„Czy przez bieganie wypadnie ci macica”? Fizjoterapeutka jasno o wpływie aktywności na obniżenie narządów

2025-02-13 11:49

Skakanie na skakance lub trampolinie, bieganie, intensywny trening - o tego rodzaju aktywnościach dla kobiet słyszy się sprzeczne opinie. Czy szybki bieg lub podskoki mogą spowodować obniżenie narządów?

„Czy przez bieganie wypadnie ci macica”? Fizjoterapeutka jasno o wpływie aktywności na obniżenie narządów

i

Autor: Screen Instagram/ @habib_fizjoterapia_kobieca &, GettyImages „Czy przez bieganie wypadnie ci macica”? Fizjoterapeutka jasno o wpływie aktywności na obniżenie narządów

Tuż po połogu wiele kobiet stwierdza, że wypadałoby zrzucić kilka kilogramów. Ciążowe kilogramy nie zawsze spadają szybko, a karmienie piersią nie gwarantuje, że schudniesz bez żadnego wysiłku.

To dlatego ćwiczenia po porodzie, zwłaszcza ćwiczenia na brzuch są tymi, które młode mamy interesują najbardziej. Musisz jednak wiedzieć, że nie mamy większego wpływu na to, z której partii ciała spalimy tłuszcz w pierwszej kolejności. To dlatego warto ćwiczyć całe ciało i koniecznie pilnować tego, co jemy.

Nawet godziny spędzane na siłowni nie pomogą, jeśli będziesz jeść więcej niż jesteś w stanie spalić w ciągu dnia.

Kobiety martwią się jednak nie tylko tym jak poprawić swoją sylwetkę i zadbać o zdrowie (nadwaga i otyłość mogą być przyczyną cukrzycy i chorób serca), lecz także tym, że ćwiczenia zamiast pomóc - zaszkodzą. Zwłaszcza mięśniom dna miednicy.

Dla kobiet bezpieczna tylko joga i spacery?

Fizjoterapeutka Justyna Habib postanowiła rozprawić się z mitami dotyczącymi bezpośredniego wpływu aktywności fizycznej na obniżenie narządów rodnych.

Jak przekonuje, to nieprawda, że kobiety powinny praktykować wyłącznie jogę i spacery (takie opinie można usłyszeć). W przeciwnym razie miałyby nabawić się problemów z mięśniami dna miednicy a także nietrzymania moczu.

Choć faktycznie skakanka nie jest polecana wcześniej niż 6 miesięcy po porodzie (nacisk na pęcherz moczowy podczas skakania może skutkować osłabieniem mięśni dna miednicy), z reguły aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie kobiety.

− Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że bieganie zwiększa ryzyko obniżenia narządów

- pisze na Instagramie fizjoterapeutka uroginekologiczna Justyna Habib.

Kiedy bieganie może zaszkodzić?

Oczywiście aktywności takie jak bieganie, skakanie czy intensywne treningi siłowe mogą negatywnie wpłynąć na dno miednicy, jednak generalizowanie w tym temacie jest błędem. Zdaniem fizjoterapeutki to, czy kobieta nabawi się problemów z dnem miednicy zależy od:

  • techniki biegu,
  • intensywności treningu,
  • wagi,
  • dystansu,
  • przebytych porodów,
  • genów.

Jak jednak zauważa ekspertka, objawy obniżenia narządów miednicy obserwuje w swoim gabinecie najczęściej u kobiet, które nigdy nie były aktywne fizycznie. W przypadku popuszczania moczu podczas ćwiczeń czy uczucia ciężkości w okolicy krocza poleca skupić się na wzmocnieniu mięśni głębokich i dopiero wtedy powrót do innych aktywności.

M jak Mama Google News

Nie rezygnuj z ćwiczeń

Nawet przy nietrzymaniu moczu czy obniżeniu narządów nie trzeba rezygnować z treningów. Warto jednak odwiedzić specjalistę, który pomoże dostosować aktywność fizyczną do obecnych możliwości.

Do tej pory byłaś aktywna fizycznie lub dopiero planujesz rozpocząć ćwiczenia, ale wystraszyłaś się, że zrobisz sobie krzywdę? Jeśli tylko nie masz problemów z mięśniami dna miednicy, trening dodatkowo je wzmocni.

− U kobiet z prawidłowo funkcjonującym dnem miednicy aktywność fizyczna powoduje nieświadomy współskurcz mięśni dna miednicy, więc wykonując np. przysiad czy bieg, twoje mięśnie dna miednicy też trenują

- tłumaczy fizjoterapeutka @habib_fizjoterapia_kobieca.

Mięśnie potrzebują bodźca, dno miednicy nie jest wyjątkiem, w końcu jako ludzie stworzeni jesteśmy do ruchu. Intensywność treningów należy dostosować do własnych możliwości, nowe ćwiczenia wprowadzać stopniowo.

− Dzięki temu aktywność fizyczna nie tylko nie będzie ci szkodzić, ale wręcz zacznie wspierać twoje zdrowie i poprawi kondycję mięśni dna miednicy

- dodaje fizjoterapeutka Justyna Habib.

Sonda
Czy jesteś aktywna fizycznie?