Choroby

Mięśniaki macicy mogą powodować wiele dolegliwości zdrowotnych i zmniejszyć szanse na macierzyństwo. Jakie rodzaje mięśniaków macicy wyróżniamy, jak wyglądają objawy i leczenie mięśniaków macicy w zależności od poszczególnych typów guzów?
Depresja, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, już w tej chwili znajduje się w grupie najczęściej występujących u ludzi problemów zdrowotnych, a niedługo – bo już w 2030 roku – może stać się najczęściej borykającą pacjentów jednostką. Jakie są przyczyny i objawy depresji i jakie ją rozpoznać u siebie lub bliskich?
Torbiel na jajniku to dość częsta przypadłość kobiet w różnym wieku. Jakie są ich przyczyny, objawy i jak powinno wyglądać leczenie torbieli na jajniku? Trudno traktować wszystkie przypadki tak samo, bo rodzajów cyst jajnika jest kilka i każdy z nich wymaga innego podejścia.
Zapalenie jajnika nie jest samodzielną chorobą – typowo stanowi jeden z problemów, które pojawiają się przy zapaleniu narządów miednicy mniejszej. W przebiegu tego schorzenia pojawiają się zwykle dość nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle podbrzusza, ale i ogólne poczucie znacznego osłabienia czy nawet zaburzenia żołądkowo-jelitowe. 
Zespół Sjögrena to choroba, której podstawowym objawem jest suchość – dotyczyć ona może gałek ocznych, jak i jamy ustnej czy kobiecych narządów rozrodczych.  Jakie objawy nasuwają podejrzenie zespołu Sjögrena i na czym opiera się leczenie tej choroby?
Torbiel w piersiach to zmiana łagodna, która dość często pojawia się u młodych kobiet. Nietrudno się dziwić, że jej wykrycie – np. podczas samobadania piersi – budzi lęk. Torbiel w piersiach nie jest groźna, trzeba jednak wiedzieć, że obecny w obrębie gruczołów piersiowych twór jest właśnie cystą. Jakie są cechy torbieli w piersiach i jakie badania pozwalają je rozpoznać?
Torbiel czekoladowa na jajniku pojawiać się może u tych pacjentek, które cierpią na endometriozę. Wśród objawów, które mogą występować u pacjentek mających torbiel endometrialną, wymienia się m.in. wyjątkowo obfite krwawienia miesiączkowe oraz dolegliwości bólowe podbrzusza. Jak rozpoznać torbiel czekoladową i jak ją leczyć?
Zapalenie gardła najczęściej rozpoczyna się od uczucia suchości w gardle, ale ze schorzeniem tym bywa związanych wiele innych dolegliwości. Co robić, gdy zachorujemy na zapalenie gardła? Jakie są domowe sposoby na zapalenie gardła i kiedy należy udać się do lekarza?
Sarkoidoza jest chorobą dość nietypową: jej objawami mogą być kaszel i duszność, zaburzenia widzenia czy zaburzenia rytmu serca, ale i może ona przebiegać… całkowicie bezobjawowo. Jakie są przyczyny sarkoidozy, tego do tej pory nie wiadomo, szczęśliwie lekarze znają jednak metody leczenia sarkoidozy. Nie zawsze jest jednak ono wymagane – u części pacjentów dochodzi bowiem do samoistnej remisji sarkoidozy.
Usunięcie jajników, inaczej zwane owariektomią, to zabieg, który polega na usunięciu zdrowych jajników razem z jajowodami. Na wykonanie go decydują się kobiet obciążone genetycznie możliwością zachorowania na raka jajników, m.in. ostatnio Angelina Jolie. Czy usunięcie jajników jest skuteczne i kiedy należy je wykonać?
Ból pochwy przybiera niekiedy postać chroniczną i nie świadczy intymnej infekcji, ale o chorobie, zwanej wulwodynią. Czym jest ta choroba i jak leczyć wulwodynię? Czy wulwodynia może utrudniać zajście w ciążę?
Ilość kwasu foliowego w ogranizmie wpływa na samopoczucie i nastrój. Okazuje się, że jego niedobór może powodować depresję!

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka