„Zanim pogratulujesz upewnij się, że nie gratulujesz choroby”. Taki brzuch to nie zawsze ciąża

2024-09-13 11:51

Powiększony obwód brzucha nie zawsze oznacza ciążę. Kobiety, które cierpią na określone schorzenia, także mają wyraźnie wysunięty do przodu, odstający brzuszek. Gratulując im ciąży możesz sprawić, że poczują się niekomfortowo.

„Zanim pogratulujesz upewnij się, że nie gratulujesz choroby”. Taki brzuch to nie zawsze ciąża

i

Autor: Instagram/ @fizjobukowska & Getty images „Zanim pogratulujesz upewnij się, że nie gratulujesz choroby”. Taki brzuch to nie zawsze ciąża

Choć informacja o ciąży powinna wyjść od samych zainteresowanych, a więc od rodziców maluszka, niektórzy widząc powiększony kobiecy brzuch nie mogą powstrzymać się przed gratulacjami. Pół biedy, gdy gratulujemy komuś dyskretnie, a okaże się, że to wcale nie ciąża. Gorzej, gdy „radosną nowinę” usłyszą też osoby z otoczenia kobiety.

Nie zawsze bowiem odstający brzuszek jest objawem ciąży. Nawet jeśli jego kształt sugeruje, że może tak być, pozwólmy, że decyzję o tym, czy i w jaki sposób zostanie to ogłoszone, pozostawimy kobiecie. Przedwczesne gratulacje mogą wprawić w zakłopotanie, gdy okaże się, że się pomyliliśmy.

Wczesne objawy ciąży

Fizjoterapeutka pokazała brzuch. „Tak wyglądam, kiedy nie stosuję diety”

Wyraźnie powiększony, a nawet wystający do przodu brzuch to niekoniecznie ciążowy brzuszek. Choć z jego kształtu niektórzy próbują nawet wywróżyć płeć dziecka, bardzo łatwo pomylić się w ocenie tego, czy w ogóle jego wygląd oznacza ciążę.

W niektórych schorzeniach, a jest ich naprawdę wiele, wygląd brzucha może sugerować, że kobieta jest nawet w drugim trymestrze ciąży, tymczasem przyczyny jego powiększonego obwodu są inne.

Fizjoterapeutka Katarzyna Bukowska-Malka opublikowała krótki film, na którym pokazuje, jak czasem wygląda jej sylwetka.

Mam jelito drażliwe i adenomiozę. Tak wyglądam kiedy nie stosuję diety

- brzmi podpis pod filmem umieszczonym na profilu @fizjobukowska. Adenomioza, o której wspomina jest typem endometriozy.

Jak dodaje, choć sama ma już do takich spraw dystans i z reguły dieta trzyma brzuch „w ryzach” są dni, w które wygląda właśnie tak. Jak przekonuje, wystarczy jeden dzień, a nawet jeden wieczór bez diety.

Choroby i sytuacje, w których kobiecy brzuch wygląda jak ciążowy

Powiększony obwód brzucha lub ewidentne wzdęcie to codzienność wielu kobiet. Fizjoterapeutka wymieniła, kiedy kobiety mogą wyglądać tak jak ona na powyższym nagraniu:

  • z insulinoopornością,
  • z PCOS,
  • w chorobie Leśniowskiego-Crohna,
  • w chorobie nowotworowej,
  • z endometriozą,
  • z jelitem drażliwym,
  • z nieprawidłową florą bakteryjną,
  • podczas stymulacji do in vitro,
  • z Helicobacter, e-coli lub pasożytami,
  • z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego,
  • z torbielami, mięśniakami,
  • w przewlekłym stresie,
  • w ciąży.

Jak widać ciąża to tylko jedna z wielu przyczyn, dlatego warto wstrzymać się z gratulacjami, jeśli nie mamy co do niej pewności. Tym bardziej, że wystający brzuch może świadczyć o chorobie, która utrudnia lub uniemożliwia zajście w ciążę wtedy, gdy kobieta bardzo tego pragnie.

Mam mnóstwo pacjentek które się tego po prostu wstydzą i często o tym mówią w gabinecie bo nie wiedzą co odpowiadać na takie gratulacje. Dodam tylko, że choroby które wymieniłam mogą utrudniać zajście w ciążę lub ją uniemożliwiać, a wtedy takie komentarze mogą być jeszcze bardziej dotkliwe. Więc zanim pogratulujesz, upewnij się że nie gratulujesz choroby

- dodaje fizjoterapeutka.

Co wiesz o suplementach dla kobiet w ciąży?
Pytanie 1 z 13
Czym jest kwas dokozaheksaenowy?