Sexting - twoje nastoletnie dziecko też może wysyłać nagie zdjęcia

2020-01-21 11:28

Sexting to kolejny niebezpieczny trend w internecie, który zagraża przede wszystkim nastolatkom. A czy ty wiesz na czym polega sexting i jakie konsekwencje za sobą niesie?

nagie zdjęcia w sieci

i

Autor: Getty Images

Problem sextingu został poruszony przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK w kampanii “Nie zagub dziecka w sieci”. Według przygotowanego przez nich raportu 42% polskich nastolatków w wieku 15-18 lat otrzymało kiedyś od innej osoby intymne materiały, a 13% wysłało swoje nagie zdjęcia lub filmy innym. Przerażające, prawda?

Spis treści:

    1. Sexting i sextortion – co to takiego?
    2. Czy to dotyczy też twojego dziecka?
    3. Gdzie szukać pomocy?

Sexting i sextortion – co to takiego?

Sexting to nic innego jak przesyłanie erotycznych treści, np. zdjęć, filmów czy wiadomości do innych osób. Natomiast sextortion to próba wymuszenia okupu za pozyskane materiały seksualne, pod groźbą ich upowszechnienia.

Dowiedz się również czym są patotreści

Czy to dotyczy też mojego dziecka?

Rodzice nastolatków bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego co robią ich dzieci w internecie. Nie obserwują poczynań pociech na portalach społecznościowych, nie są w gronie ich znajomych na Facebooku, nie obserwują ich na Instagramie, a o TikToku nawet nigdy nie słyszeli. To ogromny błąd! Aby zdawać sobie sprawę z zagrożeń w wirtualnym świecie rodzice powinni uczestniczyć w nim wraz ze swoim dzieckiem.

Przeczytaj: 13-latka i 10-latek zostaną rodzicami. Czy to w ogóle możliwe?

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji i Nask większość rodziców nie stosuje żadnych zabezpieczeń na urządzeniach, z których korzystają ich dzieci, a także rzadko rozmawia z pociechami na temat bezpieczeństwa online. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w 2017 r. aż 43 % dzieci i młodzieży w wieku 11-18 lat miało kiedykolwiek kontakt z treściami pornograficznymi lub seksualizującymi, w tym 92% wszystkich przypadków miało miejsce właśnie w internecie. 31% badanych poszukiwało tych treści celowo!

Czytaj: Cyberprzemoc może dotknąć też twoje dziecko

Zobacz krótki film, w którym przedstawiono historię ofiary sextingu

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli jesteś rodzicem nastolatka, zawsze musisz zdawać sobie sprawę z tego, że twoje dziecko może paść ofiarą przemocy w internecie, a nawet uczestniczyć w nękaniu innej osoby. Dlatego obserwuj swoje dorastające dziecko, rozmawiaj z nim i  podążaj za młodzieńczymi trendami, a jeśli zauważysz coś, co cie zaniepokoi w zachowaniu nastolatka możesz zadzwonić pod jeden z poniższych numerów:

  1. Telefon dla rodziców, nauczycieli i opiekunów w sprawach bezpieczeństwa dziecka online 800 100 100
  2. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
  3. Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 121 212

Natomiast jeśli chcesz zgłosić nielegalne treści w internecie, możesz to zrobić na stronie www.dyzurnet.pl

Koniecznie pobierz poradnik dla rodziców "Sexting i nagie zdjęcia" przygotowany przez akademię NASK i dowiedz się jak reagować na przypadki sextingu.

Izabela Bielecka-Gnaś
Izabela Bielecka-Gnaś
Redaktor naczelna, od lat związana z tematyką parentingu, jako szefowa tytułów prasowych i serwisów internetowych skierowanych do rodziców. Specjalizuje się w przebiegu ciąży i rozwoju psychicznym dzieci. Prywatnie mama Mai, miłośniczka sztuki współczesnej i amerykańskiej literatury postmodernistycznej.