Ile trwa kolka u noworodka i niemowląt? Choć jest męcząca, ustępuje w ściśle określonym czasie

2024-01-08 15:23

Kolki niemowlęce są jednym z tych dolegliwości, których najbardziej obawiają się świeżo upieczeni rodzice i fakt ten w ogóle nie dziwi. Kto przeżył choć raz kolki ze swoim szkrabem, wie, jak potrafią mocno dać w kość i dziecku i rodzicom. Dla pocieszenia warto jednak podkreślić, że tak jak kolki pojawiają się w ściśle określonym czasie, tak samo ustępują w wyznaczonym przedziale czasowym. Kiedy dokładnie?

Ile trwa kolka u noworodka i niemowląt? Choć jest męcząca, ustępuje w ściśle określonym czasie
Autor: Getty images Ile trwa kolka u noworodka i niemowląt? Choć jest męcząca, ustępuje w ściśle określonym czasie

Choć kolka to dolegliwość, która u niemowląt i noworodków występuje dość często, lekarze i naukowcy do tej pory nie znaleźli jednoznacznej odpowiedzi na to, co ją tak naprawdę wywołuje. Wśród prawdopodobnych jej przyczyn wskazuje się między innymi: niedojrzałość układu pokarmowego, połykanie powietrza w trakcie jedzenia prowadzące do nadmiaru gazów w jelitach, zaburzenia flory bakteryjnej jelit, niedojrzałość układu nerwowego, nadmiar bodźców otaczających maluszka, przenoszenie na maleństwo niepokoju rodziców.

Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia

To wszystko i każde z osobna może powodować charakterystyczne objawy w zachowaniu niemowlęcia. Rodzice opisują kolkę dziecięcą przede wszystkim jako długotrwały, nieutulony i trudny do zniesienia płacz a nawet w niektórych przypadkach krzyk. Maluszek do tego często się pręży, podkurcza nóżki, zaciska piąstki, staje się czerwony na twarzy. Towarzyszyć temu też mogą wzdęcia brzuszka, które są następstwem długotrwałego płaczu. By przetrwać ten ciężki okres, warto poznać skuteczne sposoby na kolki noworodkowe i niemowlęce, ale także warto wiedzieć, jak długo one trwają. Myśl, że jest pewna złota granica, za którą nasze największe zmartwienie w końcu minie, jest w tej sytuacji najbardziej kojąca.

Kiedy pojawiają się kolki u noworodków?

Kolki u dzieci najczęściej pojawią się między czwartym a szóstym tygodniem życia, ale są przypadki, gdy pojawiają się dużo wcześniej. Jeśli występują u noworodków zwykle pojawią się między trzecim dniem a trzecim tygodniem życia.

Jak długo trwa atak kolki u niemowlaka?

Lekarki Monika Działowska i Aleksandra Multan, autorki książki „Zdrowy maluszek. Wyprawka noworodka lekarskim okiem" podkreślają w swojej publikacji, że kolki dziecięce najłatwiej określić tzw. regułą trzech. Według niej „kolka występuje, gdy napady płaczu i rozdrażnienia występują u niemowlęcia:

  • przez co najmniej trzy godziny dziennie;
  • przez co najmniej trzy dni w tygodniu;
  • przez co najmniej trzy tygodnie”.

Według tych kryteriów można więc określić minimalną długość jednorazowego ataku kolek. Według definicji trwa on co najmniej trzy godziny. Oczywiście to tylko umowny przedział - na problem ten trzeba spojrzeć całościowo. Może zdarzyć się bowiem sytuacja, że nieutulony płacz będzie trwał dwie godziny, ale będzie cyklicznie powtarzał się przez pewien okres. Trudno też określić maksymalny czas ataku kolki. W niektórych przypadkach może on trwać nawet kilka godzin.

Jak długo trwa kolka u dziecka?

Na koniec warto podkreślić, że w temacie kolek jest jedna dobra wiadomość. Tak jak kolki pojawiają się w dość ściśle określonym czasie, tak samo ustępują w odpowiednim okresie. Zwykle staje się to samoistnie do ukończenia przez niemowlę trzech lub czterech miesięcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza