Dyschezja u niemowlaka - jak odróżnić ją od kolki i pomóc dziecku?

dyschezja
Autor: thinkstockphotos.com

Dyschezja u niemowlaka jest często mylona z kolką. Tak naprawdę jest to jednak zupełnie inna dolegliwość. Dyschezja, wbrew poważnie brzmiącej nazwie, nie jest groźna, choć mecząca zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Czym się charakteryzuje i jak pomóc niemowlakowi z dyschezją?

Jak odróżnić dyschezję od kolki niemowlęcej?

Zdarza się, że płacz, który jest przez rodziców noworodka uważany za objaw kolki, jest tak naprawdę spowodowany dyschezją. Co to za dolegliwość i czym się różni od kolki niemowlęcej? Dyschezja dotyka głównie maluszki w pierwszym półroczu życia i objawia się bólem brzuszka i krzykiem oraz płaczem malca. Tu jednak podobieństwa z kolką się kończą.

Po pierwsze: dziecko cierpiące na kolkę potrafi płakać kilka godzin, natomiast krzyk przy dyschezji u niemowlaka jest krótki – trwa od 5 do 30 minut. Po drugie: o ile kolka objawia się męczącymi gazami, o tyle ta druga dolegliwość kończy się wypróżnieniem, przynoszącym dziecku wyraźną ulgę. I wreszcie: inne są przyczyny obu tych problemów zdrowotnych.

Zobacz:

Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

Kolka u niemowląt: przyczyny, zapobieganie i sposoby walki z kolką

Zobacz, co męczy niemowlaka

Czym jest dyschezja? 

Według definicji medycznej to zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego, które dotyczy noworodków i niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, a objawia się napinaniem ciała maluszka i głośnym płaczem przez co najmniej 10 minut przed oddaniem miękkiego stolca. To ostatnie zastrzeżenie jest o tyle istotne, że podobne objawy, ale zakończone oddaniem twardego stolca lub bez żadnego wypróżnienia są objawem zaparcia u dziecka.  

Przyczyny dyschezji u niemowlaka

Zdaniem specjalistów dyschezja to problem zdrowotny będący skutkiem niedojrzałości mięśni tłoczni brzusznej oraz dna miednicy biorących udział w wydalaniu kału. To rodzaj zaburzenia koordynacji mięśni, odpowiedzialnych za zwiększanie ciśnienia w jamie brzusznej (tzw. tłoczni brzusznej), co jest koniecznie do oddania stolca, z mięśniami przepony miednicy, które powinny rozluźniać się w trakcie wypróżniania.

Brak współpracy tych organów sprawia, że robienie kupki jest dla dziecka bolesne. Ale gdy tylko malcowi się to uda, przestaje płakać.

Jak pomóc maluszkowi z dyschezją?

Niestety, dyschezji w zasadzie się nie leczy. Pocieszający jest jednak fakt, że mija ona samoistnie w wieku 3-5 miesięcy, gdy układ pokarmowy niemowlęcia dojrzeje i zacznie funkcjonować prawidłowo. Warto jednak spróbować ukoić płacz niemowlaka i zmniejszyć ból, wywołany problemami z wypróżnianiem.

Sprawdzone sposoby to te, które łagodzą dolegliwości związane z kolką – noszenie niemowlęcia, masowanie, głaskanie i uspokajanie na wszelkie możliwe sposoby. Lekarze podkreślają, że nie powinno się stosować żadnych leków i środków wpływających na wypróżnianie (czopków na zaparcia czy lewatywy), ponieważ mogą one wytworzyć nieprawidłowy wzorzec defekacji, czyli po prostu przyzwyczaić organizm malca do stałej „pomocy” przy wypróżnianiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE