Ile śpią rodzice niemowlaka? Aż trudno w to uwierzyć...

2021-11-22 13:34

Przekrwione oczy, nieustanne ziewanie, blada cera – to cechy charakterystyczne świeżo upieczonych rodziców. Naukowcy sprawdzili, ile śpią rodzice noworodków oraz niemowląt i doszli do zdumiewających wniosków. Zobacz, jakie mogą być skutki braku snu młodych rodziców.

Ile śpią rodzice niemowlaka? Aż trudno w to uwierzyć...
Autor: Getty images

Ile śpią rodzice niemowlaka? Na pewno mało – to wiedzą wszyscy. Badacze postanowili jednak dokładnie to wyliczyć i doszli do wniosku, że ilość snu młodej mamy jest nieprawdopodobnie mała. Teoretycznie nie powinna ona normalnie funkcjonować, a przecież robi to! Jak to możliwe przy tak małej ilości snu? Sprawdź, czy brak snu wpływa na zdolność bycia rodzicami?

Spis treści

  1. Ile śpią świeżo upieczeni rodzice?
  2. Czy godzina snu wystarczy młodym rodzicom?
  3. Jak odrabiać braki snu?
Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Ile śpią świeżo upieczeni rodzice?

Badanie przeprowadzone przez jednego z angielskich producentów niań elektronicznych i cytowane przez magazyn Parents.com wykazało, że prawie połowa wszystkich rodziców dzieci do 6 miesiąca życia śpi nieprzerwanie tylko 1 do 3 godzin na dobę. 17 procent respondentów stwierdziło, że odkąd zostało rodzicami, nie wysypało się ani razu.

Statystyki pokazują również, że matki mniej śpią krócej niż ich partnerzy, którzy rzadziej wstają w nocy do płaczącego noworodka (32 procent ankietowanych mam przyznało, że ich partnerzy nigdy tego nie robią).

Ale są też szczęśliwcy, którzy po narodzinach dziecka śpią pełne osiem godzin na dobę, czyli tyle, ile wynosi prawidłowa dawka snu dla dorosłego człowieka. Niestety, jest ich tylko 5 procent rodziców z dziećmi w tym wieku.

A co ze starszymi dziećmi? Takie badania również przeprowadzono, a zrobiła to organizacja Sleep Junkie, zajmującą się problemami ze snem. Ankieta dotyczyła rodziców dzieci do 18 miesiąca życia i pokazała, że większość rodziców starszych niemowląt śpi każdej nocy od 5 do 6 godzin. W pierwszym roku po urodzeniu dziecka każdy młody rodzic tracił średnio aż 109 minut snu każdej nocy.

Czytaj: Zaburzenia snu u niemowląt. Przyczyny problemów ze spaniem u dzieci

Położna radzi - śpij z noworodkiem dla jego dobra

Czy godzina snu wystarczy młodym rodzicom?

Wszyscy wiemy, że większość dorosłych powinna spać osiem godzin na dobę. Krótszy sen od czasu do czasu, nie zaszkodzi zdrowiu, ale regularny brak nocnego wypoczynku – już tak. Godzina nieprzerwanego snu na dobę, albo 5 godzin, ale poszatkowanych to zdecydowanie za mało, aby normalnie funkcjonować, a co dopiero, aby opiekować się noworodkiem.

A przecież młodzi rodzice, po nieprzespanej nocy zajmowały się noworodkiem czy niemowlakiem, a niekiedy nawet starszym dzieckiem. Wsiadały do samochodu, sprzątały, robiły zakupy – więc teoretycznie powinny być w pełni sił.

A brak snu sił nie dodaje, przeciwnie – specjaliści wiedzą dobrze, że osoby niewyspane są gorzej skoncentrowane, mają słabszy refleks, są też mniej sprawne zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Brak snu obniża również odporność, powoduje rozdrażnienie, nerwowość i zaburzenia pamięci.

Rodzice przyznają również, że niewyspanie spowodowane macierzyństwem jest często przyczyną kłótni z partnerami i niechęci do seksu.

Jak odrabiać braki snu?

Cytowane badania pokazują, że posiadanie noworodka powoduje, że młodzi rodzice chodzą permanentnie niewyspani. Około 30 procent młodych ojców przyznało się, że zdarzyło im się zasnąć w pracy, 21 procent rodziców zasnęło w zaparkowanych samochodach, 12 – przy stole w kuchni, a 11 procent – pod prysznicem (!).

Wiele kobiet stara się korzystać z drzemek w ciągu dnia i np. spać wtedy, gdy śpi ich dziecko. Ale nie zawsze jest to proste. 41 procent ankietowanych rodziców stwierdziło, że nigdy nie potrafi usnąć podczas dziennych drzemek, a duża cześć matek przyznała, że woli w tym czasie posprzątać, zrobić obiad czy nadrobić inne domowe zaległości.

Specjaliści pocieszają, że ilość snu rodziców rośnie wraz z wiekiem dziecka. Polecają, aby do tego czasu robić dyżury i dzielenie się wstawaniem do malca na zmianę. Warto też przemyśleć opcję spania z dzieckiem – podawanie dziecka piersią przez sen znacznie poprawia kondycję młodych mam.

Czytaj: Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Pierwsze dni z noworodkiem: Jak możesz pomóc partnerce?

Jak się okazuje rodzice śpią mniej nie tylko z powodu nocnych pobudek malca. Większość z nich ”traci” dziennie wiele godzin, aby go uśpić. Statystyki pokazują, że przeciętny rodzić usypia maluszka przez:

  • 41 minut jazdy samochodem
  • 1 godzina 21 minut wożąc je w wózku
  • 1 godzina 46 minut karmiąc
  • 34 minuty czytają bajki

Na brak snu ciepią nawet rodzice, którzy mogą pozwolić sobie na niańki.

Kamery uchwyciły drzemkę księcia Williama podczas oficjalnej uroczystości, po narodzinach jego trzeciego dziecka - synka Luisa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza