Kubeczek menstruacyjny zamiast tamponu. Czy to dobry pomysł?

2017-09-20 11:16

Kubeczek menstruacyjny ma być ekologiczną odpowiedzią na podpaski i tampony, sprzyjać oszczędnościom i do tego sprawić, by o wstydliwym „przeciekaniu” w czasie miesiączki nie było mowy. Producenci kubeczka menstruacyjnego reklamują go jako „następcę” znanych i popularnych środków higienicznych i gwaranta świętego spokoju np. w czasie snu. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o kubeczku menstruacyjnym, ale bałaś się zapytać.

kubeczek menstruacyjny
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak wybrać kubeczek menstruacyjny? 
  2. Ile kosztuje kubeczek menstruacyjny? Ceny
  3. Jak przyzwyczaić się do kubeczka menstruacyjnego?
  4. Jak używać kubeczka menstruacyjnego?
  5. Zalety kubeczka menstruacyjnego

Choć pierwsze kubeczki menstruacyjne pojawiły się na Zachodzie już kilkadziesiąt lat temu, to ich producentom właśnie kilka dobrych dekad zajęło namawianie pań do ich kupowania. Dziś, gdy moda na ekologiczne życie opanowała świat, a stosowanie rzeczy wielokrotnego użytku czasem stanowi o statusie społecznym, kubeczki menstruacyjne zyskują na popularności. Choć wciąż budzą kontrowersje, a kobiet, które nie wyobrażają sobie, jak można korzystać z silikonowego pojemniczka na okres jest wciąż więcej, niż jego zwolenniczek.

Być może dlatego, że o ile podpaski i tampony są wszechobecne, a ich reklamy przełamywały tabu wiele lat temu, tak bywa, że na informacje o kubeczkach menstruacyjnych trafiamy dopiero, gdy same zainteresujemy się tematem.

Jak wybrać kubeczek menstruacyjny? 

Jeśli do tej pory stojąc w drogerii przed półką z artykułami dla pań zachodziłaś w głowę, czy wybrać podpaski ze skrzydełkami, czy bez, albo po tampony jakiej firmy sięgnąć, wiedz, że wybór kubeczka menstruacyjnego stanowi większe wyzwanie.

Na rynku dostępne są bowiem kubeczki menstruacyjne o różnej szerokości, długości i pojemności, a także w kilku wariantach „twardości” przeznaczonych do stosowania w zależności od sytuacji (np. specjalna wersja przeznaczona dla miłośniczek sportowego stylu życia).

Do tego, zanim wybierzesz kubeczek, konieczna jest odpowiedź na pytania dotyczące obfitości krwawienia, tego, ile porodów masz za sobą (to decydujące w kontekście wielkości kubeczka, młodsze panie, te które jeszcze nie rodziły, zazwyczaj sięgać muszą po najmniejsze rozmiary, dojrzalsze mamy np. trojga dzieci urodzonych siłami natury – po większe), czy trenujesz mięśnie dna miednicy i jakiej jesteś postury. Poza tym wybrać można nawet wersję kolorystyczną.

Ile kosztuje kubeczek menstruacyjny? Ceny

Nad wyborem warto się dobrze zastanowić, choćby dlatego, że kupno kubeczka menstruacyjnego to większy wydatek (ceny wahają się od 80 do nawet 130 złotych). Odpowiedź na powyższe pytania będzie zatem bardzo wskazana, żeby wybór okazał się trafny. 

Jak przyzwyczaić się do kubeczka menstruacyjnego?

Jedno jest pewne, jeśli zamierzasz testować kubeczek menstruacyjny, na pewno nie możesz tego zrobić tuż przed wyjściem do pracy, albo na ważną imprezę. By oswoić się z nowością potrzebujesz czasu, samo wkładanie kubeczka może na początku sprawiać trudności, ale znawcy tematu mówią, że nie ma czego się bać, w końcu nawet do wkładania soczewek kontaktowych potrzebna jest praktyka. A, że trening czyni mistrza, już po kilku użyciach powinnaś procedurę mieć w małym palcu. W razie problemu zawsze można w sieci znaleźć video z instrukcją obsługi.

Jak używać kubeczka menstruacyjnego?

O kilku rzeczach przy aplikowaniu i wyciąganiu wypełnionego kubeczka menstruacyjnego trzeba pamiętać.

  • Najważniejsza jest higiena rąk. Niby banał, ale warto go przypominać, by uchronić się przed nieprzyjemnymi infekcjami.
  • Gdy ręce zostaną umyte, najzwyczajniej w świecie trzeba się rozluźnić i wybrać najodpowiedniejszą pozycję do aplikacji, zupełnie tak, jak w przypadku wkładania tamponu.
  • Potem należy kubeczek zgiąć, by jego kształt stał się bardziej opływowy, wygodniejszy do wkładania.
  • Gdy w dalszym ciągu kubeczek stawia opór, można go zwilżyć albo sięgnąć po żel nawilżający.

Producenci informują, że najlepiej samemu dopasować głębokość wkładania kubeczka, tak, by np. w czasie siadania nie odczuwać dyskomfortu. Teoretycznie nie ma szans, by w czasie użytkowania kubeczek menstruacyjny wypadł z pochwy. Prawidłowo włożony zasysa się dzięki wytwarzającemu się podciśnieniu powietrza. By go wyjąć, znów należy się rozluźnić, delikatnie go nacisnąć, by się odessał i ruchem spadającego liścia spokojnie go wyjąć.

Zalety kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek menstruacyjny ma chronić przed nieprzyjemnym zapachem, bo krew nie wsiąka w jego ścianki i nie „rozkłada się”, tylko zbiera w pojemniczku. Producenci zachwalają, że można z niego korzystać nawet przez 15 lat i zapewniają, że nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej w pochwie. Wystarczy odpowiednio go pielęgnować. Co istotne, nie potrzebna jest sterylizacja po każdym użyciu. Wystarczy wygotować kubeczek przed pierwszą aplikacją i po zakończonej miesiączce, a potem przechowywać w specjalnym, dopuszczającym powietrze opakowaniu.

Choć silikon stosowany do produkcji kubeczków raczej nie zagraża zdrowiu kobiet, to trzeba pamiętać, że tak jak w przypadku tamponów, tak i przy kubeczkach istnieje jakieś ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Dwa lata temu kanadyjskie czasopismo medyczne odnotowało pierwszy potwierdzony przypadek wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (TSS) u 37-latki. Reakcja wystąpiła po pierwszym użyciu kubeczka przez tę kobietę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza