Badania okresowe kobiet - te badania musisz wykonywać regularnie!

2021-10-27 8:49

Profilaktyka, czyli dbanie o zdrowie, zanim pojawią się problemy jest bardzo ważna, i to bez względu na wiek. Jakie parametry powinny mieć oznaczone kobiety będące w drugiej, trzeciej i czwartej dekadzie życia? Dlaczego okresowe badania kontrolne są aż tak ważne – nawet wtedy, gdy nie skarżysz się na żadne objawy?

Badania okresowe kobiet - te badania musisz wykonywać regularnie!
Autor: Getty images Dlaczego badania okresowe są tak ważne?

Teoretycznie każdy wie, że co jakiś czas powinno się wykonywać badania kontrolne, takie jak np. morfologia krwi czy badanie ogólne moczu. Z drugiej jednak strony pacjentom często ciężko stwierdzić, na jakie tak naprawdę badania okresowe powinni oni się zgłaszać – nie jest to wbrew pozorom zaskakujące, ponieważ zalecane badania okresowe bywają różne w zależności od tego, w jakim wieku jest pacjent.

Jakie więc parametry powinny mieć oznaczone kobiety będące w drugiej, trzeciej i czwartej dekadzie życia i dlaczego – nawet wtedy, gdy pacjentka nie doświadcza żadnych objawów – okresowe badania kontrolne są aż tak ważne?

Spis treści

  1. Badania okresowe kobiet - lepiej zapobiegać...
  2. Badania okresowe kobiet - nie tylko morfologia
  3. Jakie badania wykonać w 20., 30. i 40. roku życia?
  4. Badania okresowe kobiet: jak otrzymać skierowanie?
Jakie badania są obowiązkowe w ciąży?

Badania okresowe kobiet - lepiej zapobiegać...

Zdrowie dla wielu osób jest jedną z najcenniejszych rzeczy, które można mieć w życiu. O tym jednak, jak ważne jest utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej, przekonać jednoznacznie mogła pandemia COVID-19, w której przebiegu niejednokrotnie zauważalne było to, że pacjenci cieszący się dobrym zdrowiem mogą mieć lepsze rokowania w przypadku zachorowania na wywoływaną przez koronawirusa infekcję.

Wielu Polaków niechętnie zgłasza się do lekarza – dotyczy to szczególnie tych osób, które na co dzień nie doświadczają żadnych dolegliwości i uważają, że są one całkowicie zdrowe. Takie postępowanie, niestety, miewa czasami opłakane wręcz skutki – część schorzeń przez bardzo nawet długi czas może nie dawać żadnych objawów, a jednocześnie choroba może w tym czasie czynić niebagatelne spustoszenie w całym organizmie pacjenta.

Z drugiej strony wtedy, gdy bezobjawowa choroba zostanie wcześnie wykryta i rozpoczęte zostanie jej leczenie, zapobiec można jej groźnym następstwom – to z tego właśnie powodu istotne jest to, aby badania laboratoryjne wykonywać nawet wtedy, gdy pacjent czuje się w pełni sił i ma wrażenie, że absolutnie nic mu nie dolega.

Czytaj również: Mammografia – kiedy jej wykonanie jest niezbędne?

Test HPV - jakie są rodzaje testów, który jest najlepszy i jak często je wykonywać?

Badania okresowe kobiet - nie tylko morfologia

Gdyby zapytać przeciętnego człowieka, jakie jego zdaniem badania kontrolne powinny być wykonywane regularnie, z dużym prawdopodobieństwem wymienione zostałyby morfologia krwi oraz badanie ogólne moczu. Z całą pewnością oznaczenia tych parametrów są bardzo istotne, nie są to jednocześnie jedyne badania, których wykonywanie ma na celu wykluczyć ewentualną chorobę.

Pewne badania są zalecane dla przedstawicieli obojga płci, pewne z kolei są przeznaczone wyłącznie dla kobiet czy mężczyzn. Istotne jest również to, że panel zalecanych badań profilaktycznych bywa różny w zależności od tego, jaki jest wiek danego pacjenta.

Jakie badania wykonać w 20., 30. i 40. roku życia?

Dowiesz się tego z naszej galerii. Sprawdź też niżej, jak otrzymać skierowanie na badania kontrolne?

Badania okresowe kobiet: jak otrzymać skierowanie?

Niektóre osoby twierdzą, że unikają one badań profilaktycznych ze względu na trudności z uzyskaniem skierowania na ich wykonanie. Takie jednak – wbrew pozorom – zdobyć wcale nietrudno. W celu wykonania kontrolnych badań należy udać się po prostu do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – wtedy, gdy pacjentka wyraża chęć zgłoszenia się na nie zgodnie z ogólnymi zaleceniami, raczej nie powinna ona mieć żadnego problemu z uzyskaniem stosownych skierowań.

Czytaj również: Lekarz POZ a lekarz rodzinny, internista a pediatra - jaka jest między nimi różnica?

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży - kiedy, jakie badania, o co pytać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza