Szczoteczki soniczne – ranking najlepszych szczoteczek w 2021 roku

2021-04-21 18:29

Szczoteczka soniczna staje się coraz popularniejsza i zdobywa znaczną przewagę zarówno nad szczoteczka tradycyjnymi, jak i szczoteczkami elektrycznymi. Jak działa szczoteczka soniczna i dla kogo się nadaje? Sprawdź to i zobacz, które szczoteczki soniczne są teraz najpopularniejsze. Oto najnowszy ranking szczoteczek sonicznych.

szczoteczki soniczne
Autor: Getty images

Szczoteczka soniczna może wydawać się połączeniem szczoteczki tradycyjnej - manualnej z elektryczną. Wszystko to ze względu na jej budowę. Szczoteczka soniczna posiada grubszą obudowę, wewnątrz której znajduje się akumlator oraz wszystkie podzespoły.

Szczoteczkę obsługuje się przy pomocy przycisków lub interfejsu - w przypadku droższych modelki. Tu można zauważyć wyraźne podobieństwo do szczoteczki elektrycznej, natomiast z tradycyjną szczoteczkę soniczną łączy główka, która jest podłużna i ma nieruchome włosie, a nie - jak w przypadku szczoteczek elektrycznych - okrągła z ruchomym włosiem.

Twórcy szczoteczek sonicznych zrezygnowali z okrągłych główek i tym samym ruchu rotacyjnego na rzecz ruchu wymiatającego, który jest obecnie uważany za najskuteczniejszy.

Spis treści:

  1. Zalety szczoteczki sonicznej
  2. Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej
  3. Jak myć zęby szczoteczką soniczną?
  4. Dla kogo jest szczoteczka soniczna?
  5. Jak wybrać dla siebie szczoteczkę soniczną?
  6. Szczoteczki soniczne dla dzieci
  7. Szczoteczki soniczne - ranking

Zalety szczoteczki sonicznej

Szczoteczki soniczne mają sporo zalet, do których z pewnością można zaliczyć dokładność i szybkość mycia zębów. To jednak nie wszystko, ponieważ do zalet szczoteczek sonicznych warto także doliczyć:

  • skuteczność w dotarciu do przestrzeni międzyzębowych i tylnych zębów,
  • usuwanie sześć razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne,
  • ograniczanie powstawania kamienia na zębnego,
  • odświeżanie jamy ustnej,
  • dostosowanie się do powierzchni zęba,
  • możliwość wybrania specjalnego trybu, np. wybielającego, oczyszczającego, masującego dziąsła,
  • nie trzeba ich często ładować.

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej

Szczoteczki elektryczne i soniczne nie różnią się jednak wyłącznie kształtem główki i wykonywanymi ruchami, ale przede wszystkim szybkością. Twórcom szczoteczek zależało na stworzeniu modelu, który jest w stanie wykonać jak najwięcej obrotów na minutę i tym samym ma szansę wymieść jak najwięcej osadu z powierzchni zębów w krótkim czasie.

I tak używając szczoteczki manualnej w ciągu dwóch minut jesteśmy w stanie wykonać około 200 ruchów na minutę, podczas gdy szczoteczka elektryczna może wykonać w tym czasie 8800 obrotów na minutę. Ten wyścig wygrywa jednak szczoteczka soniczna, która wykonuje 31000 ruchów na minutę i to w przypadku słabszych modeli.

Na rynku są dostępne nawet takie, które są w stanie wykonać 62000 ruchów lub ultradźwiękowe, które wykonują 96 milionów ruchów na minutę. Te jednak zaliczane są do najdroższych - trzeba zapłacić za nie bowiem około kilkuset złotych.

Czytaj: Jak nauczyć dziecko myć zęby? Te gadżety ułatwią szczotkowanie twojemu dziecku! [7 propozycji]

Kalendarz ząbkowania: kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka i jak ulżyć niemowlakowi podczas ząbkowania

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Mycie zębów szczoteczką soniczną jest banalnie proste - wystarczy przesuwać szczoteczkę wzdłuż lini dziąseł, nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów. Włókna szczoteczki wibrują i w tym czasie dokładnie oczyszczają zęby. Mycie zębów szczoteczką soniczną nie różni się właściwie od mycia szczoteczką tradycyjną, poza tym, że nie trzeba wykonywać dodatkowych ruchów nadgarstkiem.

Dla kogo jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne są idealne właściwie dla wszystkich, ale szczególnie przypadną do gustu tym, którzy:

  • noszą aparat ortodontyczny i mają problem z dokładnym wyczyszczeniem wszystkich zakamarków,
  • mają nierówne zęby i tym samym problem z dokładnym oczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych,
  • chcą poprawić higienę jamy ustnej,
  • mają wypełnienia protetyczne, czyli implanty, korony, mosty, protezy,
  • chorują na paradontozę, ponieważ szczoteczki soniczne oczyszczają bardzo delikatnie, przy okazji usuwając więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne,
  • mają wrażliwe dziąsła, które często krwawią.

Czytaj: Problemy z zębami: Jak wzmocnić osłabione zęby po ciąży?

Higiena jamy ustnej przyszłej mamy. Jak dbać o zęby w czasie ciąży?

Jak wybrać dla siebie szczoteczkę soniczną?

Wybierając szczoteczkę soniczną dla siebie, można kierować się różnymi kryteriami. Na pewno warto wziąć pod uwagę cenę szczoteczki - niektóre modele można kupić już za 50 złotych, ale czasem warto zapłacić więcej, by cieszyć się lepszą jakością produktu i jego większymi możliwościami. Istotna jest także szybkość szczoteczki, która często idzie w parze z ceną. Warto również zwrócić uwagę na końcówki szczoteczek sonicznych, a także dostępne tryby pracy. Szczoteczka powinna oferować nie tylko standardowe mycia, ale także wybielanie czy masaż.

Szczoteczki soniczne dla dzieci

Mogłoby się wydawać, że szczoteczki soniczne nie są najlepszym rozwiązaniem dla najmłodszych. W końcu dobrze jest nauczyć dziecko używania szczoteczki manualnej, by potrafiło wykonywać odpowiednie ruchy nadgarstkiem. Co jednak ciekawe, istnieją szczoteczki soniczne dla dzieci i można wybierać modele pomiędzy dwoma markami. Jedna ze szczoteczek sonicznych dla dzieci trafiła nawet do rankingu.

Warto wiedzieć, ze szczoteczki dla dzieci są oczywiście odpowiednio mniejsze i dostosowane do wieku. Włosie jest znacznie bardziej delikatne, a szczoteczki pracują z mniejszą szybkością niż modele dla dorosłych. Do tego tylna część główki jest pokryta gumową powłoką, której zadaniem jest ochrona policzków i dziąseł.

Czytaj: Próchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie

Szczoteczki soniczne - ranking

Obecnie do najpopularniejszych i najchętniej kupowanych szczoteczek sonicznych należą:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza