Zapalenie przydatków może prowadzić do ciąży pozamacicznej i niepłodności

2011-11-10 15:38

Zapalenie przydatków coraz częściej dotyka aktywne seksualnie, młode kobiety. Przydatki to wspólne określenie dla jajników i jajowodów. Ich bliskie położenie sprawia, że stan zapalny jednego z tych narządów zwykle przenosi się na drugi. Zapalenie przydatków to natomiast stan zapalny jajników i jajowodów. Przyczyną choroby są głównie bakterie - gronkowce, paciorkowce, E. coli czy przenoszona drogą płciową chlamydia. Bagatelizowanie zapalenia przydatków może prowadzić do ciąży pozamacicznej lub niepłodności.

Choroby jajników coraz częstszym problemem kobiet
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Zapalenie przydatków: przyczyny
  2. Objawy zapalenia przydatków
  3. Skuteczna terapia zapalenia przydatków i konieczne badania

Zapalenie przydatków nieleczone lub niewyleczone może prowadzić do przewlekłego zapalenia, które będzie nawracać. Zaniehanie leczenia może wywołać pojawienie się zrostów wewnątrzjajowodowych prowadzących do niepłodności lub ciąży pozamacicznej. Aby odpowiednio wcześnie wykryć zmiany w jajnikach, wystarczy regularnie odwiedzać ginekologa. Choroby jajników mają różne przyczyny, a ich skutkiem może być ciąża pozamaciczna a nawet niepłodność. Niewłaściwa higiena intymna, kąpiel w basenie, korzystanie z publicznej toalety bez stosownego zabezpieczenia, współżycie z partnerem mającym infekcję intymną to tylko niektóre przypadki, które mogą prowadzić do zapalenia przydatków.

Zapalenie przydatków: przyczyny

Zapalenie przydatków to stan zapalny jajników i jajowodów. Najczęściej przytrafia się młodym, aktywnym seksualnie kobietom. Wywoływany jest przez bakterie, które zwykle dostają się do przydatków przez pochwę, m.in. w wyniku nieprawidłowej higieny intymnej, współżycia z zakażonym partnerem. Przydatki to wspólne określenie dla jajników i jajowodów. Ponieważ są położone blisko siebie, stan zapalny jednego z tych narządów zwykle przenosi się na drugi. Zapalenie przydatków występuje najczęściej u młodych, aktywnych seksualnie kobiet (ryzyko zakażenia wzrasta, jeśli kobieta współżyje z kilkoma partnerami). Mniej narażone są panie stosujące pigułki antykoncepcyjne (zagęszczony śluz szyjkowy stanowi barierę dla bakterii). Główną przyczyną choroby są bakterie (m.in. gronkowce, paciorkowce, E. coli oraz przenoszona drogą płciową chlamydia). W większości przypadków dostają się one do jajników i jajowodów z zewnątrz (przez pochwę i macicę), czemu sprzyja m.in. miesiączka, poród i połóg, poronienie, wyłyżeczkowanie jamy macicy, wkładka wewnątrzmaciczna, niewłaściwa higiena intymna, kąpiel w basenie, korzystanie z publicznych toalet bez stosownego zabezpieczenia, współżycie z partnerem mającym infekcję intymną. Czasem zdarza się też, że bakterie przenoszą się na przydatki poprzez krew z innych ognisk zapalnych (migdałki, zatoki, zęby, wyrostek robaczkowy) lub na skutek chorób zakaźnych (np. angina, gruźlica). Nieleczone zapalenie przydatków po jakimś czasie się wycisza, ale stan zapalny cały czas się tli (zapalenie przewlekłe). Wskutek tego w jajowodach powstają zrosty, które mogą prowadzić do niedrożności tych narządów, a nawet do niepłodności.

Objawy zapalenia przydatków

Gdy rozwienie się stan zapalny występują nagłe, silne bóle brzucha i gorączka. Mogą towarzyszyć mu mdłości i wymioty. Objawy mogą się zaostrzać podczas miesiączki i tuż po niej. Jeśli równocześnie występuje stan zapalny błony śluzowej macicy, pojawiają się obfite krwawienia, plamienia międzymiesiączkowe. Zdarzają się też problemy z pęcherzem, trudności w oddawaniu moczu i dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, kolka jelitowa).

Skuteczna terapia zapalenia przydatków i konieczne badania

Aby zwalczyć zakażenie, zapobiec zlepieniu jajowodów lub je udrożnić oraz złagodzić dolegliwości, stosuje się antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Kuracji nie wolno przerywać. Trzeba zostać kilka dni w łóżku. Gdy choroba ma gwałtowny przebieg, konieczne bywa leczenie szpitalne. W celu wykrycia zmian w jajnikach, każda kobieta powinna regularnie (raz w roku) zgłaszać się do ginekologa, by wykonać podstawowe badania. W diagnostyce chorób tych narządów ważne miejsce zajmuje USG przezpochwowe, które profilaktycznie warto robić co 1-2 lata, bo to pozwala wcześnie ujawnić ewentualne nieprawidłowości i z powodzeniem je leczyć. Na USG pobiera się wymaz z szyjki macicy. Wykonuje się też badanie krwi. Nieleczone lub niewyleczone zapalenie przydatków przechodzi w zapalenie przewlekłe, które zwykle nawraca (wystarczy niewielki bodziec, np. leżenie w mokrym kostiumie) po krótszych lub dłuższych okresach bez dolegliwości. Skutkiem zaniechania leczenia są zrosty wewnątrzjajowodowe mogące prowadzić do niepłodności lub ciąży pozamacicznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza