Jak mierzyć temperaturę dziecka: sposoby na zmierzenie gorączki

2022-02-16 10:28

Jak zmierzyć temperaturę dziecka, aby pomiar był wiarygodny? Gorączki nie powinno się lekceważyć, dlatego warto wiedzieć, jakie są sposoby na zmierzenie gorączki u malucha, który nie zawsze chce współpracować z rodzicem.

Jak mierzyć temperaturę dziecka: sposoby na zmierzenie gorączki
Autor: Getty images Jak mierzyć temperaturę dziecka?

Jak zmierzyć temperaturę dziecku, gdy czujemy, że ma ciepłą główkę i gdy wygląda na chore? Właściwy pomiar temperatury jest istotny, ponieważ w zależności od wysokości temperatury powinniśmy ja obniżyć lub nie. 

U małego dziecka wewnętrzny termoregulator nie pracuje jeszcze w pełni sprawnie, dlatego temperatura może się podnieść i wtedy, gdy malec nie jest chory.

  • Zasadniczo za normę uznaje się temperaturę do 37,5ºC.
  • Od 38ºC stwierdzamy gorączkę u niemowlaka, przy czym u niemowlęcia 38,5ºC to już gorączka wysoka, wymagająca zbijania środkami farmakologicznymi i kontaktu z lekarzem.
  • U dzieci starszych szybkiego działania wymaga temperatura ok. 39ºC. 

Poznaj sposoby na zmierzenie gorączki u dzieci i u niemowląt.

Spis treści

  1. Jakie mogą być przyczyny gorączki?
  2. Jak mierzyć gorączkę dziecku?
  3. Sposoby mierzenia temperatury u dziecka
  4. Jak zmierzyć gorączkę u niemowlaka w pupie?
  5. Jak zmierzyć gorączkę u niemowlaka w ustach dziecka?
  6. Jak wygląda mierzenie temperatury termometrem elektronicznym?
Gorączka u małych dzieci cz. 1

Jakie mogą być przyczyny gorączki?

Twój malec może być chory, ale równie dobrze jego „gorączka” może oznaczać, że wychodzą mu ząbki albo przesadziłaś z grubością ubranka. Sprawcą może też być płacz. Zatem nie zaszkodzi, jeśli, nim podniesiesz alarm, dziecko rozbierzesz do pieluszki i spróbujesz uspokoić.

Pamiętaj też, że gorączka może być wywołana  ząbkowaniem i ze może być objawem infekcji. W takich przypadkach wysokiej temperaturze towarzyszy zawsze jakiś inny objaw, np. katar u niemowlęcia, kaszel, ból ucha itd.

Koniecznie zwróć uwagę, jeśli dodatkowym objawem jest wysypka. Może to oznaczać chorobę zakaźną lub infekcję wywołaną meningokokami - wysypka przyjmuje wówczas postać wybroczyn i krwotocznych plamek.

Dobrze wiedzieć

Uwaga! U noworodka (dziecka do ukończenia pierwszego miesiąca życia) każde podwyższenie temperatury u niemowlaka powyżej normy wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Leczenie, nawet drobnej infekcji, u takich maluszków jest niemal zawsze szpitalne.

Jak mierzyć gorączkę dziecku?

Codziennie rano i wieczorem, o tej samej porze. W razie potrzeby także w południe i późnym wieczorem. Do pomiaru można użyć termometru elektronicznego - wtedy wynik znamy już po minucie, ale jest przybliżony.

Wysokość temperatury zależy od miejsca pomiaru i użytego termometru. Jeśli zależy nam na bardzo dokładnym pomiarze, lepiej korzystać z tradycyjnego  wskaźnika (3 min) - są obecnie dostępne termometry bezrtęciowe. 

Czytaj również: Dlaczego gorączka nasila się wieczorem?

Stan podgorączkowy - co go wywołuje i jak postępować ze stanem podgorączkowym u dziecka

Sposoby mierzenia temperatury u dziecka

Mierzyć temperaturę dziecku można na kilka sposobów: w pupie, na czole, w uchu bądź w ustach. Bardzo wygodne są termometry douszne na podczerwień, które wsuwa się do ucha dziecka – wynik pokazuje się po sekundzie i jest bardzo dokładny, gdyż błona bębenkowa ma identyczną ciepłotę, co ośrodek termoregulacji w mózgu.

Inny mało stresujący sposób to termometr w smoczku. Wygląda jak zwykły gryzaczek, ale w silikonowej części ma czujniki, a w tarczy – wyświetlacz.

Jak zmierzyć gorączkę u niemowlaka w pupie?

Nie przekonasz maleństwa, by trzymało termometr pod pachą. Pediatrzy zalecają, by dzieciom do 5 roku życia mierzyć temperaturę w odbytnicy, bo taki pomiar jest najdokładniejszy. Aby zmierzyć gorączkę w pupie, końcówkę termometru posmaruj kremem, połóż dziecko na plecach, a nóżki unieś do góry, by rozluźnić mięśnie pośladków.

Wsuń termometr nie głębiej niż na 1,5 cm i odczekaj ok. 2 minut. Od wyniku trzeba odliczyć 5 kresek.

Jak zmierzyć gorączkę u niemowlaka w ustach dziecka?

Jeśli nie chcesz tak kontrolować temperatury, pomyśl o pomiarze w buzi, ale wówczas potrzebny będzie specjalny termometr elektroniczny, najlepiej w kształcie smoczka (nigdy rtęciowy!). Od wyniku trzeba odliczyć 0,4ºC. Najszybciej i najpewniej zmierzysz w uchu, ale trzeba użyć specjalnego termometru.

Należy pamiętać, by nie mierzyć w ustach zaraz po wypiciu przez dziecko gorącego napoju. Wynik może wprawić nas w popłoch, a będzie nieprawdziwy.

Przeczytaj również: Sposoby na katar u niemowlaka

Kiedy trzeba jechać do lekarza, gdy dziecko ma gorączkę?

Gorączka przy ząbkowaniu. Jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?

Jak wygląda mierzenie temperatury termometrem elektronicznym?

Temperaturę możesz zmierzyć także termometrem elektronicznym, wsuwanym do odbytu. Najlepiej połóż dziecko na boku albo na brzuszku. Pod pupę podłóż mu pieluszkę tetrową. Końcówkę termometru nasmaruj tłustym kremem dla niemowląt i delikatnie wsuń do odbytu. Wynik otrzymasz po 30 sekundach.

Lekarze odradzają termometry paskowe, przykładane do czoła – służą one wyłącznie do określania przybliżonej ciepłoty ciała i nie dają gwarancji prawidłowego pomiaru.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza