Rzeżucha na Wielkanoc: pomysły na dekoracje [7 propozycji]

2020-03-06 11:50 Karolina Szajkowska
Rzeżucha na Wielkanoc
Autor: Getty Images

Rzeżucha na Wielkanoc to nie tylko świetny pomysł na świąteczną ozdobę, ale także smaczny dodatek do potraw i źródło wielu witamin. Zobacz pomysły na dekoracje wielkanocne z rzeżuchą.

Rzeżucha na Wielkanoc to tylko jeden z pomysłów na wykorzystanie tej rośliny. Kiełki rzeżuchy są bogate w składniki odżywcze, a co najważniejsze - hoduje się ją bez żadnych nawozów chemicznych. Wzmacniają odporność, poprawiają apetytu u niejadków, pomagają utrzymać skórę i włosy w dobrej formie, wielu z nas zna ją jednak przede wszystkim z tego, że jest symbolem świąt wielkanocnych.

Co warto wiedzieć o świątecznym symbolu, jakim jest rzeżucha?

Rzeżucha na Wielkanoc jest stosowana już od wielu lat. Dzieci w przedszkolu i podstawówce często wykonują doświadczenie z wyhodowaniem tej rośliny na wacie lub ligninie. Zazwyczaj sieje się ją tydzień przed świętami wielkanocnymi, aby w niedzielę była świeża i gotowa do spożycia.

Dlaczego rzeżucha przyjęła się jako symbol akurat tego święta? Ponieważ zakwita (tak, jest rośliną kwitnącą!) na przełomie marca i kwietnia, czyli właśnie w okolicy Wielkanocy. Zwiastuje ona dobre, zdrowe życie oraz witalność.

dekoracje wielkanocne
Autor: thinkstockphotos.com

Do jakich dekoracji wielkanocnych wykorzystać rzeżuchę?

Rzeżuchę na Wielkanoc warto wykorzystać zwłaszcza do dekoracji stołu. Nie tylko będzie ciekawą, ale także jadalną ozdobą. Goście będą mogli urwać kilka kiełków i dołączyć je do swojego posiłku. Sprawdzi się też jako podstawka pod inne ozdoby świąteczne, a nawet lekkie naczynia i sztućce.

Możesz również postawić rzeżuchę w kuchni. Jednocześnie będzie w zasięgu twojej ręki, a przystrojona ozdobami stanowi ciekawą dekorację wielkanocną. Roślina ta równie dobrze prezentuje się w przezroczystych wazonach w połączeniu, np. z owsem i jajkami przepiórczymi.

Jak inaczej wykorzystać rzeżuchę na Wielkanoc?

Rzeżuchę na Wielkanoc możesz wykorzystać również do dań. Zupa-krem z tej rośliny bardzo dobrze smakuje, a do tego jest źródłem wielu witamin. Możesz dodać ją również do jajek oraz sałatek. Tak naprawdę sprawdzi się przy każdym posiłku, wystarczy odrobina własnej fantazji.

Dekoracje na Wielkanoc
Autor: thinkstockphotos.com

Zobacz także: 

Te wielkanocne zwyczaje i obrzędy, powinno znać każde dziecko

Jak zrobić z dzieckiem koszyczek wielkanocny?

Co symbolizuje zając wielkanocny?

Zobacz inspirujące dekoracje z rzeżuchą w roli głównej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE