Gorączka przy ząbkowaniu. Jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?

2020-10-28 13:26

Gorączka przy ząbkowaniu to częsty objaw. Zanim w buzi dziecka pojawi się ząbek, w dziąśle powstaje stan zapalny, który może wywołać podwyższoną temperaturę. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu, jak ją złagodzić. Sprawdź, jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?

Gorączka przy ząbkowaniu.
Autor: Getty images Jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?

Spis treści

  1. Skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu?
  2. Jak obniżyć temperaturę przy ząbkowaniu?

Gorączka przy ząbkowanie u niemowląt to tylko jeden z dokuczliwych objawów podczas wyrzynania się pierwszych ząbków. Ząbkowanie to trudny czas i dla rodziców, i dla maluszka.

Pierwsze ząbki pojawiają się zazwyczaj około 6 -7 miesiąca życia (czasem wcześniej) i mogą być widoczne w buzi nawet po kilku tygodniach od pojawienia się pierwszych objawów ząbkowania. Przez cały ten czas maluszek może być niespokojny, płaczliwy, odczuwać niechęć do jedzenia. Równie często u malca zdarza się gorączka przy ząbkowaniu.

CzytajZąbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania

Skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu?

Gdy dziecko ząbkuje, dziąsła są lekko obrzęknięte, rozpulchnione, a samo miejsce, przez które lada moment przebije się ząbek – zaczerwienione. Wiąże się to z  niewielkim stanem zapalnym dziąseł, wywołanym przez wyrzynający się ząb. Reakcją organizmu, a konkretnie układu odpornościowego, jest wtedy wyższa niż normalnie temperatura ciała, czyli gorączka u niemowlaka.

Zazwyczaj jest ona tylko podwyższona - pojawia się stan podgoraczkowy - mierzona w uchu nie przekracza 38 stopni C, a w odbycie 38,5 stopni C – do tych wartości  może być traktowana jako stan fizjologiczny towarzyszący ząbkowaniu.

Ponieważ jednak w trakcie ząbkowania dziecko jest osłabione, może przyplątać się jakaś infekcja. Dlatego jeśli temperatura jest wyższa, albo towarzyszą jej kaszel, biegunka lub wymioty, trzeba skonsultować się z lekarzem, bo te objawy świadczą o tym, że dziecko nie tylko ząbkuje, ale również jest chore.

Jak obniżyć temperaturę przy ząbkowaniu?

Gorączka przy ząbkowaniu nie wymaga żadnego działania. Gdy jednak dziecko ma temperaturę 38,5 stopnia C lub wyższą, konieczna jest szybka interwencja. Gorączkę podczas ząbkowania obniża się w taki sam sposób, jak podczas infekcji: podając maluszkowi preparat na bazie paracetamolu albo ibuprofenu w dawce dopasowanej do jego wagi.

Forma leku ma znaczenie wówczas, jeśli oprócz gorączki występują dolegliwości dodatkowe takie jak kaszel, biegunka lub wymioty. Gdy malec kaszle lub wymiotuje, lepszy będzie lek w formie czopka. Jeśli ma biegunkę, podajemy lek w formie płynu.

Ciało gorączkującego dziecka należy schłodzić (a nie, jak radzono dawniej, przykrywać – wtedy  gorączka jeszcze wzrośnie). Dziecko trzeba lekko ubrać, można też wykąpać w wodzie o temperaturze o stopień niższej od temperatury ciała lub położyć na brzuszek i czoło chłodny kompres.

Dziecko powinno jak najwięcej pić, by się nie odwodniło – karmione piersią należy jak najczęściej przystawiać, karmionemu butelką zaś podawać letnią, przegotowaną wodę.

Czytaj:  Żele na ząbkowanie: czy warto je stosować? [PRAWDY I MITY]

Jak mierzyć temperaturę dziecka: sposoby na zmierzenie gorączki

Polecamy wideo: Ząbkowanie u niemowląt

Kalendarz ząbkowania u dziecka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza