Gorączka przy ząbkowaniu. Jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?

2020-10-28 13:26

Gorączka przy ząbkowaniu to częsty objaw. Zanim w buzi dziecka pojawi się ząbek, w dziąśle powstaje stan zapalny, który może wywołać podwyższoną temperaturę. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu, jak ją złagodzić. Sprawdź, jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?

Gorączka przy ząbkowaniu.
Autor: Getty images Jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?

Gorączka przy ząbkowanie u niemowląt to tylko jeden z dokuczliwych objawów podczas wyrzynania się pierwszych ząbków. Ząbkowanie to trudny czas i dla rodziców, i dla maluszka.

Pierwsze ząbki pojawiają się zazwyczaj około 6 -7 miesiąca życia (czasem wcześniej) i mogą być widoczne w buzi nawet po kilku tygodniach od pojawienia się pierwszych objawów ząbkowania. Przez cały ten czas maluszek może być niespokojny, płaczliwy, odczuwać niechęć do jedzenia. Równie często u malca zdarza się gorączka przy ząbkowaniu.

CzytajZąbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania

Spis treści

  1. Skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu?
  2. Jak obniżyć temperaturę przy ząbkowaniu?
Kalendarz ząbkowania u dziecka

Skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu?

Gdy dziecko ząbkuje, dziąsła są lekko obrzęknięte, rozpulchnione, a samo miejsce, przez które lada moment przebije się ząbek – zaczerwienione. Wiąże się to z  niewielkim stanem zapalnym dziąseł, wywołanym przez wyrzynający się ząb. Reakcją organizmu, a konkretnie układu odpornościowego, jest wtedy wyższa niż normalnie temperatura ciała, czyli gorączka u niemowlaka.

Zazwyczaj jest ona tylko podwyższona - pojawia się stan podgoraczkowy - mierzona w uchu nie przekracza 38 stopni C, a w odbycie 38,5 stopni C – do tych wartości  może być traktowana jako stan fizjologiczny towarzyszący ząbkowaniu.

Ponieważ jednak w trakcie ząbkowania dziecko jest osłabione, może przyplątać się jakaś infekcja. Dlatego jeśli temperatura jest wyższa, albo towarzyszą jej kaszel, biegunka lub wymioty, trzeba skonsultować się z lekarzem, bo te objawy świadczą o tym, że dziecko nie tylko ząbkuje, ale również jest chore.

Jak obniżyć temperaturę przy ząbkowaniu?

. Gdy jednak dziecko ma temperaturę 38,5 stopnia C lub wyższą, konieczna jest szybka interwencja. Gorączkę podczas ząbkowania obniża się w taki sam sposób, jak podczas infekcji: podając maluszkowi preparat na bazie paracetamolu albo ibuprofenu w dawce dopasowanej do jego wagi.

Forma leku ma znaczenie wówczas, jeśli oprócz gorączki występują dolegliwości dodatkowe takie jak kaszel, biegunka lub wymioty. Gdy malec kaszle lub wymiotuje, lepszy będzie lek w formie czopka. Jeśli ma biegunkę, podajemy lek w formie płynu.

Ciało gorączkującego dziecka należy schłodzić (a nie, jak radzono dawniej, przykrywać – wtedy  gorączka jeszcze wzrośnie). Dziecko trzeba lekko ubrać, można też wykąpać w wodzie o temperaturze o stopień niższej od temperatury ciała lub położyć na brzuszek i czoło chłodny kompres.

Dziecko powinno jak najwięcej pić, by się nie odwodniło – karmione piersią należy jak najczęściej przystawiać, karmionemu butelką zaś podawać letnią, przegotowaną wodę.

Czytaj:  Żele na ząbkowanie: czy warto je stosować? [PRAWDY I MITY]

Jak mierzyć temperaturę dziecka: sposoby na zmierzenie gorączki