Dyschezja u niemowlaka - jak odróżnić ją od kolki i pomóc dziecku?

2021-09-29 22:04

Dyschezja u niemowlaka jest często mylona z kolką. Tak naprawdę jest to jednak zupełnie inna dolegliwość. Dyschezja, wbrew poważnie brzmiącej nazwie, nie jest groźna, choć mecząca zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Czym się charakteryzuje i jak pomóc niemowlakowi z dyschezją?

dyschezja
Autor: thinkstockphotos.com Dyschezja podobnie jak kolka objawia się placzem niemowlęcia.

Zdarza się, że płacz, który jest przez rodziców noworodka uważany za objaw kolki, jest tak naprawdę spowodowany dyschezją. Co to za dolegliwość i czym się różni od kolki niemowlęcej?

Spis treści

  1. Jak odróżnić dyschezję od kolki niemowlęcej?
  2. Czym jest dyschezja? 
  3. Przyczyny dyschezji u niemowlaka
  4. Jak pomóc maluszkowi z dyschezją?
Co męczy niemowlaka?

Jak odróżnić dyschezję od kolki niemowlęcej?

Dyschezja dotyka głównie maluszki w pierwszym półroczu życia i objawia się bólem brzuszka i krzykiem oraz płaczem malca. Tu jednak podobieństwa z kolką się kończą.

Po pierwsze: dziecko cierpiące na kolkę potrafi płakać kilka godzin, natomiast krzyk przy dyschezji u niemowlaka jest krótki – trwa od 5 do 30 minut. Po drugie: o ile kolka objawia się męczącymi gazami, o tyle ta druga dolegliwość kończy się wypróżnieniem, przynoszącym dziecku wyraźną ulgę. I wreszcie: inne są przyczyny obu tych problemów zdrowotnych.

Zobacz: Kolka u niemowląt. 7 prostych sposobów na kolkę u dzieci

Czym jest dyschezja? 

Według definicji medycznej to zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego, które dotyczy noworodków i niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, a objawia się napinaniem ciała maluszka i głośnym płaczem przez co najmniej 10 minut przed oddaniem miękkiego stolca. To ostatnie zastrzeżenie jest o tyle istotne, że podobne objawy, ale zakończone oddaniem twardego stolca lub bez żadnego wypróżnienia są objawem zaparcia u dziecka.  

Przeczytaj: Ból brzucha u niemowlaka - od czego dziecko boli brzuch. Przyczyny

Przyczyny dyschezji u niemowlaka

Zdaniem specjalistów dyschezja to problem zdrowotny będący skutkiem niedojrzałości mięśni tłoczni brzusznej oraz dna miednicy biorących udział w wydalaniu kału. To rodzaj zaburzenia koordynacji mięśni, odpowiedzialnych za zwiększanie ciśnienia w jamie brzusznej (tzw. tłoczni brzusznej), co jest koniecznie do oddania stolca, z mięśniami przepony miednicy, które powinny rozluźniać się w trakcie wypróżniania.

Brak współpracy tych organów sprawia, że robienie kupki jest dla dziecka bolesne. Ale gdy tylko malcowi się to uda, przestaje płakać.

Jak pomóc maluszkowi z dyschezją?

Niestety, dyschezji w zasadzie się nie leczy. Pocieszający jest jednak fakt, że mija ona samoistnie w wieku 3-5 miesięcy, gdy układ pokarmowy niemowlęcia dojrzeje i zacznie funkcjonować prawidłowo. Warto jednak spróbować ukoić płacz niemowlaka i zmniejszyć ból, wywołany problemami z wypróżnianiem.

Sprawdzone sposoby to te, które łagodzą dolegliwości związane z kolką – noszenie niemowlęcia, masowanie, głaskanie i uspokajanie na wszelkie możliwe sposoby. Lekarze podkreślają, że nie powinno się stosować żadnych leków i środków wpływających na wypróżnianie (czopków na zaparcia czy lewatywy), ponieważ mogą one wytworzyć nieprawidłowy wzorzec defekacji, czyli po prostu przyzwyczaić organizm malca do stałej „pomocy” przy wypróżnianiu.

Przeczytaj: Przyczyny płaczu niemowlaka. Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza