Szczoteczki elektryczne - od kiedy dziecko może używać szczoteczki elektrycznej?

2021-01-22 12:02
szczoteczki eletryczne
Autor: thinkstockphotos.com

Czy szczoteczka elektryczna to rozwiazanie dla małych dzieci? Od kiedy dziecko jest gotowe na zmianę szczoteczki manualnej? Czym się różni szczoteczka elektryczna od tradycyjnej? Sprawdzamy, czy kwestie te rzeczywiście mają znaczenie dla zdrowia jamy ustnej dziecka.

Wiele ekspertów utrzymuje, że nie tyle liczy się urządzenie (szczoteczka elektryczna czy manualna), co technika i dokładność szczotkowania. Ważne jest również to, ile razy dziennie i jak długo myjemy zęby. Wówczas dbałość o wszystkie te cztery aspekty pozwoli zachować zdrowy uśmiech niezależnie od rodzaju szczoteczki, której używamy.

Z drugiej jednak strony, wiele badań dowodzi wyższości szczoteczek elektrycznych czy sonicznych nad manualnymi. Ma o tym świadczyć fakt, że szczoteczki elektryczne oczyszczają zęby dokładniej i w porównaniu z klasyczną wersją mogą wykazywać nawet o kilkadziesiąt procent wyższą skuteczność w ochronie przed próchnicą. Jak więc jest w istocie? I od kiedy dziecko może używać szczoteczki elektrycznej?

Spis treści

  1. Czy szczoteczką elektryczną łatwiej jest czyścić zęby?
  2. Od kiedy dziecko może używać szczoteczki elektrycznej?
  3. Czy dziecko musi mieć własną szczoteczkę elektryczną?
  4. Szczoteczki soniczne - co to takiego?
  5. Ile kosztują szczoteczki elektryczne?

Czy szczoteczką elektryczną łatwiej jest czyścić zęby?

Jak przyznają eksperci, ważne, by dopasować szczoteczkę do swoich potrzeb. Tyczy się to również dzieci. Częściej poruszana jest kwestia włosia, ponieważ doradza się, by używać szczoteczek z miękką szczeciną – ta twarda może uszkodzić szkliwo i dziąsła dziecka. Jaka więc może być przewaga nowoczesnych szczoteczek nad wersją klasyczną?

- To kwestia preferencji i wygody pacjenta. W przypadku malucha, dwuletniego, trzyletniego dziecka, które nie ma jeszcze dobrze opanowanej techniki wymiatającej oczyszczania zębów, szczoteczka elektryczna będzie po prostu ułatwieniem. Jej ruchy drgające, obrotowe i rotacyjne mogą zastąpić niedoskonałą technikę szczotkowania u dziecka.

Nie wymagają one bowiem takiej płynności i sprawności ruchów, siły, kontroli nacisku jak szczoteczka tradycyjna, więc dziecko nie powinno zrobić sobie nimi krzywdy. Wersje elektryczne wykonują ok. 8800 ruchów na minutę. Dlatego za ich pomocą usuniemy płytkę nazębną dokładniej i wyczyścimy zęby dużo szybciej, co jest ważne, ponieważ dzieci mają tendencję do szybkiego nudzenia się, krótkiego i niedokładnego mycia ząbków.

Co więcej, te szczoteczki sięgają głębiej do przestrzeni międzyzębowych. Zadaniem dziecka jest jedynie prawidłowe kierowanie szczoteczki wzdłuż wszystkich powierzchni. Jest to dla niego spore ułatwienie, które może sprawić, że codzienny obowiązek mycia zębów nie będzie udręką, a być może stanie się nawet zabawą – mówi dr Aleks Charniuk, stomatolog z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Od kiedy dziecko może używać szczoteczki elektrycznej?

Większość szczoteczek elektrycznych przeznaczona jest dla dzieci od 3. roku życia. Na rynku znajdziemy równie takie, które można stosować wcześniej, jednak specjaliści odradzają takiego rozwiązania. Wszystko z troski o formujący się dopiero zgryz oraz wrażliwe dziąsła.

- Bardzo ważne jest, aby dziecko, przed chwyceniem szczoteczki elektrycznej po raz pierwszy, miało już dobrze opanowaną umiejętność prawidłowego mycia zębów oraz trzymania samej szczoteczki. Z tego względu bardzo istotna jest pierwsza wizyta u dentysty tzw. adaptacyjna, podczas której stomatolog lub higienistka stomatologiczna mogą poinstruować malucha, jak poprawnie być ząbki.

W domu to rodzic powinien stać na straży czasu oraz dokładności mycia, a także stanowić dobry przykład. Warto, by wyjaśnił dziecku, dlaczego higiena zębów jest tak ważna oraz kontrolował proces szczotkowania u dziecka nawet do 10. roku życia – dodaje stomatolog. 

Dobór pasty odpowiedniej do wieku także jest niezbędny. W pierwszy latach życia dzieci mogą połykać nawet do 30 proc. pasty, dlatego należy pilnować, aby wypluwały ją w porę.

Czy dziecko musi mieć własną szczoteczkę elektryczną?

- Zdarzają się przypadki, kiedy rodzice ze względów ekonomicznych decydują się, aby dzieci korzystały z ich szczoteczek, ale ze swoją główką. Nie jest to najlepszy pomysł, zwłaszcza kiedy dziecko ma dopiero kilka lat. Szczoteczki dla dorosłych są zdecydowanie większe.

Te przeznaczone dla dzieci mają wymiary i profilowanie uchwyty dostosowane do dłoni malucha oraz odpowiednią wagę. Manewrowanie szczoteczką musi być dla niego proste i komfortowe, aby nie ucierpiała technika i dokładność tak ważna przy szczotkowaniu – mówi ekspert dr Aleks Charniuk.

Ponadto szczoteczki dla dzieci mają mniejsze główki, dostosowane do wielkości ich ząbków, a włókna myjące są bardziej miękkie, aby nie podrażniały dziąseł. Większość modeli posiada 2-minutowy timer, sygnalizujący co 30 sekund, że czas przejść do szczotkowania kolejnej ćwiartki.

To prosta metoda na to, by dziecko myło zęby odpowiednio długo. Timer najczęściej występuje w formie melodyjek, zwykle jest ich około 15.

Nie zapominajmy o typowo wizualnym aspekcie, jakże istotnym dla kilkulatka. Nadruki na wszystkich modelach dostępnych na rynku przedstawiają różne postaci z ulubionych bajek oraz kreskówek. Inną atrakcją może być możliwość personalizowania swojej szczoteczki elektrycznej za pomocą różnych naklejek dołączonych do opakowania. Wszystko po to, aby urozmaicić dziecku proces mycia zębów i zachęcić go do dbania o higienę jamy ustnej.

Czytaj również:  Jak dbać o pierwsze zęby dziecka?

Prawidłowy zgryz dzieci: co robić, by dziecko miało równe ząbki?

Kiedy wychodzą zęby mleczne i czy mleczaki trzeba leczyć?

Jak nauczyć dziecko myć zęby? Te gadżety ułatwią szczotkowanie twojemu dziecku! [7 propozycji]

Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Szczoteczka do zębów dla dzieci

Szczoteczki soniczne - co to takiego?

Szczoteczki soniczne to specjalny rodzaj szczoteczek elektrycznych. Działają jeszcze szybciej od elektrycznych, ponieważ osiągają nawet do 31 tysięcy ruchów na minutę. Zasada jej działania opiera się na ruchu pulsacyjnym oraz… ultradźwiękach.

Główka szczoteczki, wprawiona w ruch wytwarza ultradźwięki. Te rozchodzą się w cieczy: mieszaninie śliny, pasty oraz wody znajdującej się wokół włosia, zębów oraz dziąseł. Dzięki temu fale ultradźwiękowe wytwarzają w niej bąbelki powietrza i dopiero te, uderzając o płytkę nazębną i dziąsła, usuwają zanieczyszczenia i bakterie.

Ta technologia pozwala doczyścić przestrzenie międzyzębowe znacznie dokładniej, niż jest to możliwe za pomocą pozostałych szczoteczek. Fale dźwiękowe są w stanie oczyścić wszystkie ubytki, pęknięcia i niewielkie szczeliny wokół każdego zęba – mówi dr Charniuk.

Dzięki takim ułatwieniem dziecko nie potrzebuje tak wysokich umiejętności manualnych oraz dłuższego czasu szczotkowania. Co więcej, szczoteczka soniczna jest bardziej bezpieczna dla dziąseł i szkliwa, ponieważ usuwa płytkę nazębną nawet z odległości 3 mm od końcówek włosia. Pozostałe szczoteczki czyszczą tylko te powierzchnie, z którymi stykają się bezpośrednio.

Ile kosztują szczoteczki elektryczne?

Szczoteczki elektryczne znacznie ułatwiają i uatrakcyjniają proces mycia zębów. Jest to istotne, biorąc pod uwagę fakt, że niektóre maluchy mogą być niechętne wobec tego codziennego obowiązku. Jedyny minus wyboru elektrycznej szczoteczki to cena. Najdroższe i zarazem najlepsze są szczoteczki soniczne.

Szczoteczkę elektryczną na baterie, co prawda, kupimy już za kilkanaście złotych, jednak prawdopodobnie nie będzie ona miała opcji wymiennej główki. A taką, jak wiemy, powinniśmy zmieniać co 3 miesiące lub częściej, jeżeli zauważymy, że jest zniszczona i ma zużyte włosie. Solidną szczoteczkę elektryczną kupimy już za ok. 100 zł. I to chyba będzie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Zobacz przegląd szczoteczek elektrycznych dla dzieci

Oral-B Stages Power Star Wars
 Oral-B Stages Power Star Wars

Autor: Ceneo

Spodoba się każdemu miłośnikowi „Gwiezdnych wojen” i sprawi, że mycie zębów przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się świetną zabawą. Model pracuje w trybie 7600 obrotów na minutę i zapewnia łatwe oraz skuteczne czyszczenie dziecięcych zębów. Cechy produktu: szczoteczka akumulatorowa rodzaj obrotów: oscylacyjne, rotacyjne liczba obrotów na minutę: 7600 zasilanie akumulatorowe sygnalizator czasu mycia czas pracy: do 5 dni

Oral-B Stages Power D2 Girl
Oral-B Stages Power D2 Girl

Autor: Ceneo

Szczoteczki elektryczne Ora-B dla dzieci zostały zaprojektowane w celu dokładnego i efektywnego szczotkowania zębów i pielęgnacji jamy ustnej. Dzieci nie posiadają umiejętności właściwej techniki szczotkowania zębów i szybko się zniechęcają co przekłada się niedostateczną dokładność mycia zębów. Zalegająca płytka bakteryjna jest przyczyną próchnicy, stanów zapalanych dziąseł, aft i nieświeżego oddechu. Szczoteczki elektryczne dla dzieci Oral-B czyszczą zęby dokładnie zapewniając odpowiednią ilość ruchów oscylacyjno-rotacyjnych (2D Action), które wpływają na wysoką dokładność czyszczenia zębów. Dodatkowe funkcje oraz bajkowe motywy zwiększają efektywność szczotkowania zębów i skutecznie motowują dzieci co regularnej pielęgnacji jamy ustnej.

Mechanizm szczoteczki elektrycznej dla dzieci Oral-B Stages Power DB4 generuje 9600 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych na minutę, które zapewniają optymalne i efektywne szczotkowanie zębów.

InnoGIO Soniczna szczoteczka 360°dla dzieci Różowa
InnoGIO Soniczna szczoteczka 360°dla dzieci Różowa

Autor: Ceneo

Szczoteczka elektryczna InnoGio Soniczna szczoteczka 360°dla dzieci Szczoteczka soniczna Szczoteczka soniczna to jeden z rodzajów szczoteczki elektrycznej. Do działania wykorzystuje ona drgania i słyszalne fale dźwiękowe, które umożliwiają bardzo dokładne czyszczenie zębów i przestrzeni między nimi. Szczoteczka soniczna wykorzystuje ruch wymiatająco-pulsujący, przez co jest bardzo delikatna dla dziąseł i wrażliwszych zębów. 3 stopnie Ten model szczoteczki elektrycznej został wyposażony w trzystopniową regulację prędkości działania, dzięki czemu można dopasować tempo działania urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika. Trzystopniowa regulacja pozwoli dobrać idealne parametry zarówno do mycia wrażliwych zębów, jak i do usuwania szczególnie uporczywych osadów. Ilość końcówek - 1 Szczoteczkę wyposażono w jedną, podstawową końcówkę do czyszczenia zębów. Dodatkowe elementy można zakupić oddzielnie.

Dr Scott elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci z minutnikiem
 Dr Scott elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci z minutnikiem

Autor: Ceneo

DR SCOTT, migająca szczoteczka do zębów dla dzieci z minutnikiem wyposażona została w migające światełko uruchamiane przyciskiem minutnika - miga przez minutę. Szczoteczka do zębów specjalnie stworzona specjalnie z myślą o dzieciach. Wyposażona we włosie o różnej długości ułatwia czyszczenie przestrzeni między zębami. Ergonomiczny uchwyt ułatwia utrzymania szczoteczki w małych rączkach. Włosie wykonane z włókien Tynex DuPoint z zaokrąglonymi końcami, delikatne dla dziąseł.

Foreo Issa Mini dla dzieci i dorosłych Mango Tango
Foreo Issa Mini dla dzieci i dorosłych Mango Tango

Autor: Ceneo

ISSA mini ze swoją innowacyjną technologią Sonic Pulse i wyjątkowo zabawną i odważną koncepcją, może zadomowić się w twojej łazience bez względu na to ile masz lat. Odpowiednia dla wieku 5+.Szczegolnie dla dzieci powyzej 5 roku zycia i dla kazdego, kto preferuje mniejsze szczoteczki/ do 9000 pulsacji/ Funkcja smiley / timer (na 2 minuty z interwalem co 30 sek).

Jack NJill Grająca elektryczna szczoteczka dla dzieci z naklejkami Buzzy Brush
Jack NJill Grająca elektryczna szczoteczka dla dzieci z naklejkami Buzzy Brush

Autor: Ceneo

JACK N'JILL to firma rodzinna, która stworzyła serię produktów biodegradowalnych. Powstała w Nowej Zelandii, zielonym kraju, w którym na pierwszym miejscu stawia się zdrowie, przyrodę i bezpieczeństwo. Każdego dnia dziecko wkłada szczoteczkę do buźki dlatego też niezwykle ważne jest aby była ona wykonana ze składników najwyższej jakości i w pełni bezpiecznych.

Szczoteczka elektryczna JACK N'JILL Buzzy Brush to nowość w ofercie, najbardziej lubianej przez dzieci, marki produktów JACK N'JILL. Szczoteczka elektryczna, posiadająca wymienne końcówki, odmierza czas mycia zębów grając wesołą melodię, która z pewnością rozbawi maluchy i zachęci je do codziennego szczotkowania zębów. Kolorowe naklejki na Buzzy Brush, które znajdują się w zestawie, pozwolą dziecku na stworzenie własnej, wyjątkowej szczoteczki i zapewnią dobrą zabawę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE