Choroby

Torbiel w piersiach to zmiana łagodna, która dość często pojawia się u młodych kobiet. Nietrudno się dziwić, że jej wykrycie – np. podczas samobadania piersi – budzi lęk. Torbiel w piersiach nie jest groźna, trzeba jednak wiedzieć, że obecny w obrębie gruczołów piersiowych twór jest właśnie cystą. Jakie są cechy torbieli w piersiach i jakie badania pozwalają je rozpoznać?
Mięśniaki macicy mogą powodować wiele dolegliwości zdrowotnych i zmniejszyć szanse na macierzyństwo. Jakie rodzaje mięśniaków macicy wyróżniamy, jak wyglądają objawy i leczenie mięśniaków macicy w zależności od poszczególnych typów guzów?
Depresja, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, już w tej chwili znajduje się w grupie najczęściej występujących u ludzi problemów zdrowotnych, a niedługo – bo już w 2030 roku – może stać się najczęściej borykającą pacjentów jednostką. Jakie są przyczyny i objawy depresji i jakie ją rozpoznać u siebie lub bliskich?
Torbiel na jajniku to dość częsta przypadłość kobiet w różnym wieku. Jakie są ich przyczyny, objawy i jak powinno wyglądać leczenie torbieli na jajniku? Trudno traktować wszystkie przypadki tak samo, bo rodzajów cyst jajnika jest kilka i każdy z nich wymaga innego podejścia.
Zapalenie jajnika nie jest samodzielną chorobą – typowo stanowi jeden z problemów, które pojawiają się przy zapaleniu narządów miednicy mniejszej. W przebiegu tego schorzenia pojawiają się zwykle dość nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle podbrzusza, ale i ogólne poczucie znacznego osłabienia czy nawet zaburzenia żołądkowo-jelitowe. 
Zespół Sjögrena to choroba, której podstawowym objawem jest suchość – dotyczyć ona może gałek ocznych, jak i jamy ustnej czy kobiecych narządów rozrodczych.  Jakie objawy nasuwają podejrzenie zespołu Sjögrena i na czym opiera się leczenie tej choroby?
Torbiel czekoladowa na jajniku pojawiać się może u tych pacjentek, które cierpią na endometriozę. Wśród objawów, które mogą występować u pacjentek mających torbiel endometrialną, wymienia się m.in. wyjątkowo obfite krwawienia miesiączkowe oraz dolegliwości bólowe podbrzusza. Jak rozpoznać torbiel czekoladową i jak ją leczyć?
Zapalenie gardła najczęściej rozpoczyna się od uczucia suchości w gardle, ale ze schorzeniem tym bywa związanych wiele innych dolegliwości. Co robić, gdy zachorujemy na zapalenie gardła? Jakie są domowe sposoby na zapalenie gardła i kiedy należy udać się do lekarza?
Sarkoidoza jest chorobą dość nietypową: jej objawami mogą być kaszel i duszność, zaburzenia widzenia czy zaburzenia rytmu serca, ale i może ona przebiegać… całkowicie bezobjawowo. Jakie są przyczyny sarkoidozy, tego do tej pory nie wiadomo, szczęśliwie lekarze znają jednak metody leczenia sarkoidozy. Nie zawsze jest jednak ono wymagane – u części pacjentów dochodzi bowiem do samoistnej remisji sarkoidozy.
Usunięcie jajników, inaczej zwane owariektomią, to zabieg, który polega na usunięciu zdrowych jajników razem z jajowodami. Na wykonanie go decydują się kobiet obciążone genetycznie możliwością zachorowania na raka jajników, m.in. ostatnio Angelina Jolie. Czy usunięcie jajników jest skuteczne i kiedy należy je wykonać?
Ból pochwy przybiera niekiedy postać chroniczną i nie świadczy intymnej infekcji, ale o chorobie, zwanej wulwodynią. Czym jest ta choroba i jak leczyć wulwodynię? Czy wulwodynia może utrudniać zajście w ciążę?
Ilość kwasu foliowego w ogranizmie wpływa na samopoczucie i nastrój. Okazuje się, że jego niedobór może powodować depresję!

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza