Kiedy zaczynają się kolki u noworodka? Ile trwają i kiedy mijają?

2023-11-09 8:40

Kolki u noworodka mogą wystraszyć świeżo upieczonych rodziców. Mama, która właśnie nakarmiła i przewinęła maleństwo, może nie wiedzieć, co się dzieje, gdy dziecko wciąż płacze. I to głośno płacze. Podpowiadamy, kiedy zaczynają się kolki u noworodka. Jak długo trwa kolka i kiedy mija?

Płaczące niemowlę
Autor: Getti Images Kiedy zaczynają się kolki u noworodka? Ile trwają i kiedy mijają?

Kolka u noworodka to jeden z trudniejszych sprawdzianów dla rodziców. Płacz, który trwa i ta bezsilność, bo czego byśmy nie zrobili, nic nie pomaga. Kolka u noworodka może powodować obniżenie nastroju u świeżo upieczonej mamy i frustrację, bo często nie rozumie, co dzieje się z jej dzieckiem.

Dlatego, każdy rodzic powinien zawczasu dowiedzieć się, kiedy zaczynają się kolki u noworodka. Wiedza na temat tego, ile trwają kolki, od kiedy kolki mogą się pojawić i kiedy mijają, może pomóc przejść ten trudny okres.

Zobacz także: Kolki u niemowląt. Dlaczego dzieci mają kolki? Co je powoduje i jak im zapobiegać?

Spis treści

  1. Objawy kolki u niemowląt
  2. Kiedy zaczynają się kolki?
  3. Kolki u noworodka – jak długo trwa atak?
  4. Czy kolka występuje codziennie?
  5. Kiedy ustępują kolki u noworodka?
  6. Skuteczne sposoby na kolkę u noworodka
Kolka u dzieci: przyczyny i objawy

Objawy kolki u niemowląt

Kolka u noworodka ma bardzo charakterystyczne objawy. Dla wielu świeżo upieczonych rodziców objawy kolki u niemowląt w postaci prężenia się, głośnego płaczu, a wręcz krzyku, mogą być bardzo niepokojące.

Objawy kolki mogą być bardzo nasilone i według wielu rodziców trwają w nieskończoność. Dodatkowo towarzyszy im zaczerwieniona buzia malucha, podkurczone nóżki i zaciśnięte w piąstki dłonie. Podczas ataku kolki u noworodka mogą pojawić się także wzdęcia.

Pomimo wszelkich prób uspokojenia niemowlęcia, nic nie przynosi ukojenia. Dziecko krzyczy, rodzice się denerwują i nie wiedzą już co robić.

Ile trwają kolki u dziecka? Kiedy mijają kolki u niemowląt? I najważniejsze, jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy zaczynają się kolki?

Jedno jest pewne, gdy dziecku będą dokuczały kolki, nie sposób pomylić tego z niczym innym. Zacznijmy jednak od tego, kiedy u maluszka pojawiają się kolki. 

Kolki u niemowląt będące fizjologiczną dolegliwością, pojawiają się już około 3. tygodnia życia dziecka. Najbardziej intensywne kolki są pomiędzy 2., a 3. miesiącem życia.

Z kolkami niemowlęcymi zmaga się wielu rodziców, gdyż dolegliwości te dotyczą niemal jedno na pięcioro niemowląt. Co więcej, kolka występuje zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.

Kolki u noworodka – jak długo trwa atak?

Chciałoby się powiedzieć, że kolka niemowlęca pojawia się nagle i tak samo nagle i szybko odchodzi. Niestety, zdarza się, że atak kolki może trwać nieprzerwanie od kilku minut nawet do kilku godzin.

Warto podkreślić, że kilkugodzinne nieprzerwane ataki kolki zdarzają się bardzo rzadko. Częściej w trakcie trwania kolki pojawiają się krótkie chwile, gdy maluch jest bardziej rozdrażniony i odczuwa silny niepokój. Po chwili jednak znów zaczyna płakać.

Specjaliści zaznaczają jednak, że z kolką mamy do czynienia, gdy niedający się ukoić płacz lub krzyk dziecka pojawia się nagle i utrzymuje się, co najmniej przez 3 godziny w ciągu doby. Nie chodzi o ciągły płacz, ale łączny w ciągu całego dnia.

Co więcej, takie dolegliwości, aby nazwać kolką niemowlęcą, muszą występować minimum 3 razy w tygodniu.

Czy kolka występuje codziennie?

Kolka u niemowląt to prawdziwa szkoła życia. Jeżeli jakikolwiek rodzic miał jednak wątpliwości, czy kolki u niemowląt pojawiają się codziennie, to niestety tak: kolki mogą pojawiać się codziennie o tej samej porze przez kilka tygodni. Najczęściej dotyczy to godzin wieczornych po karmieniu – około 18:00 – 22:00.

Kiedy ustępują kolki u noworodka?

Każdy rodzic mający styczność z niemowlęciem, które cierpi z powodu kolki, po jakimś czasie zastanawia się, kiedy kończą się kolki u niemowląt? Czy to w ogóle kiedyś minie? Do kiedy dzieci mają kolki?

Tymczasem, kolki pojawiają się nagle i tak samo nagle ustępują. Koniec pojedynczego ataku często zwiastują intensywne gazy lub wypróżnienie, po których dziecko odczuwa wyraźną ulgę.

Kolki ustępują całkowicie samoistnie po osiągnięciu przez dziecko 5. miesiąca życia. Zdając sobie jednak sprawę, że najbardziej intensywny okres rozpoczyna się od 2. miesiąca życia, to czas ten może wydawać się wiecznością.

Czytaj także: Jak nosić dziecko podczas kolki? Ten sposób zdziała cuda

Przyczyny płaczu niemowlaka. Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze?

Skuteczne sposoby na kolkę u noworodka

Sposobów na kolkę jest bardzo dużo. Nie każde działają u każdego dziecka tak samo skutecznie. Warto jednak zaznaczyć, że zmęczeni i zmartwieni płaczem niemowlęcia rodzice, są gotowi zrobić wszystko, aby ulżyć maluszkowi w cierpieniu.

Skuteczne sposoby na kolki u niemowląt to:

  • delikatny masaż antykolkowy brzuszka,
  • odbijanie po każdym karmieniu,
  • ciepłe okłady na brzuszek lub ciepła kąpiel,
  • układanie dziecka na brzuszku przed każdym karmieniem – nawet na kilka minut.

Jeżeli dolegliwości związane z kolką są bardzo nasilone, należy skonsultować się z lekarzem. Być może zleci podawanie preparatów łagodzących ataki kolki u niemowlęcia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza