Napoje energetyzujące dla nieletnich wciąż legalne? Tak omijane są zakazy!

2024-07-11 12:28

1 stycznia 2024 roku wszedł w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Chociaż w większości miejsc nastolatek nie dostanie żadnego energetyka, marki starają się jak mogą, by ominąć zakazy. I robią to całkowicie legalnie! Dlaczego? Wyjaśniamy.

puszka
Autor: Pexels

Spis treści

  1. Napoje energetyzujące. Dlaczego są niezdrowe?
  2. Sprzedaż energetyków. Zmiany w prawie
  3. Energetyki dostępne dla wszystkich. Tak omijany jest zakaz

Napoje energetyzujące. Dlaczego są niezdrowe?

W napojach energetyzujących w składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie.

Wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca i spadek mózgowego przepływu krwi - to skutki nadmiernego spożywania kofeiny, której w jeden puszcze 250 ml znajduje się 80-120 mg. Natomiast przyjmowanie tauryny w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń pracy serca, co jest związane ze zmianą uwalniania wapnia przez ten związek.

Dodatkowo, w jednej puszce znajduje się średnio 25 g cukru, co sprzyja rozwoju otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.

I choć napoje energetyczne są reklamowane jako środek dodający energii i polepszający koncentrację, trwa to stosunkowo krótko. Efekt ten utrzymuje się tylko przez około godzinę. Po tym czasie spada stężenie glukozy, obniża się stężenie adrenaliny i dopaminy, a finalnie jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni.

Sprzedaż energetyków. Zmiany w prawie

1 stycznia 2024 roku wszedł w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia.

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 28 sierpnia, wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (czyli energetyków lub napojów energetycznych) osobom poniżej 18. roku życia. tego typu napoje nie mogą być sprzedawane na terenie szkół i innych placówek oświatowych (np. przedszkolach, placówkach wychowawczych, bibliotekach pedagogicznych) i w automatach vendingowych.

M jak mama - okres dojrzewania

Energetyki dostępne dla wszystkich. Tak omijany jest zakaz

Okazuje się jednak, że firmy produkujące napoje energetyzujące mają sposób na obejście zakazu. Jak to robią?

Część popularnych energetyków zawiera 14 mg kofeiny na 100 ml. Zgodnie z przepisami, dzieciom nie można sprzedawać napojów zawierających więcej niż 15 mg na 100 ml kofeiny lub tauryny. A więc teoretycznie wszystko odbywa się legalnie.

Pamiętajmy jednak, że pomimo legalności tych napojów, nie są one dla nas zdrowe, zarówno dla najmłodszych, ale i dorosłych. Warto więc przemyśleć, czy sięgać po niej w sklepie, czy może lepiej zainwestować w wodę lub napoje izotoniczne.

Witaminy na czas ciąży. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 13
Czym jest kwas dokozaheksaenowy zalecany kobietom ciężarnym?