MPV: wskazania do badania. Co oznacza niskie MPV, a co wysokie MPV?

2019-06-24 11:42

MPV to jeden z parametrów, które można rutynowo zobaczyć na wyniku morfologii krwi. Podwyższone i obniżone MPV może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Jakie mogą być przyczyny niskiego, a jakie wysokiego MPV?

MPV
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie są wskazania do badania MPV?
  2. Jakie mogą być przyczyny podwyższonego MPV?
  3. Jakie mogą być przyczyny obniżonego MPV?
  4. Co jest istotne przy analizie MPV?

MPV to jeden ze wskaźników płytek krwi (skrót od angielskiego mean platelet volume, co w języku polskim oznacza średnią objętość płytek krwi).

W trakcie morfologii krwi dokonywane są pomiary różnych parametrów dotyczących wszystkich ciałek morfotycznych krwi: erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) oraz trombocytów (płytek krwi). Każdy z wymienionych rodzajów krwinek ma swoiste dla siebie wskaźniki. Wskażnikiem płytek jest właśnie MPV.

W artykule przeczytasz:

  1. Jakie są wskazania do badania MPV?
  2. Jakie mogą być przyczyny podwyższonego MPV?
  3. Jakie mogą być przyczyny obniżonego MPV?
  4. Co jest istotne przy analizie MPV?

Jakie są wskazania do badania MPV?

Płytki krwi odpowiedzialne są przede wszystkim za ochronę organizmu przed nadmierną utratą krw (po zranieniu tworzą np. ograniczający krwawienie tzw. czop płytkowy).

Z tego właśnie powodu wskazaniem do badania MPV i oceny innych jeszcze parametrów związanych z trombocytami mogą być nieprawidłowości sugerujące zaburzenia czynności tychże ciałek krwi.

  • tendencja do bardzo łatwego siniaczenia się (np. pojawianie się rozległych siniaków po bardzo nawet błahych urazach),
  • krwawienia (np. z nosa lub dziąseł, występujące bez wyraźnego czynnika spustowego),
  • długotrwałe krwawienia po drobnych nawet urazach (np. po skaleczeniu się nożem podczas krojenia).

Najczęściej jednak MPV oznaczane jest po prostu podczas rutynowo wykonywanej morfologii krwi. Norma MPV bywa różna w zależności od laboratorium, w którym przeprowadzane jest jego oznaczenie – zazwyczaj jednak mieści się ona w granicach od około 9 do 12 μm3. O różnych patologiach świadczyć może zarówno podwyższony, jak i obniżony wskaźnik MPV.

Jakie mogą być przyczyny podwyższonego MPV?

MPV powyżej normy świadczy o tym, że w krwiobiegu pacjenta krążą większe niż typowo płytki krwi. Może do tego dochodzić przede wszystkim wtedy, gdy zachodzi potrzeba szybkiego uwalniania ze szpiku kostnego zwiększonych ilości trombocytów.

Niedojrzałe płytki są większe od ich dojrzałych postaci. Wśród problemów, które mogą w takim właśnie mechanizmie skutkować podwyższeniem MPV, wymienić można:

  • znaczą utratę krwi (np. wskutek krwotoku),
  • nadczynność tarczycy,
  • stan przedrzucawkowy (stanowiący jedno z powikłań ciąży),
  • ostre stany zapalne (których podłożem mogą być chociażby infekcje),
  • małopłytkowość,
  • wady serca.

Podwyższone MPV może być spowodowane jednak również i przez różne niedobory (np. witaminy B12 czy kwasu foliowego). Warto tutaj jednak zwrócić uwagę i na to, że poważną przyczyną takiej nieprawidłowości bywają także i rozmaite schorzenia nowotworowe (m.in. białaczki).

Jakie mogą być przyczyny obniżonego MPV?

MPV poniżej normy może nasuwać sugestię, że produkcja płytek w szpiku kostnym jest za mało efektywna. Za problem ten odpowiadać mogą niedobór żelaza, jak i anemia plastyczna czy niewydolność szpiku będąca skutkiem przebycia chemioterapii.

Obniżone MPV można obserwować również i u pacjentów chorujących na AIDS oraz na niedoczynność tarczycy.

Co jest istotne przy analizie MPV?

Powyżej wymieniono wiele schorzeń, w których przebiegu może dochodzić do odchyleń w zakresie wartości MPV. Jeśli w morfologii krwi odchylenia dotyczą wyłącznie MPV, nie powinniśmy się niepokoić. 

Zaznaczyć trzeba zresztą to, że nigdy nie analizuje się wyłącznie jednego parametru dotyczącego któregoś z układów krwinkowych. Aby uzyskać pełną informację dotyczącą stanu zdrowia, zawsze oceniane muszą być wszystkie wskaźniki.

W przypadku trombocytów są nimi: PLT (liczba płytek krwi), PDW (wskaźnik anizocytozy płytek krwi) oraz P-LCR (odsetek dużych płytek). Dopiero po przenalizowaniu wszystkich parametrów dotyczących układu płytkowego (oraz wskaźników związanych z czerwonymi i białymi krwinkami) lekarze są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy zdrowiu pacjenta rzeczywiście coś zagraża.

Jak przygotować się do badania krwi?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza