Gorączka przy ząbkowaniu. Jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?

2020-10-28 13:26 Katarzyna Hubicz
Gorączka przy ząbkowaniu.
Autor: Getty images Jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?

Gorączka przy ząbkowaniu to częsty objaw. Zanim w buzi dziecka pojawi się ząbek, w dziąśle powstaje stan zapalny, który może wywołać podwyższoną temperaturę. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu, jak ją złagodzić. Sprawdź, jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?

Posłuchaj, jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Gorączka przy ząbkowanie u niemowląt to tylko jeden z dokuczliwych objawów podczas wyrzynania się pierwszych ząbków. Ząbkowanie to trudny czas i dla rodziców, i dla maluszka.

Pierwsze ząbki pojawiają się zazwyczaj około 6 -7 miesiąca życia (czasem wcześniej) i mogą być widoczne w buzi nawet po kilku tygodniach od pojawienia się pierwszych objawów ząbkowania. Przez cały ten czas maluszek może być niespokojny, płaczliwy, odczuwać niechęć do jedzenia. Równie często u malca zdarza się gorączka przy ząbkowaniu.

CzytajZąbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania

Skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu?

Gdy dziecko ząbkuje, dziąsła są lekko obrzęknięte, rozpulchnione, a samo miejsce, przez które lada moment przebije się ząbek – zaczerwienione. Wiąże się to z  niewielkim stanem zapalnym dziąseł, wywołanym przez wyrzynający się ząb. Reakcją organizmu, a konkretnie układu odpornościowego, jest wtedy wyższa niż normalnie temperatura ciała, czyli gorączka u niemowlaka.

Zazwyczaj jest ona tylko podwyższona - pojawia się stan podgoraczkowy - mierzona w uchu nie przekracza 38 stopni C, a w odbycie 38,5 stopni C – do tych wartości  może być traktowana jako stan fizjologiczny towarzyszący ząbkowaniu.

Ponieważ jednak w trakcie ząbkowania dziecko jest osłabione, może przyplątać się jakaś infekcja. Dlatego jeśli temperatura jest wyższa, albo towarzyszą jej kaszel, biegunka lub wymioty, trzeba skonsultować się z lekarzem, bo te objawy świadczą o tym, że dziecko nie tylko ząbkuje, ale również jest chore.

Dentinox® N - kiedy ząbki są tuż tuż...
Dentinox

Autor: Dentinox

materiał partnera

Żel na ząbkowanie Dentinox® N1) to produkt leczniczy łagodzący podrażnienia dziąseł i dolegliwości bólowe związane z bolesnym wyrzynaniem się zębów mlecznych.

Dentinox® N zawiera:

  • Dwa składniki przeciwbólowe, działające miejscowo (w stężeniu odpowiednim dla dzieci);
  • Wyciąg z rumianku działający przeciwzapalnie oraz wspomagający gojenie się ran;
  • Ksylitol hamujący powstawanie próchnicy.

Dentinox® N nie zawiera cukru.

Jak obniżyć temperaturę przy ząbkowaniu?

Gorączka przy ząbkowaniu nie wymaga żadnego działania. Gdy jednak dziecko ma temperaturę 38,5 stopnia C lub wyższą, konieczna jest szybka interwencja. Gorączkę podczas ząbkowania obniża się w taki sam sposób, jak podczas infekcji: podając maluszkowi preparat na bazie paracetamolu albo ibuprofenu w dawce dopasowanej do jego wagi.

Forma leku ma znaczenie wówczas, jeśli oprócz gorączki występują dolegliwości dodatkowe takie jak kaszel, biegunka lub wymioty. Gdy malec kaszle lub wymiotuje, lepszy będzie lek w formie czopka. Jeśli ma biegunkę, podajemy lek w formie płynu.

Ciało gorączkującego dziecka należy schłodzić (a nie, jak radzono dawniej, przykrywać – wtedy  gorączka jeszcze wzrośnie). Dziecko trzeba lekko ubrać, można też wykąpać w wodzie o temperaturze o stopień niższej od temperatury ciała lub położyć na brzuszek i czoło chłodny kompres.

Dziecko powinno jak najwięcej pić, by się nie odwodniło – karmione piersią należy jak najczęściej przystawiać, karmionemu butelką zaś podawać letnią, przegotowaną wodę.

Czytaj:  Żele na ząbkowanie: czy warto je stosować? [PRAWDY I MITY]

Jak mierzyć temperaturę dziecka: sposoby na zmierzenie gorączki

Polecamy wideo: Ząbkowanie u niemowląt

1) Dentinox® N (15% + 0,34% + 0,32%) żel, tuba, 10 g - do stosowania na dziąsła

Skład jakościowy i ilościowy:10g żelu zawiera:Chamomillae tinctura (nalewka z rumianku) (1:4-4,5) 1500 mgEkstrahent etanol 70% (V/V)Lidocaini hydrochloridum (lidokainy chlorowodorek) 34 mgMacrogoli aether laurilicum (makrogolu eter laurylowy) 32 mgZawartość etanolu w produkcie max 9,5%Substancje pomocnicze o znanym działaniu: glikol propylenowy 1500 mg, sorbitol ciekły niekrystalizujący 1000 mg.

Dawkowanie:Stosować krótkotrwale w przypadku pojawienia się ostrych objawów ząbkowania.Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia. Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany również u niemowląt poniżej 12 miesiąca życia, jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię.

Sposób podawania:Podanie na dziąsła. Smarować dziąsła niewielką ilością żelu (wielkości ziarnka grochu) przy pomocy czystego palca lub bawełnianego patyczka i lekko wmasować. Ta czynność powinna być powtarzana 2-3 razy dziennie, zwłaszcza po jedzeniu lub po wykonaniu zabiegów higienicznych w jamie ustnej przed pójściem spać. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent poczuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Przeciwwskazania:Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nietolerancja rumianku lub innych roślin z rodziny Asteraceae, lidokainy lub podobnych środków miejscowo znieczulających (typu amidowego). Reakcje nadwrażliwości na rumianek (np. kontaktowe zapalenie skóry) są bardzo rzadkie. Reakcja krzyżowa może wystąpić u ludzi uczulonych na rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica).

Ze względu na zawartość sorbitolu, lek nie powinien być używany przez pacjentów cierpiących na rzadką wrodzoną nietolerancję fruktozy.

Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia. Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany również u niemowląt poniżej 12 miesiąca życia, jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię.

Podmiot odpowiedzialny: Dentinox Gesellchaft fὔr pharmaceutische Prảparate Lenk & Schuppan, 12277 Berlin.

Dystrybutor: Miralex Sp. z o.o., ul. Św. Szczepana 25, 61-465 Poznań, www.miralex.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE