Inni wiedzą lepiej. 5 porad, dzięki którym nie pozwolisz innym kierować swoim życiem

2021-09-17 10:32

Ludzie uwielbiają dawać rady i są przekonani, że wiedzą lepiej, co jest dobre dla danej osoby. Jeśli takie zachowania cię irytują, poznaj porady, dzięki którym już nigdy nie pozwolisz innym kierować swoim życiem.

Inni wiedzą lepiej
Autor: Getty images

Ludzie mają niezdrowe tendencje do ingerowania w życie innych. Jeśli do tej pory byłaś podatna na takie zachowania, ale czujesz, że coraz bardziej cię irytują, to musisz to zmienić. Podpowiemy ci, jak to zrobić.

Spis treści

 1. Dlaczego inni chcą kierować twoim życiem?
 2. Dlaczego pozwalasz kierować swoim życiem?
 3. 5 porad, dzięki którym nie pozwolisz sobą kierować
 4. Jak zbudować pewność siebie?
 5. Jak zacząć myśleć pozytywnie?
 6. Unikaj toksycznych ludzi
 7. Jak zmienić podejście do swojego życia?
 8. Jak pracować nad asertywnością?

Dlaczego inni chcą kierować twoim życiem?

Śmiało możemy wysnuć wniosek, że każdy człowiek chce być szczęśliwy. Co jednak ciekawe, niewiele osób wybiera właściwą drogę ku szczęściu, żyjąc życiem innych. Nietrudno zauważyć bowiem, że ludzie mają tendencje do ingerowania w życie innych.

Mimo że nieproszeni, dają rady, komentują wybory, a przede wszystkim często krytykują zachowanie i postępowanie. Pozwalając na to, nadajemy innym moc kierowania swoim życiem. Dlaczego ludzie to robią i dlaczego ty na to pozwalasz?

Przede wszystkim skupiając się na cudzym życiu, ludzie unikają odpowiedzialności kierowania swoim. Przez chwilę mogą zapomnieć o swoich problemach, niezrealizowanych celach lub marzeniach, których nigdy nie spełnią, bo zwyczajnie sobie na to nie pozwalają.

M jak mama: Sposoby na laktację: co działa, a co nie?

Znacznie łatwiej w końcu zwrócić uwagę na drugiego człowieka i podciąć mu skrzydła, zdemotywować i sprowadzić do swojego poziomu. Gdy zrozumiesz mechanizm działania ludzi "wszechwiedzących", łatwiej będzie ci się przeciwstawić takiemu zachowaniu. Wiedz, że ingerencja ludzi w twoje życie, nie zawsze wynika z troski.

Czytaj: Jak być asertywnym rodzicem, czyli asertywność w wobec dzieci

Dlaczego pozwalasz kierować swoim życiem?

Oto pytanie, które zdecydowanie musisz sobie zadać. Być może sama chcesz uniknąć odpowiedzialności za swoje życie i łatwiej ci złożyć decyzje w cudze ręce. Być może jednak za bardzo skupiasz się na opinii innych ludzi i zwyczajnie brak ci pewności siebie.

Oczywiste jest, że żyjąc w społeczeństwie, jesteśmy od zawsze związani z innymi ludźmi, ich opiniami i sugestiami. Często jednak, zwłaszcza w dorosłym życiu, za bardzo zaczynamy się skupiać na tym, co powiedzą i pomyślą inni, tym samym rezygnując z realizacji swoich pragnień.

Czytaj: Czarne myśli – czym są i jak uwolnić głowę od złych scenariuszy?

Boimy się krytyki, krzywych spojrzeń, krytycznych uwag i porzucamy plany oraz marzenia. Opinie innych skutecznie potrafią zniechęcać i podcinać skrzydła. Czasem negatywne opinie innych mogą być źródłem największego cierpienia oraz rozdarcia.

Z jednej strony chcemy bowiem zrealizować swój cel, a z drugiej zadowolić innych. Nie zawsze da się to pogodzić! Jak z tym skończyć? Przede wszystkim należy zbudować pewność siebie i uniezależnić się od opinii innych ludzi.

5 porad, dzięki którym nie pozwolisz sobą kierować

 1. Pracuj nad pewnością siebie - gdy zdasz sobie sprawę ze swojej wartości, swoich umiejętności i ze swojej mocy sprawczej, twoja pewność siebie znacznie wzrośnie. Nie ma mowy, byś w takim wypadku skupiała się na zdaniu innych. Zrozumiesz bowiem, że twoje pragnienia też się liczą, a co więcej - jesteś w stanie sama je zrealizować.
 2. Myśl pozytywnie - brzmi banalnie, jednak zwróć uwagę, jakie myśli towarzyszą ci na co dzień. Można podejrzewać, że poddajesz się negatywnemu stosunkowi do życia, dlatego do tej pory pozwalałaś na ingerencję innych ludzi. Dzięki pozytywnym myślom nabierzesz chęci do działania i weźmiesz sprawy w swoje ręce.
 3. Unikaj toksycznych ludzi - zdajemy sobie sprawę, że to często wyjątkowo trudne zadanie, zwłaszcza jeśli do tego grona zaliczają się bliscy. Zawsze jednak warto ograniczyć kontakt z osobami, które mają na nas negatywny wpływ, podcinają skrzydła, zniechęcają do działania i do tego wszystkiego próbują kierować naszym życiem. Pamiętaj, że to nie ma nic wspólnego z ucieczką! To zwyczajna troska o własne zdrowie psychiczne.
 4. Zmień podejście do swojego życia - bez względu na to, dlaczego do tej pory pozwalałaś kierować innym swoim życiem, musisz teraz zrozumieć, że żyjesz tu i teraz, a także że życie w obecnej wersji masz tylko jedno. Nigdy nie powtórzy się żadna z chwil, dlatego nie warto rezygnować ze swojej mocy sprawczej i zdolności do działania. Kiedyś można tego zwyczajnie żałować!
 5. Pracuj nad asertywnością - naucz się mówić nie. Nawet jeśli czasem kogoś tym urazisz, wiedz, że to problem tej osoby, nie twój. Stwórz granice i chroń je, nie pozwalaj ich przekraczać w imię dobrego samopoczucia innych osób. To ty masz czuć się dobrze i ty masz być szczęśliwa - w końcu to twoje życie.

Jak zbudować pewność siebie?

Zanim zaczniesz budować pewność siebie, musisz wiedzieć, czym ona jest. Najczęściej powiązana jest z wiarą w siebie oraz swoje siły, a także z szacunkiem do samego siebie. Szanując siebie, rozumiemy, że nasze pragnienia są ważne tak samo, jak pragnienia innych ludzi.

Nie czujemy się gorsi od innych, znamy swoją wartość, którą opieramy na różnych cechach. Wierzymy, że damy sobie radę w różnych sytuacjach, wiemy na ile nas stać. Można się domyślać, że tego wszystkiego brakuje osobie, która pozwala innym kierować swoim życiem, dlatego budowanie pewności siebie jest milowym krokiem w relacjach z innymi ludźmi.

Będąc pewną siebie, już nigdy nie pozwolisz ingerować komukolwiek w swoje życie. W końcu jest twoje!

Jak jednak zbudować pewność siebie? Na początku swojej drogi możesz skorzystać z prostych metod wypisania swoich zalet na kartce. Wypisz również swoje pragnienia, cele, mocne strony, a także dotychczasowe osiągnięcia. Widzisz, całkiem tego sporo!

Na tej podstawie możesz zacząć pracować nad swoim poczuciem własnej wartości. Wiedz jednak, że jest to proces. Nic nie dzieje się natychmiast, więc uzbrój się w cierpliwość.

Jak zacząć myśleć pozytywnie?

Jeśli do tej pory w twojej głowie dominowały negatywne przekonania, które nie pozwalały ci się uwolnić od presji innych ludzi, to wiedz, że czeka cię zmiana nawyków myślowych. Na szczęście jest to do zrobienia, ale liczy się konsekwencja w działaniu.

Nie jest łatwo nagle przestawić się na pozytywne myślenie, ale każdego dnia próbuj to robić. Każde swoje negatywne przekonanie zacznij zastępować pozytywnym. Zwracaj uwagę na plusy sytuacji i nie doszukuj się minusów. W porażkach zauważaj lekcje, dzięki którym uczysz się nowych rzeczy i rozwijasz się.

Warto wiedzieć

Unikaj toksycznych ludzi

To trudne, zwłaszcza jeśli dotyczy bliskich osób. W takim wypadku rozumiemy, że unikanie fizyczne nie wchodzi w grę, ale warto zastosować unikanie ich negatywnych przekonań.

Jeśli ktokolwiek próbuje podciąć ci skrzydła, zaczyna udzielać rad i próbuje kierować twoim życiem, przestań to do siebie dopuszczać! Nie słuchaj, nie skupiaj się na negatywnym przekazie, skieruj swoje myśli w pozytywne strony, zgonie ze swoimi nowymi nawykami, które właśnie wyrabiasz!

Jak zmienić podejście do swojego życia?

Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Gdy już uświadomisz sobie w pełni, dlaczego pozwalasz innym kierować swoim życiem, poznasz wszystkie przyczyny, to zwrócisz uwagę, jak bardzo do tej pory marnowałaś swoją codzienność na cudze opinie.

Zrozumiesz, ile straciłaś i zdasz sobie sprawę, już nigdy więcej na to nie pozwolisz. Od tego momentu weźmiesz życie w swoje ręce!

Jak pracować nad asertywnością?

Asertywność to sztuka mówienia nie. Wiele ludzi ma z tym problem. Niektórzy tak bardzo boją się zranić uczucia drugiej osoby odmową, że żyją pod dyktando innych. Dzięki asertywności jednak zaczniesz żyć swoim życiem, samodzielnie podejmując wszelkie decyzje.

Najlepiej jest zacząć od metody małych kroków, czyli odmawiać w niewielkich sprawach, ludziom, na których mniej nam zależy. Praca nad asertywnością idzie również w parze z pracą nad pewnością siebie. Gdy stajesz się pewna swojej wartości, nie boisz się mówić nie!

Czytaj: Mieszkanie z teściami - jak żyć pod jednym dachem z rodzicami partnera?

Czy umiesz dzielić się z mężem opieką nad dzieckiem?

Pytanie 1 z 13
Jak wspominasz Wasze pierwsze dni z maluszkiem w domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza