Jak dbać o kręgosłup? Poznaj najważniejsze porady!

2015-09-09 17:53

Jak dbać o kręgosłup? Odpowiedź na to pytanie chciałby  poznać co drugi Polak. Tylu z nas ma bowiem z nim kłopoty. Przeczytaj więc, w jaki sposób zapewnisz sobie zdrowy kręgosłup!

Spis treści

  1. Jak dbać o kręgosłup? Oszczędzaj krzyż
  2. >> Czytaj także: Ćwiczenia rozciągające kręgosłup: stretching dla mam [GALERIA ZDJĘĆ] >>
  3. Jak dbać o kręgosłup? Zadbaj o odprężenie
  4. Jak dbać o kręgosłup? Gimnastykuj się!
  5. >> Czytaj także: Bóle kręgosłupa w ciąży. Jak uniknąć bólu pleców? >>

Za większość problemów z kręgosłupem sami ponosimy winę. Szkodzi mu nadwaga, chodzenie na wysokich obcasach, dźwiganie toreb z zakupami. Nie służy mu bezruch ani nadmierny wysiłek fizyczny. Cierpi, gdy wiele godzin siedzimy przy komputerze albo w samochodzie. Nic dziwnego, że się buntuje. Jednak nie musi tak być! Dowiedz się, jak dbać o kręgosłup, by doprowadzić go do lepszej formy!

Jak dbać o kręgosłup? Oszczędzaj krzyż

Gdy pojawiają się bóle kręgosłupa, to sygnał, że najwyższa pora zmienić styl życia i pozbyć się przyzwyczajeń, które mają fatalny wpływ na nasze "rusztowanie". Najlepiej zacząć od najprostszych codziennych czynności – wiele z nich możesz wykonywać tak, by chronić plecy. Np. gdy podnosisz coś ciężkiego, najpierw przykucnij, a potem unieś przedmiot, prostując nogi; dźwigając torby z zakupami, równo rozkładaj ciężar na obie ręce; gdy myjesz włosy, nie pochylaj się na wyprostowanych nogach, tylko uklęknij przed wanną; kiedy pierzesz, postaw miskę wyżej. Zapewnij również kręgosłupowi dobry wypoczynek w nocy, śpiąc na średnio twardym materacu. Zawsze trzymaj się prosto, gdy stoisz, siedzisz, chodzisz.

>> Czytaj także: Ćwiczenia rozciągające kręgosłup: stretching dla mam [GALERIA ZDJĘĆ] >>

Jak dbać o kręgosłup? Zadbaj o odprężenie

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, męczące bóle kręgosłupa mogą być skutkiem długotrwałego stresu. Napięcia emocjonalne pociągają bowiem za sobą reakcje fizyczne – wzmagają napięcie mięśni grzbietu, a to sprzyja przemieszczeniom w obrębie dysku oraz drobnych stawów przykręgosłupowych. W konsekwencji pojawia się ból. W pewnym eksperymencie osoby cierpiące na bóle kręgosłupa poddano psychoterapii, jaką stosuje się w przypadku nerwic. Okazało się, że wyniki leczenia były rewelacyjne. Dlatego odpowiedzią na pytanie: "jak dbać o kręgosłup?" na co dzień jest na pewno stwierdzenie: "dbaj o komfort psychiczny".

Jak dbać o kręgosłup? Gimnastykuj się!

Mocne i elastyczne mięśnie grzbietu i brzucha tworzą naturalny gorset i utrzymują kręgosłup we właściwym położeniu. Im słabsze mięśnie, tym większy ucisk na krzyż i krążki międzykręgowe i tym szybsze "zużywanie" się kręgosłupa, zwłaszcza jego ruchomych części. Jak dbać o kręgosłup, by zapewnić tym "elementom" odpowiednią dawkę ruchu? Jednym z pierwszych zaleceń przy bólach pleców jest odpowiednia gimnastyka. Najlepsze dla kręgosłupa jest pływanie i ćwiczenia w wodzie, a także nordic walking, pilates. Świetne efekty terapeutyczne daje fit ball – ćwiczenia z piłką o średnicy ponad pół metra. Usuwają one napięcia mięśniowe, masują kręgosłup, odciążają stawy. Pozwalają również wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. Ćwiczyć możesz w domu – piłkę kupisz w sklepie sportowym (też internetowym) za ok. 50 zł; jej wielkość dostosuj do wzrostu. Prezentowany trening możesz przeprowadzić na dwa sposoby:

  • wykonaj serie pszczególnych ćwiczeń, po każdej robiąc przerwę na rozluźnienie;
  • wykonaj wszystkie ćwiczenia po kolei. Przez pierwsze 2–3 treningi wykonuj po jednej serii każdego ćwiczenia, od 4. treningu po 2 serie, a od 6. lub 7. – po 3 serie. Staraj się ćwiczyć regularnie, najlepiej 2–3 razy w tygodniu.

Uwaga! Jeśli cierpisz na schorzenia kręgosłupa, zanim zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się ze specjalistą – zadecyduje on, jaki rodzaj treningu będzie dla ciebie najkorzystniejszy.

>> Czytaj także: Bóle kręgosłupa w ciąży. Jak uniknąć bólu pleców? >>

Sprawdź, czy twój kręgosłup jest w dobrej formie

Pytanie 1 z 11
Jesteś w ciąży, ale nadal jesteś czynna zawodowo i towarzysko