Narzędzia online, które pomogą ci w prowadzeniu działalności

2019-03-01 10:40 Ewa Moskalik-Pieper
Mama ma biznes 5
Autor: Getty images

Gdy zakładasz własną firmę okazuje się, że musisz być przedsiębiorcza w najszerszym tego słowa znaczeniu. Od teraz to na tobie spoczywają wszystkie obowiązki. Jesteś nie tylko właścicielką firmy, ale również sprzedawcą, menadżerką, PR i SM specjalistką, prawnikiem, księgową i informatykiem. Pewnie po jakimś czasie część z tych ról będziesz mogła przekazać komuś innemu, ale na początku… Na początku warto sięgnąć po narzędzia online, które pomogą ci działać szybciej, sprawniej i wydajniej.

Na szczęście w obecnych czasach na brak rozwiązań technologicznych nie możemy narzekać, a wręcz jest tak, że czasem nie wiadomo, po które z narzędzi warto sięgnąć i które najlepiej się sprawdzą w twojej firmie. Dlatego podsuwamy ci listę 10 sprawdzonych przez nas rozwiązań przy prowadzeniu własnej działalności.

Artykuł powstał w ramach akcji MAMA MA BIZNES

Spis treści:

  1. Zarządzanie i organizacja
  2. Komunikacja
  3. Księgowość
  4. Work-life-balance
  5. Dla tradycjonalistek

Zarządzanie i organizacja

1. Asana – pomaga w planowaniu i zarządzaniu projektami, w przypominaniu o datach i zadaniach do wykonania. Świetnie sprawdza się i w małej, jednoosobowej firmie, ale też w pracy zespołowej. Wtedy możną śledzić postępy pracy w całym zespole.

2. Trello – pozwala zarządzać nie tylko projektami zawodowymi, ale również sprawdza się jako narzędzie do planowania obowiązków domowych. Posiada 4 proste listy: Ideas, To Do, Doing, Done.

3. Google docs – możesz z nimi pracować z każdego miejsca, a dzięki możliwości udostępniania również z innymi osobami. Masz możliwość konwertowania dokumentów do Worda i odwrotnie. Wszystkie naniesione zmiany w dokumentach zapisują się automatycznie.

4. Wordpress – prosta, intuicyjna, ale jednocześnie bardzo profesjonalna platforma do zarządzania firmową stroną www. Wyjątkowo łatwo można się nauczyć ją obsługiwać, a dzięki temu mieć kontrolę nad tym, co pojawia się na twojej stronie, o którą w dzisiejszych czasach powinien zadbać nawet mały biznes.

Czytaj: Skąd się biorą w firmie pieniądze?

Pułapki własnego biznesu – oczami mamy

Komunikacja

1. Skype – to już chyba program większości z nas znany. Jest idealnym rozwiązaniem do komunikacji, jeśli nie ma możliwości spotkania na żywo. Ma wiele przydatnych funkcji jak wideokonferencja, udostępnianie swojego ekranu czy przesyłanie plików. W wersji Skype for Business jest możliwa rozmowa nawet z 250 osobami.
2. WhatsApp – coraz bardziej popularny komunikator i chętniej wykorzystywany do komunikacji biznesowej. Ma również możliwość przesyłania plików, nagrywania wiadomości głosowych i rozmów wideo.

Czytaj również: Ułatwienia przy zakładaniu firmy

Mama zakłada własną firmę

Księgowość

1. InFakt – system do wystawiania faktur. Maksymalnie zautomatyzowane, bardzo proste w obsłudze narzędzie, które pozwala ci mieć wszystko w jednym miejscu. Świetnie sprawdzi się w małej firmie, ale również przy kilkuosobowej działalności.

Czytaj: Co trzeba wiedzieć o księgowości przed założeniem własnej firmy?

Sprzedaż: kto jest moim klientem i jak do niego dotrzeć?

NETWORKING –skuteczne narzędzie w rozwoju biznesu

Work-life-balance

1. Toggl – w prowadzeniu własnego biznesu ważny jest poświęcony czas, ale tylko ten właściwy. Resztę przeznaczamy na prywatne sprawy. I tu z pomocą przychodzi Toggl, który pomaga liczyć czas, aby nie pracować za dużo.
2. Pocket – co dwie głowy to nie jedna. W tym przypadku za tę drugą może posłużyć aplikacja, która będzie dla ciebie gromadzić istotne linki, do których chciałabyś wrócić, a które mogą łatwo ci uciec.

Czytaj:

Work – life balance przedsiębiorczej mamy. Czy to mit?

Sklep internetowy - biznes bez wychodzenia z domu

Dla tradycjonalistek

1. Kalendarz, planer, notes, skoroszyt – co wolisz. Zapisywanie analogowe jeszcze nie stało się passe, więc jeśli tylko lubisz zapisywać swoje myśli i plany na papierze i to się u ciebie również sprawdza, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tę formę również wykorzystywać w swoim biznesie.

Rozpoczęcie i samodzielne prowadzenie własnego biznesu jest odważnym krokiem. To trochę jak krok w dorosłość. Dlatego warto się do tego przygotować choćby poprzez sprawdzenie ułatwiających prowadzenie firmy rozwiązań. Bo choć nie wszystko da się przewidzieć i perfekcyjnie przygotować, to na organizację swojego czasu mamy wpływ, a od tego jak skutecznie będziesz działać zależy sukces twojej firmy.

Ewa Moskalik - Pieper: prywatnie jestem żoną oraz mamą dwóch przystojnych indywidualistów. Od dwóch lat spełniam swoje zawodowe marzenia jako redaktor portalu mamopracuj.pl Dzięki pracy zdalnej w Fundacji Mamo Pracuj wspinam się na wyżyny swoich możliwości organizacji i zarządzania czasem. W wolnych chwilach lubię spędzać czas z rodziną, czytać książki i oglądać dobre kino.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE