W 2018 roku Karta Dużej Rodziny dostępna jest również w wersji mobilnej. Aplikacja umożliwia korzystanie z karty od razu po jej przyznaniu. Warto mieć ją zawsze pod ręką ze względu na to, że aplikacja, za sprawą geolokalizacji, wyszukuje najbliższe: ośrodki, restauracje, sklepy i stacje benzynowe, gdzie można skorzystać ze zniżek oraz na bieżąco aktualizuje partnerów Karty Dużej Rodziny. Poniżej przedstawiamy wybrane sklepy, ośrodki kultury i usługodawców, którzy honorują Kartę Dużej Rodziny:

  • Carrefour – zniżka dotyczy zwrotu w wysokości 10 proc. zakupów w postaci bonu.
  • Lidl – 10 proc. rabatu na: warzywa, owoce, chleby, bułki, produkty marki Cien i Solevita, słoiczki dla dzieci marek Bobovita, Bebiprima i Hipp.
  • Lux Med – zniżka w wysokości 15 proc. dotyczy wszystkich usług medycznych.
  • Świat Książki – 20 proc. rabatu na książki i audiobooki, 15 proc. rabatu na podręczniki, 20 proc. zniżki na artykuły szkolne i papiernicze
  • Księgarnia Bonito – 5 proc. rabatu
  • Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne – zniżka w wysokości 10 proc. dotyczy wszystkich zakupów online.
  • Stacje Lotos – zniżka dotyczy paliw (od 5 gr do 10 gr taniej za litr) oraz myjni i produktów gastronomicznych (20 proc. taniej)
  • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – zniżka dotyczy ubezpieczeń komunikacyjnych (15 proc. taniej) oraz majątkowych i rolnych (30 proc. taniej)
  • Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – zniżka dotyczy biletów do galerii (5 zł) oraz do kina (7 zł)
  • Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – zniżka dotyczy biletów ulgowych i normalnych (50 proc.)
  • PKP Intercity – 30 proc. zniżki na przejazdy jednorazowe w 2 klasie, jeśli przejazd będą odbywały jednocześnie minimum 2 osoby.
  • Przewozy Regionalne – zakup pierwszej REGIOkarty rocznej dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny w cenie 175 zł. Posiadacze REGIOkarty mogą nabyć bilet według taryfy RAZEM, co pozwala obniżyć cenę jednorazowego biletu do 30%, a w przypadku biletu miesięcznego do 15%
  • Helios – 20% rabatu na bilety do kina, 30% rabatu na napoje z dystrybutora oraz 30% zniżki na popcorn - zniżki obowiązują we wszystkie dni tygodnia, oprócz wtorków.
  • Cinema 3D - bilety tańsze od 2zł do 4zł

Mapę punktów, w których możesz skorzystać ze zniżek znajdziesz TUTAJ: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr

Zwolnienie lekarskie na dziecko. Komu przysługuje i w jakim wymiarze? WIDEO

Zwolnienie lekarskie na dziecko - komu przysługuje i w jakim wymiarze

QUIZ: Sprawdź, czy jesteś oszczędna, czy rozrzutna

Pytanie 1 z 7
Jak wygląda stan twojego konta przed wypłatą?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Od stycznia 2024 roku rodzice dostają na dzieci nie 500, ale 800 złotych miesięcznie. Okazuje się jednak, że kwota ta nie jest obligatoryjna, a niektórzy mogą otrzymać pomniejszone świadczenie.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza