Dlaczego ciągle chce mi się spać? Czy senność może być objawem choroby?

2019-12-27 15:03
Dlaczego ciągle chce mi się spać?
Autor: Getty Images

Ciągła senność i zmęczenie może być przejściową niedyspozycją, albo objawem choroby. Jakie są przyczyny senności w ciągu dnia? Warto to sprawdzić!

Jeśli ciągle czujesz się zmęczony i senny, możesz być po prostu przemęczony. Być może cierpisz na bezsenność, a zmęczenie w ciągu dnia jest tylko skutkiem niewyspania w nocy. Jeśli jednak w nocy śpisz normalnie, a w dzień nadal jesteś zmęczony, warto sprawdzić, czy nie stoi za tym choroba. Jaka?

Anemia

Jednym z objawów anemii, czyli niedoboru żelaza, które wpływa na dotlenienie czerwonych krwinek, jest właśnie zmęczenie i senność. Anemię wykluczy lub potwierdzi popularne badanie krwi – morfologia.

Przeczytaj także: Poznaj 5 zasad, dzięki którym unikniesz anemii i niedokrwistości w ciąży

Cukrzyca

Osoby cierpiące na cukrzycę, u których spada poziom cukru, również są senne i zmęczone. Należy u nich uważać na nadmierny spadek poziomu cukru, który może się zakończyć hipoglikiemią.

Niedoczynność tarczycy

Kiedy tarczyca produkuje za mało hormonów, możemy cierpieć na niedoczynność tarczycy. Objawia się ona miedzy innymi przybieraniem na wadze, wypadaniem włosów czy właśnie zmęczeniem. Badanie poziomu hormonów tarczycy pomoże wykluczyć tę dolegliwość.

Przesilenie wiosenne i zimowe

Bardzo często czujemy się senni i zmęczeni, gdy zmieniają się pory roku – nadchodzi jesień lub kończy zima. Warto wówczas zadbać o właściwą dawkę ruchu na świeżym powietrzu i witaminowe suplementy.

Sprawdź: Jakie badania wykonać, aby rozpoznać chroniczne zmęczenie?

Źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE