"Czterech Jeźdźców Apokalipsy". Psycholodzy wskazują sygnały poważnego kryzysu w związku

2022-11-09 14:38

W każdym związku pojawiają się kłótnie i nieporozumienia. Nie da się żyć z drugim człowiekiem i ich uniknąć. Istotny jest jednak rodzaj i atmosfera tych kłótni. Psychologowie są zdania, że gdy dochodzi do tych czterech objawów, nazywanych przez nich "Jeźdźcami Apokalipsy", to znak, że kryzys zaczyna być poważny, a związek psuje się głębiej niż dotyczy tego spór.

kłócąca się para
Autor: Getty Images Jak rozpoznać objawy poważnego kryzysu w związku?

Krytyka, pogarda, defensywa na ratunek, a na koniec - obojętność. To "Czterej Jeźdźcy Apokalipsy", którzy po kolei zwiastują koniec związku. Nazwa nawiązuje do wizji końca świata. W tej teorii, którą wysnuł dr John Gottman, psycholog specjalizujący się w terapii par, każdy kolejny etap jest gorszy i coraz bardziej niszczy relację między dwojgiem ludzi. 

To smutne, bo objawy które podaje, brzmią znajomo zwłaszcza w odniesieniu do związków po pojawieniu się dziecka. To właśnie wtedy pary często zaczynają się wzajemnie krytykować, a to już "pierwszy jeździec".

Dowiedz się: Czy młodzi rodzice po porodzie przestają być szczęśliwi?

Poradnik Zdrowie: toksyczny związek

Dowiedz się: Dlaczego tak ciężko jest wrócić do seksu po porodzie? Oto sposoby, by było jak dawniej

Krytyka 

Krytyka uznawana jest prze dr Gottmana za pierwszy objaw tego, że związek się psuje. Nie chodzi tu jednak o to, że nie możemy mówić otwracie o tym, co nam przeszkadza. Chodzi raczej o sposób wyrażania takich uczyć i emocje jakie wywołuje konflikt. Aby to uścićlić, terapeuta rozróżnia "krytykę" od "skargi". Różnice są tu subtelne, ale bardzo znaczące.

  • Skarga

Było mi bardzo ciężko zrobić samej zakupy z dziećmi. Przecież byliśmy umówieni na dziś. Liczyłam, że mi pomożesz. Co się stało, że musiałeś zostać dłużej w pracy?

  • Krytyka

Ciągle tylko siedzisz po godzinach, a ja muszę ogarniać w domu wszystko sama. Wygodniej jest siedzieć w pracy niż zająć się dziećmi, co? Nigdy nie mogę na ciebie liczyć. 

Według psychologów, znacząca jest też częstotliwość takich sytuacji. Osoba ciągle krytykowana może czuć się atakowana, niedoceniana i nieakceptowana. 

Przeczytaj też: Jak to jest mieć dziecko? Oczekiwania dotyczące macierzyństwa a rzeczywistość

Pogarda

Częsta krytyka niesie za sobą gorzkie żniwa. Osoba krytykująca tkwi w negatywnym nastawieniu i utrwala sobie pewne wzorce komunikacji. Z kolei osoba krytykowana bywa stłamszona i traci motywację do pracy nad związkiem. Wtedy często w grę zaczyna wchodzić brak szacunku i złośliwość w komunikacji. Pogarda to kolejny etap rozpadu związku. 

Jest o tyle gorsza od krytyki, że partner pogardzający stawia siebie na poziomie wyższości względem drugiego. Dr Gottman pokazuje ją na przykładzie takiej oto wypowiedzi.

Jesteś „zmęczony”? Wielkie mi rzeczy. Byłam z dziećmi przez cały dzień, biegając jak szalona, aby ten dom jakoś funkcjonował, a wszystko, co robisz, kiedy wracasz do domu z pracy, to leżenie na kanapie jak dziecko i granie w te idiotyczne gry wideo. Nie mam czasu zajmować się kolejnym dzieckiem. Czy mógłbyś być jeszcze bardziej żałosny?

Według badań Instytutu Gottmana, pogarda to jeden z najgorszych zwiastunów rozwodu. Warto więc ją wyeliminować. 

Sprawdź: Nieszczęśliwa żona i matka. Mam dom, męża, dzieci i… jestem nieszczęśliwa

Defensywa i ucieczka

Kolejny błąd stoi jednak po stronie osoby krytykowanej. Jak zaznacza terapeuta, pewien sposób na obronę to tylko ucieczka od problemu, która daje partnerowi mylne sygnały. Osoby krytykowane często używają wymówek, przerzucania odpowiedzialności, zamiast podejść do sprawy dojrzale i przyznać się do błędu. 

Takie tłumaczenie się lub próba obrony na siłę, daje partnerowi znak, że jego prośby, problemy itp. nie są traktowane poważnie, a w drugiej stronie nie ma woli poprawy. Terapeuta daje taki przykład defensywnej reakcji na konfliktową sytuację:

  • Pytanie

Zadzwoniłeś do X i Y, żeby poinformować ich, że nie przyjedziemy wieczorem, jak obiecałeś mi dziś rano?

  • Reakcja obronna

Byłem zbyt zajęty. Prawdę mówiąc, nawet nie wiesz, jak napięty był mój harmonogram. Dlaczego po prostu sama tego nie zrobiłaś? 

Zamiast obrony i zrzucania odpowiedzialności, znacznie lepiej byłoby, gdyby partner zwyczajnie przyznał się do błędu i zdobył na szczerość. Dr Gottman, daje taki przykład dobrego poprowadzenia konfliktowej sytuacji:

Ups, zapomniałem. Powinienem był poprosić cię dziś rano, abyś to Ty zrobiła, ponieważ wiedziałem, że mój plan dnia będzie bardzo napięty. To moja wina. Pozwól, że zadzwonię do nich teraz.

Przeczytaj też: Jakie problemy pojawiają się po narodzinach dziecka? Rozmowa z psychologiem

Obojętność

Po długim czasie takich błędów w prowadzeniu konfliktów w związku, może nadejść obojętność, która niekiedy jest końcowym etapem, na którym uczucia wygasają. Z etapu obojętności można jakoś wyjść, jednak w większości wypadków pomaga dopiero profesjonalna terapia par.

W większości związków w którymś momencie pojawia się problem z komunikacją. Grunt to w porę wykryć problem i przepracować konflikty w konstruktywny sposób. 

Przeczytaj też: Jak zmusić faceta do pomocy w domu? Czytelniczki radzą

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza