Szczoteczki soniczne – ranking najlepszych szczoteczek w 2020 roku

2020-02-05 12:14 Kinga Wojtas
szczoteczki soniczne
Autor: Getty images

Szczoteczka soniczna staje się coraz popularniejsza i zdobywa znaczną przewagę zarówno nad szczoteczka tradycyjnymi, jak i szczoteczkami elektrycznymi. Jak działa szczoteczka soniczna i dla kogo się nadaje? Sprawdź to i zobacz, które szczoteczki soniczne są teraz najpopularniejsze. Oto najnowszy ranking szczoteczek sonicznych.

Szczoteczka soniczna może wydawać się połączeniem szczoteczki tradycyjnej - manualnej z elektryczną. Wszystko to ze względu na jej budowę. Szczoteczka soniczna posiada grubszą obudowę, wewnątrz której znajduje się akumlator oraz wszystkie podzespoły.

Szczoteczkę obsługuje się przy pomocy przycisków lub interfejsu - w przypadku droższych modelki. Tu można zauważyć wyraźne podobieństwo do szczoteczki elektrycznej, natomiast z tradycyjną szczoteczkę soniczną łączy główka, która jest podłużna i ma nieruchome włosie, a nie - jak w przypadku szczoteczek elektrycznych - okrągła z ruchomym włosiem.

Twórcy szczoteczek sonicznych zrezygnowali z okrągłych główek i tym samym ruchu rotacyjnego na rzecz ruchu wymiatającego, który jest obecnie uważany za najskuteczniejszy.

Spis treści:

 1. Zalety szczoteczki sonicznej
 2. Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej
 3. Jak myć zęby szczoteczką soniczną?
 4. Dla kogo jest szczoteczka soniczna?
 5. Jak wybrać dla siebie szczoteczkę soniczną?
 6. Szczoteczki soniczne dla dzieci
 7. Szczoteczki soniczne - ranking

Zalety szczoteczki sonicznej

Szczoteczki soniczne mają sporo zalet, do których z pewnością można zaliczyć dokładność i szybkość mycia zębów. To jednak nie wszystko, ponieważ do zalet szczoteczek sonicznych warto także doliczyć:

 • skuteczność w dotarciu do przestrzeni międzyzębowych i tylnych zębów,
 • usuwanie sześć razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne,
 • ograniczanie powstawania kamienia na zębnego,
 • odświeżanie jamy ustnej,
 • dostosowanie się do powierzchni zęba,
 • możliwość wybrania specjalnego trybu, np. wybielającego, oczyszczającego, masującego dziąsła,
 • nie trzeba ich często ładować.

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej

Szczoteczki elektryczne i soniczne nie różnią się jednak wyłącznie kształtem główki i wykonywanymi ruchami, ale przede wszystkim szybkością. Twórcom szczoteczek zależało na stworzeniu modelu, który jest w stanie wykonać jak najwięcej obrotów na minutę i tym samym ma szansę wymieść jak najwięcej osadu z powierzchni zębów w krótkim czasie.

I tak używając szczoteczki manualnej w ciągu dwóch minut jesteśmy w stanie wykonać około 200 ruchów na minutę, podczas gdy szczoteczka elektryczna może wykonać w tym czasie 8800 obrotów na minutę. Ten wyścig wygrywa jednak szczoteczka soniczna, która wykonuje 31000 ruchów na minutę i to w przypadku słabszych modeli.

Na rynku są dostępne nawet takie, które są w stanie wykonać 62000 ruchów lub ultradźwiękowe, które wykonują 96 milionów ruchów na minutę. Te jednak zaliczane są do najdroższych - trzeba zapłacić za nie bowiem około kilkuset złotych.

Czytaj: Jak nauczyć dziecko myć zęby? Te gadżety ułatwią szczotkowanie twojemu dziecku! [7 propozycji]

Kalendarz ząbkowania: kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka i jak ulżyć niemowlakowi podczas ząbkowania

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Mycie zębów szczoteczką soniczną jest banalnie proste - wystarczy przesuwać szczoteczkę wzdłuż lini dziąseł, nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów. Włókna szczoteczki wibrują i w tym czasie dokładnie oczyszczają zęby. Mycie zębów szczoteczką soniczną nie różni się właściwie od mycia szczoteczką tradycyjną, poza tym, że nie trzeba wykonywać dodatkowych ruchów nadgarstkiem.

Dla kogo jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne są idealne właściwie dla wszystkich, ale szczególnie przypadną do gustu tym, którzy:

 • noszą aparat ortodontyczny i mają problem z dokładnym wyczyszczeniem wszystkich zakamarków,
 • mają nierówne zęby i tym samym problem z dokładnym oczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych,
 • chcą poprawić higienę jamy ustnej,
 • mają wypełnienia protetyczne, czyli implanty, korony, mosty, protezy,
 • chorują na paradontozę, ponieważ szczoteczki soniczne oczyszczają bardzo delikatnie, przy okazji usuwając więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne,
 • mają wrażliwe dziąsła, które często krwawią.

Czytaj: Problemy z zębami: Jak wzmocnić osłabione zęby po ciąży?

Higiena jamy ustnej przyszłej mamy. Jak dbać o zęby w czasie ciąży?

Jak wybrać dla siebie szczoteczkę soniczną?

Wybierając szczoteczkę soniczną dla siebie, można kierować się różnymi kryteriami. Na pewno warto wziąć pod uwagę cenę szczoteczki - niektóre modele można kupić już za 50 złotych, ale czasem warto zapłacić więcej, by cieszyć się lepszą jakością produktu i jego większymi możliwościami. Istotna jest także szybkość szczoteczki, która często idzie w parze z ceną. Warto również zwrócić uwagę na końcówki szczoteczek sonicznych, a także dostępne tryby pracy. Szczoteczka powinna oferować nie tylko standardowe mycia, ale także wybielanie czy masaż.

Szczoteczki soniczne dla dzieci

Mogłoby się wydawać, że szczoteczki soniczne nie są najlepszym rozwiązaniem dla najmłodszych. W końcu dobrze jest nauczyć dziecko używania szczoteczki manualnej, by potrafiło wykonywać odpowiednie ruchy nadgarstkiem. Co jednak ciekawe, istnieją szczoteczki soniczne dla dzieci i można wybierać modele pomiędzy dwoma markami. Jedna ze szczoteczek sonicznych dla dzieci trafiła nawet do rankingu.

Warto wiedzieć, ze szczoteczki dla dzieci są oczywiście odpowiednio mniejsze i dostosowane do wieku. Włosie jest znacznie bardziej delikatne, a szczoteczki pracują z mniejszą szybkością niż modele dla dorosłych. Do tego tylna część główki jest pokryta gumową powłoką, której zadaniem jest ochrona policzków i dziąseł.

Czytaj: Próchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie

Szczoteczki soniczne - ranking

Obecnie do najpopularniejszych i najchętniej kupowanych szczoteczek sonicznych należą:

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare EasyClean
155,00 zł

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare EasyClean

Wyjątkowy, dynamiczny sposób czyszczenia, który zapewnia elektryczna szczoteczka Philips Sonicare, pozwala delikatnie i skutecznie dotrzeć głęboko między zęby i wzdłuż linii dziąseł. Zalety: lepsze usuwanie płytki nazębnej, łatwe odejście od szczoteczki manualnej. Wyjątkowy, dynamiczny sposób czyszczenia elektrycznej szczoteczki Sonicare pozwala delikatnie i skutecznie dotrzeć głęboko między zęby i wzdłuż linii dziąseł.

SEYSSO Carbon Basic Black - Szczoteczka soniczna z 3 trybami pracy
229,00 zł

SEYSSO Carbon Basic Black - Szczoteczka soniczna z 3 trybami pracy

Szczoteczka soniczna wykorzystująca wszystkie zalety technologii sonicznej. Wyróżnia ją wyjątkowa prędkość - nawet do 82 000 drgań sonicznych na minutę oraz bardzo wydajny akumulator litowo-jonowy, pozwalający na użytkowanie szczoteczki nawet przez 6 tygodni bez ładowania! Dzięki technologii DCT SEYSSO Basic lepiej usuwa z zębów płytkę nazębną i przebarwienia powstałe po wypiciu kawy, herbaty czy po paleniu tytoniu.

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare DiamondClean HX9332/04 White
708,00 zł

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare DiamondClean HX9332/04 White

Usuwa do 100% więcej płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc w porównaniu ze zwykłą szczoteczką. Poprawia zdrowia dziąseł w zaledwie 2 tygodnie. Elektryczna szczoteczka Philips Sonicare zapewnia optymalne czyszczenie między zębami i wzdłuż linii dziąseł oraz poprawia zdrowie dziąseł w zaledwie 2 tygodnie, usuwając znacznie więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna.

Szczoteczka Philips Sonicare zapewnia ponad 2 razy lepszy efekt wybielenia zębów niż zwykła szczoteczka — efekty widać już po tygodniu. Usuwa do 100% więcej przebarwień, dzięki czemu zęby są bielsze już po tygodniu stosowania.

Szczoteczka soniczna Xiaomi Soocas X3 Czarna - Czarny
220,00 zł

Szczoteczka soniczna Xiaomi Soocas X3 Czarna - Czarny

Soniczna Soocas X3  porusza się ruchem wibracyjnym. Przekłada się to na dużo lepsze oczyszczenie mytej powierzchni, dzięki lepszemu napowietrzeniu jamy ustnej. Standardowe, elektryczne rozwiązania wykonują maksymalnie 8700 ruchów oscylacyjnych.

W szczoteczce Soocas X3 wykorzystano silnik magnetyczny, który tworzy falę dźwiękową i potrafi drgać z częstotliwością 37200 razy na minutę, zaś siła tarcia wynosi 220 g/cm. Pozawala to na dostanie się do zanieczyszczeń, których zwykła szczoteczka nie jest w stanie usunąć

 SEYSSO Baby Penguin SEB02 - Szczoteczka soniczna dla dzieci
50,90 zł

SEYSSO Baby Penguin SEB02 - Szczoteczka soniczna dla dzieci

Szczoteczka soniczna zaprojektowana z myślą o dzieciach, idealna już od pierwszego ząbka do trzech lat. Włókna szczoteczki poruszają się z prędkością do 16 000 ruchów na minutę, zapewniając delikatne i efektywne czyszczenie zębów i dziąseł.

Delikatne drgania szczoteczki pozwalają oczyścić zęby i dziąsła szybciej i skuteczniej niż zwykła szczoteczka do zębów.Włókna szczoteczki mają odpowiednią miękkość i elastyczność dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE