Domowe sposoby na przeziębienie: inhalacje, maść rozgrzewająca, maść majerankowa

2012-12-25 9:06 Katarzyna Hubicz, konsultacja: dr n. med. Marek Pleskot, pediatra, Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, prowadzi praktykę prywatną w Podkowie Leśnej
domowe sposoby na przeziebienie
Autor: _photos.com

Domowe sposoby na przeziębienie mogą być stosowane także u niemowląt. Zobacz jak stosować inhalacje, maść rozgrzewającą i maść majerankową. Wcześniej warto jednak poradzić się lekarza, które metody wolno nam stosować.

Inhalacje roztworem hipertonicznym

Inhalowanie służy temu, by udrożnić nosek z zalegającej w nim wydzieliny i ułatwić  oddychanie. Inhalacje nawilżają również błony śluzowe noska, co pomaga skrócić czas trwania przeziębienia u dziecka. Można je robić u tych niemowląt, które już pewnie siedzą.

Inhalację można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy: do płaskiego garnka lub miski z gorącą wodą wlej roztwór hipertoniczny. Posadź sobie malca na kolanach i usiądź tak, by dziecko wdychało unoszącą się parę (uwaga: naczynie musi być w takiej odległości, by unosząca się para go nie oparzyła!). Drugi sposób to elektryczny inhalator, który wlany do niego roztwór hipertoniczny zmienia w mgiełkę. Można go kupić w aptece.

Niemowlę układamy na swoich kolanach w pozycji półsiedzącej. Roztwór hipertoniczny wlewamy do pojemniczka, na rurkę nakładamy maseczkę, po czym zakładamy ją dziecku na buzię i uruchamiamy inhalator. Maseczka powinna być jak najbliżej noska dziecka. Inhalacje należy powtarzać trzy razy dziennie, jedna powinna trwać do 20 minut. Ważne, by przy zakupie roztworu hipertonicznego zwrócić uwagę na to, by produkt był sterylny.

Maść majerankowa: jak ją stosować?

Maść majerankowa zawiera ziele majeranku. Uwalniające się z niej olejki eteryczne zmniejszają obrzęk śluzówki, mają działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwbakteryjne. Podczas jednej aplikacji nabierz odrobinę maści na opuszkę palca albo zwiniętą w rulon chusteczkę i delikatnie posmaruj nią skórę pod nosem dziecka. Uważaj, by maść nie dostała się do noska, bo jej podłoże hamuje pracę rzęsek błony śluzowej, co może nasilać katar. Można ją stosować 2–4 razy dziennie. Nie ma ograniczeń wiekowych.

Maść rozgrzewająca: jak ją stosować u niemowląt?

To preparat służący do nacierania pleców i klatki piersiowej przeziębionego maluszka. Maść rozgrzewająca dla dzieci zawiera składniki, które pomagają udrożnić zablokowane drogi oddechowe, a nacieranie i oklepywanie podczas aplikacji ułatwia odrywanie się śluzu od ścian oskrzeli. W zależności od preparatu, mogą to być olejki albo wyciągi z roślin – takich jak lawenda, rumianek, eukaliptus, echinacea, sosna, rozmaryn – a także inne składniki, np. balsam peruwiański. Niektóre z nich można stosować nawet u trzymiesięcznych maluszków, inne z kolei – dopiero u dzieci, które skończyły 6 miesięcy życia. Maść stosujemy dwa razy dziennie. Nakładamy ją bezpośrednio na skórę, smarując górną część klatki piersiowej i pleców dziecka (delikatnie oklepując przy tym plecki). Potem od razu nakładamy dziecku ubranko (wieczorem piżamkę) i dokładnie przykrywamy. Maści nie wolno nakładać na błony śluzowe, na skórę w okolicy ust i oczu ani na skórę podrażnioną lub uszkodzoną. Jeśli przez przypadek dostanie się do oczu, buzi albo na błonę śluzową – trzeba ją szybko zmyć wodą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE