Domowe sposoby na przeziębienie: inhalacje, maść rozgrzewająca, maść majerankowa

2012-12-25 9:06 Katarzyna Hubicz, konsultacja: dr n. med. Marek Pleskot, pediatra, Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, prowadzi praktykę prywatną w Podkowie Leśnej
domowe sposoby na przeziebienie
Autor: _photos.com

Domowe sposoby na przeziębienie mogą być stosowane także u niemowląt. Zobacz jak stosować inhalacje, maść rozgrzewającą i maść majerankową. Wcześniej warto jednak poradzić się lekarza, które metody wolno nam stosować.

Inhalacje roztworem hipertonicznym

Inhalowanie służy temu, by udrożnić nosek z zalegającej w nim wydzieliny i ułatwić  oddychanie. Inhalacje nawilżają również błony śluzowe noska, co pomaga skrócić czas trwania przeziębienia u dziecka. Można je robić u tych niemowląt, które już pewnie siedzą.

Inhalację można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy: do płaskiego garnka lub miski z gorącą wodą wlej roztwór hipertoniczny. Posadź sobie malca na kolanach i usiądź tak, by dziecko wdychało unoszącą się parę (uwaga: naczynie musi być w takiej odległości, by unosząca się para go nie oparzyła!). Drugi sposób to elektryczny inhalator, który wlany do niego roztwór hipertoniczny zmienia w mgiełkę. Można go kupić w aptece.

Niemowlę układamy na swoich kolanach w pozycji półsiedzącej. Roztwór hipertoniczny wlewamy do pojemniczka, na rurkę nakładamy maseczkę, po czym zakładamy ją dziecku na buzię i uruchamiamy inhalator. Maseczka powinna być jak najbliżej noska dziecka. Inhalacje należy powtarzać trzy razy dziennie, jedna powinna trwać do 20 minut. Ważne, by przy zakupie roztworu hipertonicznego zwrócić uwagę na to, by produkt był sterylny.

Maść majerankowa: jak ją stosować?

Maść majerankowa zawiera ziele majeranku. Uwalniające się z niej olejki eteryczne zmniejszają obrzęk śluzówki, mają działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwbakteryjne. Podczas jednej aplikacji nabierz odrobinę maści na opuszkę palca albo zwiniętą w rulon chusteczkę i delikatnie posmaruj nią skórę pod nosem dziecka. Uważaj, by maść nie dostała się do noska, bo jej podłoże hamuje pracę rzęsek błony śluzowej, co może nasilać katar. Można ją stosować 2–4 razy dziennie. Nie ma ograniczeń wiekowych.

materiał partnera
Warto wiedzieć

Ważne aby reagować szybko i nie dopuścić do pełnego rozwoju choroby! Jedną z metod leczenia, którą stosuje się już od pierwszych objawów przeziębienia i grypy jest zastosowanie leku homeopatycznego Oscillococcinum1). Oscillo to lek dla całej rodziny. Nie posiada w składzie alkoholu i sztucznych barwników. Opakowanie zawiera 6 lub 30 dawek. Praktyczna forma opakowania sprawia, że lek można mieć zawsze pod ręką, gdy tylko poczujemy niepokojące objawy. Idealnie będzie się sprawdzał w podróży lub podczas wyjazdu z dziećmi na ferie czy wakacje.

Maść rozgrzewająca: jak ją stosować u niemowląt?

To preparat służący do nacierania pleców i klatki piersiowej przeziębionego maluszka. Maść rozgrzewająca dla dzieci zawiera składniki, które pomagają udrożnić zablokowane drogi oddechowe, a nacieranie i oklepywanie podczas aplikacji ułatwia odrywanie się śluzu od ścian oskrzeli. W zależności od preparatu, mogą to być olejki albo wyciągi z roślin – takich jak lawenda, rumianek, eukaliptus, echinacea, sosna, rozmaryn – a także inne składniki, np. balsam peruwiański. Niektóre z nich można stosować nawet u trzymiesięcznych maluszków, inne z kolei – dopiero u dzieci, które skończyły 6 miesięcy życia. Maść stosujemy dwa razy dziennie. Nakładamy ją bezpośrednio na skórę, smarując górną część klatki piersiowej i pleców dziecka (delikatnie oklepując przy tym plecki). Potem od razu nakładamy dziecku ubranko (wieczorem piżamkę) i dokładnie przykrywamy. Maści nie wolno nakładać na błony śluzowe, na skórę w okolicy ust i oczu ani na skórę podrażnioną lub uszkodzoną. Jeśli przez przypadek dostanie się do oczu, buzi albo na błonę śluzową – trzeba ją szybko zmyć wodą.

1) OSCILLOCOCCINUM®granulki w pojemniku jednodawkowym. Substancja czynna: Anas barbariae hepatis et cordis extractum 200K. Dawka substancji czynnej: 200K, 0,01 ml. Wskazania do stosowania: objawy grypy, przeziębienia i infekcji grypopodobnych: gorączka (do 38,5°C), uczucie ogólnego rozbicia, bóle mięśniowe i kostno-stawowe. Oscillococcinum® zaleca się stosować zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów infekcji między innymi, takich jak: uczucie drapania w gardle, uczucie rozbicia, uczucie zimna. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE