Jak zorganizować dla dziecka zabawę w ANDRZEJKI?

2019-11-26 9:49
jak zorganizowac dla dziecka zabawe w andrzejki
Autor: _photos.com|photos.com

Zabawa andrzejkowa dla dzieci? Dlaczego nie? Jak przygotować takie tematyczne przyjęcie i zmodyfikować znane zabawy, podpowiada Marzanna Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus.

Zacznijmy od dekoracji. Wymaga tego każdy prawdziwy kinderbal, również ten andrzejkowy. Najlepiej, jeśli w przygotowania zaangażujemy również maluchy i wspólnymi siłami zrobimy draperie z kolorowej bibuły, czy nadmuchamy balony. Takie akcenty pomogą stworzyć klimat naszej imprezie.

Kolorystyka, jak i dobór ozdób zależy od kreatywności małych organizatorów. Można również wymyślić motyw przewodni, zgodnie z którym wszyscy będą musieli się przebrać.

Musimy zaplanować zabawy na andrzejki, ponieważ dzieci trzeba czymś zająć ale pamiętajmy, że gry nie powinny eksponować czyichś słabości i sprawiać, że ich uczestnicy poczują się gorsi od rówieśników.

Czytaj Andrzejki w przedszkolu: piosenki na Andrzejki [5 piosenek]

Menu andrzejkowe: 10 przepisów na przystawki i desery

Wróżenie, czyli zadość andrzejkowej tradycji

Podczas andrzejkowego kinderbalu obowiązkowym elementem pozostają wróżby. Jedną z propozycji jest ustawienie kilku filiżanek, pod którymi ukryjemy niewielkie przedmioty. Każdemu z nich przypiszemy umownie określone znaczenie np. moneta to zbliżające się prezenty, mały listek wyjazd w ulubione miejsce, a cukierek słodkie życie.

Odkrywając jedną z filiżanek maluch dowie się, co czeka go w najbliższych tygodniach. Alternatywą tej gry jest umieszczenie pod miseczkami kolorowych karteczek z wypisanymi imionami – i będzie to zabawa na przykład w szukanie prawdziwego „przyjaciela od serca”.

Czytaj: Zabawy na urodziny. Pomysły na ciekawe konkursy urodzinowe dla dzieci

Zabawa we wróżkę, czyli magia szklanej kuli

Do tej zabawy będziemy potrzebowali szklaną kulę oraz kogoś, kto zostanie wróżką. Dla lepszego efektu można wykonać farbami  lub kredkami do twarzy ciekawy makijaż. Taka charakteryzacja na pewno zrobi na dzieciach ogromne wrażenie.

Kulę również możemy pomalować w fantazyjne wzory. Taki malunek wykonamy m.in. farbami plastikowymi albo temperowymi w płynie. Wróżby mogą dotyczyć sukcesów w szkole, wymarzonej zabawki lub znajomości, które zawarte zostaną w najbliższym czasie.

Wróżba z butami

Jedną z najpopularniejszych zabaw w Andrzejki, jest ustawianie butów jeden za drugim, aż taki „pociąg” przekroczy próg drzwi. W wersji dla dorosłych oznacza to przeważnie szybki ożenek, jednak dla dzieci można to zmodyfikować, kogo pierwszego odwiedzi Gwiazdor?”.

Inną propozycją jest wyciągnięcie z jednego buta każdego uczestnika sznurówki i wrzucenie jej do wspólnego woreczka. Następnie każdy maluch losuje jedną sznurówkę. Wyciągnięcie najdłuższej oznacza najdłuższe życie, najlepsze stopnie lub najwięcej słodyczy.

Zabawa w łowienie karteczek z przepowiedniami

Ta zabawa będzie wymagała wcześniejszego przygotowania. Potrzebny będzie patyczek (może być nawet kij od miotły lub mopa), do którego przywiążemy sznurek z zamocowanym na końcu magnesem. Na kolorowych karteczkach wypisujemy imiona lub rysujemy symbole, które na potrzeby gry będą miały określone znaczenie.

Następnie przyczepiamy do nich spinacz i wrzucamy do miseczki lub innego pojemnika. Zadaniem dzieciaków będzie złowienia wybranej kartki z pomocą przygotowanej wcześniej wędki. Jeśli na kartce będą imiona, oznaczać to może sympatię lub przyjaźń, a jeśli rysunek - określone wcześniej wydarzenie.

Malowanie buzi i zabawy plastyczne

Poza zwyczajowymi grami i zabawami, możemy zawsze dowolnie modyfikować plan andrzejkowego kinderbalu. Wspólne malowanie twarzy, robienie okazyjnych witraży lub lepienie dekoracji to tylko niektóre z propozycji.

- Zabawy plastyczne to nierzadko ulubiona rozrywka dzieci. Dają im poczucie tworzenia, relaksują, sprawiają przyjemność. Jeśli potem mają jeszcze możliwość pochwalenia się nimi, ich radość jest podwójna.

Czytaj: Kinderbal: przekąski i dekoracje na przyjęcie dla dzieci

materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE