Dojrzewanie chłopców - kiedy i jak zaczyna się okres pokwitania u chłopców

Dojrzewanie u chłopców
Autor: thinkstockphotos.com

Dojrzewanie u chłopców przebiega wieloetapowo. Jednym z etapów jest dojrzewanie płciowe (pokwitanie). U chłopców prowadzi do niego przede wszystkim wzrost produkcji androgenów przez jądra. Dochodzi do zmian w obrębie narządów rozrodczych męskich oraz do modyfikacji sylwetki i głosu. Kiedy rozpoczyna się dojrzewanie u chłopców? Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są objawy dojrzewania płciowego u chłopców.

Spis treści:

  1. Na czym polega dojrzewanie u chłopców?
  2. Kiedy powinno się zacząć dojrzewanie u chłopców?
  3. Kiedy dochodzi do zaburzeń dojrzewania?
  4. Po czym rozpoznać dojrzewanie u nastolatka?
  5. Jakie są objawy dojrzewania u chłopców?
  6. Jakie objawy dojrzewania mogą okazać się wstydliwe?
  7. Jak długo trwa dojrzewanie płciowe u chłopców?

Na czym polega dojrzewanie u chłopców?

Dojrzewanie to okres, który stanowi stan przejściowy pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. Obejmuje on szereg procesów, wśród których wymienia się przede wszystkim dojrzewanie fizyczne, psychologiczne i psychospołeczne. Do pierwszego z wymienionych rodzajów dojrzewania zalicza się pokwitanie, czyli dojrzewanie płciowe u dziecka. Pokwitanie u chłopców i u dziewcząt przebiega w odmienny sposób, różnice dotyczą chociażby tego, kiedy zaczyna się dojrzewanie płciowe u poszczególnych płci.

Czytaj: Zaburzenia dojrzewania płciowego u chłopców i dziewczynek

Kiedy powinno się zacząć dojrzewanie u chłopców?

Średni wiek, w którym pojawiają się pierwsze objawy dojrzewania płciowego u chłopców, to zazwyczaj 11,5-12,5 lat. Podany zakres stanowi średnią, ponieważ tak naprawdę moment, w którym rozpocznie się pokwitanie u chłopca, stanowi cechę indywidualną.

Nie do końca jest jasne, co tak naprawdę warunkuje to, kiedy rozpocznie się dojrzewanie płciowe u chłopca. Pod uwagę brane są m.in. czynniki genetyczne, ponieważ zauważalne jest, że okres dojrzewania u chłopców przebiega w podobnym czasie jak u ich ojców. Innym czynnikiem, który może odpowiadać za rozpoczęcie dojrzewania płciowego u chłopców, jest jeden z hormonów – leptyna. Taką teorię wysunięto na podstawie badań na zwierzętach – w przypadku osobników, u których istniały niedobory leptyny, dojrzewanie płciowe nie rozpoczynało się, natomiast po podaniu tej substancji dochodziło już do pokwitania. W przypadku ludzi zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt odnotowuje się wzrost stężenia leptyny bezpośrednio przed rozpoczęciem dojrzewania.

Kiedy dochodzi do zaburzeń dojrzewania?

Nie jest tak, że dojrzewanie płciowe u dzieci może się rozpoczynać w dowolnym momencie życia. Patologią jest zarówno przedwczesne, jak i zbyt późne wystąpienie dojrzewania. W przypadku chłopców o przedwczesnym dojrzewaniu mówi się wtedy, kiedy dochodzi do niego przed 9. rokiem życia. Opóźnione dojrzewanie płciowe u chłopca można z kolei rozpoznać wtedy, kiedy mimo ukończenia przez dziecko 14-14,5 lat nadal nie są u niego obecne jakiekolwiek objawy pokwitania.

Czytaj: Co trzeba wiedzieć o edukacji seksualnej? Rozmowa bez tabu z terapeutką od seksu

Po czym rozpoznać dojrzewanie u nastolatka?

Dojrzewanie płciowe u chłopców jest bezpośrednio związane z działaniem androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. To właśnie zwiększenie produkcji tych związków odpowiada za rozpoczęcie dojrzewania u chłopców. Zanim jednak do tego dojdzie, musi nastąpić najpierw stymulacja jąder – do tego dochodzi na skutek uwalniania gonadoliberyny z podwzgórza oraz LH (lutropiny) i FSH (folikulotropiny), czyli hormonów gonadotropowych, z przysadki mózgowej.

Jakie są objawy dojrzewania u chłopców?

Pierwszym objawem pokwitania u chłopców jest zwiększenie objętości jąder. Stopniowo ich wielkość wciąż wzrasta, czemu towarzyszą zmiany dotyczące moszny (m.in. jej wydłużenie oraz wzmożenie pigmentacji skóry moszny) i prącia (staje się ono dłuższe). W okolicy łonowej zaczynają pojawiać się pierwsze włosy, wraz z czasem ich ilość oraz gęstość zwiększa się. Wymienione cechy stanowią podstawowe aspekty, które są brane pod uwagę przy ocenianiu okresu dojrzewania u chłopców. Ich analiza jest niezbędna do określania, jaki jest stopień dojrzewania płciowego według najczęściej używanej skali, którą jest skala Tannera.

Pojawiające się w trakcie pokwitania u chłopców zmiany nie dotyczą jedynie okolicy narządów płciowych. Owłosienie zaczyna się pojawiać również pod pachami oraz (szczególnie w przypadku posiadania przez chłopca takich predyspozycji) w obrębie klatki piersiowej czy brzucha. Dojrzewanie płciowe związane jest też z tzw. skokiem pokwitaniowym, czyli okresem przyspieszonego wzrostu. W tym czasie w ciągu roku chłopiec może zwiększać swój wzrost o nawet 12 cm.

Podczas pokwitania u chłopców przebudowie ulegają struktury związane z mową. Skutkiem m.in. rozrostu chrząstek krtani jest występowanie zjawiska mutacji, czyli stopniowego zmieniania się chłopięcego głosu w głos dorosłego. W tym okresie pojawiają się wahania barwy głosu – chłopiec może mówić przez chwilę głębokim głosem, a za moment jego głos może stawać się piskliwy. Podczas pokwitania stopniowo pojawia się też zarost w obrębie twarzy.

Jakie objawy dojrzewania mogą okazać się wstydliwe?

Objawami pokwitania u chłopców mogą być także zmiany dość nieprzyjemne dla młodego człowieka. W związku ze zwiększoną ilością androgenów w organizmie dochodzić może do występowania trądziku młodzieńczego na skórze, istnieje również ryzyko wzmożonej potliwości. U części chłopców, w związku z gwałtownymi zmianami hormonalnymi, przejściowo pojawia się ginekomastia, czyli powiększenie gruczołów piersiowych. Najczęściej stan ten samoistnie ustępuje, jednakże u niejednego nastolatka może on prowadzić do pojawiania się zakłopotania.

Dojrzewanie płciowe, jak sama nazwa wskazuje, związane jest z przygotowaniem chłopięcego organizmu do rozrodu. Podczas pokwitania dochodzi do zapoczątkowania procesu spermatogenezy, czyli produkcji plemników. Towarzyszyć mogą temu pierwsze w życiu chłopca ejakulacje (wytryski nasienia), do których może dochodzić samoistnie, szczególnie w nocy – takie zjawisko określa się jako polucje nocne.

Jak długo trwa dojrzewanie płciowe u chłopców?

Pokwitanie u chłopców trwa najczęściej 4-5 lat. Zakończeniem dojrzewania płciowego u chłopców jest utrwalenie się sylwetki typowej dla płci męskiej, co związane jest m.in. z rozrostem mięśni oraz z odpowiednim rozkładem tkanki tłuszczowej. Pod koniec pokwitania dochodzi również do ustalenia się ostatecznego wzrostu chłopca, co związane jest z zakończeniem procesów wzrostu kości długich.

Polecamy wideo: Anemia u dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE