Co jeść na zaparcia? Z jakich produktów zrezygnować, a które wprowadzić na stałe do menu?

2019-12-20 13:48 Anna Ptaszyńska
Co jeść na zaparcia?
Autor: Getty Images

Masz problemy z wypróżnieniem? Prawdopodobnie przyczyną jest siedzący tryb życia i nieodpowiednia dieta. Zanim sięgniesz po środki przeczyszczające, spróbuj metod bardziej naturalnych: postaraj się mieć na co dzień więcej ruchu i zmień nawyki żywieniowe.

Najlepszym sposobem pozbycia się zaparć jest stosowanie diety zawierającej odpowiednie ilości błonnika pokarmowego, a także obfitującej w płyny. Błonnik to niestrawny składnik, pochodzący z produktów roślinnych. Jego źródłem są kasze, pieczywo pełnoziarniste, niełuskany ryż, płatki owsiane, otręby, a przede wszystkim warzywa i owoce. Wystarczy więc zmodyfikować odpowiednio menu w kierunku diety bogatoresztkowej. Co jeść, a czego unikać, by w codziennym jadłospisie nie brakowało błonnika?

  • Zamiast chrupiących białych bułeczek i zwykłego chleba jadaj pieczywo z grubego przemiału, czyli razowe, i pieczywo z dodatkiem ziaren.

  • Jedz w każdym posiłku porcje warzyw i owoców.

  • Zamień biały ryż na ryż brązowy (niełuskany), a zwykły makaron na makaron razowy

  • Przynajmniej dwa razy w tygodniu jedz do obiadu kasze zamiast ziemniaków.

  • Zamiast słodkości jedz orzechy, migdały i owoce.

  • Spośród owoców wybieraj jeżyny, maliny, porzeczki, agrest, śliwki (także suszone), gruszki, jabłka, morele i brzoskwinie.

  • Jabłka i gruszki jedz razem ze skórką (dokładnie umyte).

  • Częściej sięgaj po warzywa strączkowe – są świetnym źródłem błonnika. Zdecydowanie „rozluźniająco” działają także świeża i kiszona kapusta oraz buraczki.

  • Do jogurtów, sałatek i past dodawaj otręby.

Pożyteczne probiotyki

Włącz do diety biojogurty i mleko acidofilne. Są to produkty zawierające probiotyki. Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które powodują m.in. że odpadowe produkty przemiany materii krócej przebywają w jelitach. Aby mogły działać skutecznie, produkty z probiotykami trzeba jadać regularnie.

Błonnik lubi pić

Zwiększając ilość błonnika, pamiętaj także o tym, by pić więcej płynów. Aby błonnik mógł pełnić swoją rolę „przepychacza”, trzeba go dobrze nasączyć – w przeciwnym wypadku może nawet zaostrzyć twój problem z zaparciami. Pij nawet do 2 litrów płynów na dobę. Najlepsza jest woda mineralna niegazowana, warto również sięgać po naturalne soki owocowe i warzywne, najlepiej świeżo wyciskane lub butelkowane jednodniowe.

Te produkty wyeliminuj, by uniknąć zaparć

Zredukuj do minimum potrawy tłuste i smażone. Tłuszcz wpływa niekorzystnie na czynność flory bakteryjnej jelita grubego, wskutek tego pojawiają się wzdęcia i zaparcia. Unikaj kakao i czekolady oraz potraw i produktów z ich udziałem. Dotyczy to zwłaszcza gorzkiej czekolady, która ma więcej niż 60 proc. kakao, przez co działa „zapierająco”.

źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE