Ekologiczne tampony, wielorazowe podpaski i kubeczki menstruacyjne - nowe środki higieny

2021-08-25 14:56

Trudno wyobrazić sobie życie bez super chłonnych podpasek i tamponów. Jednak mało która z nas zastanawia się nad tym, jak te produkty oddziałują na środowisko. Ekologiczną alternatywą są kubeczki menstruacyjne, a także podpaski i tampony w wersji eko, także wielorazowe. Zobacz galerię takich produktów.

Ekologiczne tampony, wielorazowe podpaski i kubeczki menstruacyjne - nowe środki higieny
Autor: Getty images Ekologiczne tampony, wielorazowe podpaski i kubeczki menstruacyjne - nowe środki higieny

Dla większości z nas nowoczesne środki do higieny w trakcie miesiączki są niezbędnym życiowym ułatwieniem, nad którym się nie zastanawiamy. Nie myślimy o tym, z czego są wykonane nasze podpaski i tampony, czy są zdrowe i jak wpływają na środowisko.

Każda z nas w trakcie całego życia zużywa przeciętnie 8-17 tys. tamponów i podpasek, co daje 130 kg tych produktów. W Polsce jest 10 milionów miesiączkujących kobiet, co daje miesięcznie 150 milionów podpasek. Rocznym zużyciem można by wyłożyć równik aż dziesięciokrotnie! Alternatywą dla zwykłych środków higieny są ekologiczne tampony, podpaski wielorazowe czy kubeczki menstruacyjne.

Spis treści

  1. Czy tradycyjne podpaski i tampony są zdrowe?
  2. Ekologiczne środki do higieny intymnej – co mamy do wyboru?
  3. Ekologiczne środki higieniczne dla kobiet - nasz wybór
M jak mama - Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Czy tradycyjne podpaski i tampony są zdrowe?

Przyjmujemy za pewnik, że tampony, podpaski i wkładki higieniczne dostępne w sklepach są zdrowe i higieniczne. Przecież są jednorazowe, białe, szczelnie zapakowane (często pojedynczo, co podkreśla wrażenie sterylności). To jednak złudne wrażenie. Produkty do higieny intymnej produkuje się z bawełny uprawianej konwencjonalnie.

Podczas jej produkcji zużywane są wielkie ilości pestycydów zatruwających glebę i wodę, szkodliwych dla pracujących przy niej ludzi. W podpaskach i tamponach jest też celuloza pozyskiwana z drewna, której produkcja również zanieczyszcza środowisko. Pewnie zaskoczy cię fakt, że podpaski i tampony wcale nie są sterylne! Zawierają więc różne bakterie.

Podczas produkcji bieli się je chlorem, co daje efekt jedynie wizualny – produkty stają się idealnie białe, co jedynie sugeruje czystość i sterylność. Podczas tego procesu wydzielają się dioksyny, związki rakotwórcze i toksyczne.

Pozostają one w gotowych podpaskach i tamponach i mogą szkodzić zdrowiu. Dioksyny i pestycydy mogą przyczynić się do zachorowania na zespół wstrząsu toksycznego. To ostre zakażenie krwi mogące nawet skończyć się śmiercią.

Część podpasek i tamponów zawiera także substancje zapachowe, które mogą podrażniać, uczulać i sprzyjać infekcjom. Super chłonne podpaski zaopatrzone w folię i siateczkę z polipropylenu lub polietylenu słabo przepuszczają powietrze. Sprzyja to powstawaniu nieprawidłowej flory bakteryjnej, a w konsekwencji nieprzyjemnego zapachu i większej podatności na infekcje intymne. Niestety na opakowaniach podpasek i tamponów nie znajdziemy informacji o składzie i procesie produkcji.

Czytaj również: Jak być ekomamą? 4 zasady do stosowania na co dzień

Certyfikat eko: na jakie certyfikaty zwracać uwagę na produktach, by być ekomamą?

Kalendarzyk miesiączkowy - oblicz cykl miesiączkowy i termin menstruacji

Ekologiczne środki do higieny intymnej – co mamy do wyboru?

Na rynku jest kilka alternatywnych środków do higieny w trakcie miesiączki dla kobiet, które chciałyby być bardziej eko. Ich wspólną wadą jest dostępność (kupisz je w sklepach internetowych).

  • Biodegradowalne podpaski i tampony, wyprodukowane z bawełny organicznej, niebielone chlorem, bez środków poprawiających chłonność. Rozkładają się w kilka miesięcy (dotyczy to także opakowań).
  • Kubeczek menstruacyjny. Jest to silikonowy kieliszek z ogonkiem, który umieszczamy u wejścia do pochwy. Zbiera on menstruacyjną wydzielinę, z której opróżniamy go 2 razy dziennie. Potem płuczemy pod bieżącą wodą i wkładamy z powrotem do pochwy. Kubeczek ma takie same zalety jak tampony, spodoba się więc kobietom, które nie lubią podpasek (możliwość uprawiania sportów i brak przykrego zapachu). Kubeczek ma też dodatkowe plusy: brak wystającego z pochwy sznureczka (ważne np. na plaży), niewyczuwalność, brak chłonności (tampony chłoną naturalną wydzielinę pochwy, co może powodować infekcje), większa „pojemność”. Stosowanie kubeczka wychodzi sporo taniej (kosztuje 60-120 zł i starcza na kilka-kilkanaście lat), a do tego nie zwiększa on ryzyka zespołu wstrząsu toksycznego tak jak tampony.
  • Podpaski wielorazowe. Kupuje się 20 sztuk, które wystarczą na 5-6 lat używania. Wykonane są z bawełny i jedwabiu, po użyciu pierzemy je w pralce, a wymieniamy tak często jak tradycyjne podpaski.
  • Tampony wielorazowe. Na rynku są tampony wykonane z naturalnej gąbki (zestaw dwóch gąbeczek, większej i mniejszej, starcza na 6-12 miesięcy). Używamy ich jak zwykłych tamponów, a po nasiąknięciu myjemy pod bieżącą wodą i aplikujemy ponownie. Na podobnej zasadzie działają wielorazowe tampony z materiału bambusowego, które po użyciu pierzemy w pralce.

Ekologiczne środki higieniczne dla kobiet - nasz wybór

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza