Dlaczego dzieci hejtują rówieśników? Przykład dają im... dorośli

2025-05-07 14:51

Hejt to wynalazek współczesnej młodzieży? Nic bardziej mylnego. Okrutne komentarze na temat zwyciężczyni 8. edycji programu „The Voice Kids” pokazują, że dziecko hejtują dorośli, w tym kobiety, które mogłyby być babcią dziewczynki.

Dlaczego dzieci hejtują rówieśników? Przykład dają im... dorośli

i

Autor: Getty images Dlaczego dzieci hejtują rówieśników? Przykład dają im... dorośli

Jak wynika z raportu SWPS „Polscy internauci na temat hejtu 2019-2024”  co trzecia osoba aktywna w sieci przyznaje się do wyrażania krytycznych opinii. Najczęściej „obrywają” przedstawiciele mniejszości seksualnych, osoby z nadwagą i celebryci.

Internauci dość dobrze rozumieją, czym jest hejt. To agresywne, obraźliwe komentarze pisane z intencją sprawienia komuś przykrości. Potrafią odróżnić go od publicznej krytyki innych osób czy ich poglądów. Ofiary hejtu także wiedzą, kiedy mają do czynienia z wyrażaniem odmiennych poglądów, a kiedy ze złośliwymi komentarzami, które przyjmują formę mowy nienawiści.

Typowy profil hejtera? Nie istnieje

Zwykle mówi się, że w internecie hejterami są osoby, które „nie mają własnego życia, żyją życiem innych”, najwyraźniej mają dużo wolnego czasu i niską samoocenę. Z pewnością jest w tym część prawdy, jednak trudno stworzyć jeden spójny obraz hejtera.

Bo choć najczęściej złośliwe komentarze piszą mężczyźni i są to młode osoby (w wieku od 15 do 24 lat), nie jest to regułą. Niedawno pisałyśmy o oświadczeniu Sandry Kubickiej, która pokazała komentarz hejterki. Jak zauważyła, atakowała ją osoba, która pracuje z dziećmi. Kobieta, która może być czyjąś mamą lub babcią.

Po informacji o rozwodzie modelki z muzykiem w sieci zawrzało. Sandra Kubicka była przerażona tym, do czego zdolne są inne kobiety i przekonywała, że nie wierzy w solidarność jajników.

Z hejtem regularnie mierzą się znane osoby, ale coraz częściej doświadczają go dzieci. Już 75% uczniów deklaruje, że doświadczyło hejtu w mediach społecznościowych. Ostatnio w sieci znów zawrzało. 3 maja poznaliśmy zwyciężczynię 8. edycji popularnego talent show TVP „The Voice Kids”. Pod artykułami o tym, że wygrała 14-letnia Zosia Wójcik zaroiło się od komentarzy. Niestety nie brakowało tych wyjątkowo przykrych.

„A potem dorośli się dziwią, dlaczego dzieciaki hejtują”

Znana w sieci aktywistka Maja Staśko nie po raz pierwszy porusza temat hejtu. Nieraz sama padała jego ofiarą, tym razem pokazała, co internauci wypisują na temat 14-latki. Czytając pokazane przez nią komentarze trudno nie odnieść wrażenia, że język wypowiedzi w internecie mocno się zbrutalizował.

Pod adresem zwyciężczyni programu padają zarzuty o brak entuzjazmu, niewłaściwą zdaniem internautów reakcję na wygraną i epitety, na które nastolatka nie zasługuje.

To wszystko dorośli ludzie piszą o DZIECKU.

Zajrzałam na kilka kont, które obrażały utalentowaną dziewczynkę. To były w większości starsze panie. Zosia mogłaby być ich wnuczką. Zapewne wiele z nich ma córki lub wnuczki. Niektóre mają na swoich profilach zdjęcia z dziećmi

- pisze Maja Staśko.

Post aktywistki wywołał spore poruszenie, jednak wpis, na którym widać treść okrutnych komentarzy, naszym zdaniem nie powinien być udostępniany, dlatego go nie pokazujemy. Mamy nadzieję, że utalentowana dziewczynka nie będzie opierać poczucia własnej wartości na opiniach osób, które za wiele sobą nie reprezentują.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"