7 lat starsze w pół roku - deficyt snu postarza matki niemowląt

2021-08-17 11:54

Brak snu po urodzeniu dziecka może postarzyć nawet o 3 do 7 lat - alarmują naukowcy. Odkryli, że wiek biologiczny świeżo upieczonych mam, które nie przesypiały co najmniej 7 godzin dziennie, drastycznie wzrastał przez pierwsze pół roku macierzyństwa.

deficyt snu po urodzeniu dziecka
Autor: Getty Images deficyt snu po urodzeniu dziecka

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przebadali 33 kobiety, począwszy od ciąży, aż do końca pierwszego roku życia ich dzieci. Analizowali DNA pobrane z próbek ich krwi. Zauważyli znaczne zmiany w wieku biologicznym, w stosunku do wieku chronologicznego świeżo upieczonych mam. Jakie są skutki deficytu snu po urodzeniu dziecka?

Spis treści

  1. Deficyt snu po narodzinach dziecka - badania
  2. Efekty deficytu snu u młodych mam
  3. Jak radzić sobie z brakiem snu w pierwszych miesiącach życia dziecka?
  4. Sen równie ważny, jak dieta i ćwiczenia
Bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Deficyt snu po narodzinach dziecka - badania

Naukowcy z UCLA, swoje badanie przeprowadzili na kobietach w wieku od 23 do 45 lat. Skorzystano z najnowocześniejszych metod badania DNA i analizy starzenia biologicznego. 

Wyniki badania pokazały, że matki, które spały mniej niź 7 godzin dziennie miały znacznie krótsze telomery w białych krwinkach. Telomery to rodzaj "nakładek ochronnych" znajdujących się na końcu każdego chromosomu, zabezpieczających go przed uszkodzeniem. Skrótcone telomery są bezpośrednio powiązane z wiekiem biologicznym. 

Czytaj także: Ile śpią rodzice niemowlaka? Aż trudno w to uwieżyć!

Efekty deficytu snu u młodych mam

Od dawna wiadomo, że skrócone telomery są powiązane z większym ryzykiem zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, czy nowotwory. Badania potwierdziły, że kilka miesięcy trwałego deficytu snu może mieć długotrwały wpływ na pogorszenie zdrowia fizycznego

Badania wymagają pogłębienia. Nie wiadomo, na ile odwracalne są skutki deficytu snu u młodych mam. 

Przeczytaj też: Chroniczne zmęczenie: jak je rozpoznać i jakie badania zrobić?

Jak radzić sobie z brakiem snu w pierwszych miesiącach życia dziecka?

Jest w tym wszystkim także dobra wiadomość. Badania potwierdziły, że dla zdrowia liczy się suma przespanych godzin w ciągu doby. Mamy, które w trakcie nocy przesypiały 5 godzin, ale odbywały też drzemki w ciągu dnia, miały dużo niższy wiek biologiczny, od tych, które drzemek nie robiły. 

Twórcy badania zachęcają młode mamy, do przyjmowania pomocy od innych członków rodziny i dbania o swoje zdrowie. Polecają też drzemki w trakcie snu niemowlęcia. 

Sprawdź również: Dlaczego ciągle chce mi się spać? Czy senność może być objawem choroby?

Sen równie ważny, jak dieta i ćwiczenia

– (...) Odkryliśmy, że z każdą godziną dodatkowego snu biologiczny wiek matki był niższy – opowiada prof. Judith Carroll. – Jak wielu innych naukowców zajmujących się snem, twierdzę, że wysypianie się jest tak samo ważne dla ogólnego stanu zdrowia, jak dieta i ćwiczenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza