Jak dbać o kręgosłup? Poznaj najważniejsze porady!

2015-09-09 17:53

Jak dbać o kręgosłup? Odpowiedź na to pytanie chciałby  poznać co drugi Polak. Tylu z nas ma bowiem z nim kłopoty. Przeczytaj więc, w jaki sposób zapewnisz sobie zdrowy kręgosłup!

Spis treści

  1. Jak dbać o kręgosłup? Oszczędzaj krzyż
  2. >> Czytaj także: Ćwiczenia rozciągające kręgosłup: stretching dla mam [GALERIA ZDJĘĆ] >>
  3. Jak dbać o kręgosłup? Zadbaj o odprężenie
  4. Jak dbać o kręgosłup? Gimnastykuj się!
  5. >> Czytaj także: Bóle kręgosłupa w ciąży. Jak uniknąć bólu pleców? >>

Za większość problemów z kręgosłupem sami ponosimy winę. Szkodzi mu nadwaga, chodzenie na wysokich obcasach, dźwiganie toreb z zakupami. Nie służy mu bezruch ani nadmierny wysiłek fizyczny. Cierpi, gdy wiele godzin siedzimy przy komputerze albo w samochodzie. Nic dziwnego, że się buntuje. Jednak nie musi tak być! Dowiedz się, jak dbać o kręgosłup, by doprowadzić go do lepszej formy!

Jak dbać o kręgosłup? Oszczędzaj krzyż

Gdy pojawiają się bóle kręgosłupa, to sygnał, że najwyższa pora zmienić styl życia i pozbyć się przyzwyczajeń, które mają fatalny wpływ na nasze "rusztowanie". Najlepiej zacząć od najprostszych codziennych czynności – wiele z nich możesz wykonywać tak, by chronić plecy. Np. gdy podnosisz coś ciężkiego, najpierw przykucnij, a potem unieś przedmiot, prostując nogi; dźwigając torby z zakupami, równo rozkładaj ciężar na obie ręce; gdy myjesz włosy, nie pochylaj się na wyprostowanych nogach, tylko uklęknij przed wanną; kiedy pierzesz, postaw miskę wyżej. Zapewnij również kręgosłupowi dobry wypoczynek w nocy, śpiąc na średnio twardym materacu. Zawsze trzymaj się prosto, gdy stoisz, siedzisz, chodzisz.

>> Czytaj także: Ćwiczenia rozciągające kręgosłup: stretching dla mam [GALERIA ZDJĘĆ] >>

Jak dbać o kręgosłup? Zadbaj o odprężenie

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, męczące bóle kręgosłupa mogą być skutkiem długotrwałego stresu. Napięcia emocjonalne pociągają bowiem za sobą reakcje fizyczne – wzmagają napięcie mięśni grzbietu, a to sprzyja przemieszczeniom w obrębie dysku oraz drobnych stawów przykręgosłupowych. W konsekwencji pojawia się ból. W pewnym eksperymencie osoby cierpiące na bóle kręgosłupa poddano psychoterapii, jaką stosuje się w przypadku nerwic. Okazało się, że wyniki leczenia były rewelacyjne. Dlatego odpowiedzią na pytanie: "jak dbać o kręgosłup?" na co dzień jest na pewno stwierdzenie: "dbaj o komfort psychiczny".

Jak dbać o kręgosłup? Gimnastykuj się!

Mocne i elastyczne mięśnie grzbietu i brzucha tworzą naturalny gorset i utrzymują kręgosłup we właściwym położeniu. Im słabsze mięśnie, tym większy ucisk na krzyż i krążki międzykręgowe i tym szybsze "zużywanie" się kręgosłupa, zwłaszcza jego ruchomych części. Jak dbać o kręgosłup, by zapewnić tym "elementom" odpowiednią dawkę ruchu? Jednym z pierwszych zaleceń przy bólach pleców jest odpowiednia gimnastyka. Najlepsze dla kręgosłupa jest pływanie i ćwiczenia w wodzie, a także nordic walking, pilates. Świetne efekty terapeutyczne daje fit ball – ćwiczenia z piłką o średnicy ponad pół metra. Usuwają one napięcia mięśniowe, masują kręgosłup, odciążają stawy. Pozwalają również wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. Ćwiczyć możesz w domu – piłkę kupisz w sklepie sportowym (też internetowym) za ok. 50 zł; jej wielkość dostosuj do wzrostu. Prezentowany trening możesz przeprowadzić na dwa sposoby:

  • wykonaj serie pszczególnych ćwiczeń, po każdej robiąc przerwę na rozluźnienie;
  • wykonaj wszystkie ćwiczenia po kolei. Przez pierwsze 2–3 treningi wykonuj po jednej serii każdego ćwiczenia, od 4. treningu po 2 serie, a od 6. lub 7. – po 3 serie. Staraj się ćwiczyć regularnie, najlepiej 2–3 razy w tygodniu.

Uwaga! Jeśli cierpisz na schorzenia kręgosłupa, zanim zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się ze specjalistą – zadecyduje on, jaki rodzaj treningu będzie dla ciebie najkorzystniejszy.

>> Czytaj także: Bóle kręgosłupa w ciąży. Jak uniknąć bólu pleców? >>

Sprawdź, czy twój kręgosłup jest w dobrej formie

Pytanie 1 z 11
Jesteś w ciąży, ale nadal jesteś czynna zawodowo i towarzysko
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza