Katar po szczepieniu u niemowlaka. Czy po szczepionce może wystąpić przeziębienie?

2020-09-01 13:23 lek. Tomasz Nęcki
Katar po szczepieniu u niemowlaka
Autor: Getty images

Katar po szczepieniu występujący u niemowlaka nie jest typową reakcją poszczepienną. Może się jednak pojawić, dlatego często odczytywany jest przez rodziców jako niepożądany odczyt poszczepienny. Co więc jest przyczyną nieżytu nosa u maluszka, który został zaszczepiony na którąś z groźnych chorób?

Z tego, że szczepienia są dla zdrowia małych dzieci wyjątkowo ważne, większość ludzi zdaje sobie sprawę. W końcu to dzięki nim nie chorujemy dzisiaj na ospę prawdziwą, znacząco ograniczono dzięki nim rozpowszechnienie innych schorzeń (np. polio) czy zmniejszyła się ilość zachorowań na takie jednostki, jak m.in. gruźlica czy odra.

Ale nadal wielu rodziców obawia się reakcji poszczepiennych. Szczepionkę winią nawet za katar po szczepieniu, który czasem pojawia się przypadkowo w kilka dni po zastrzyku. Czy katar, który wystąpił po szczepieniu u niemowlaka jest reakcja poszczepienną?

Sprawdź koniecznie: Aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych

Spis treści

  1. Czy szczepienie powoduje choroby?
  2. Czy u niemowlaka może wystąpić katar po szczepieniu?
  3. Kiedy katar po szczepieniu powinien niepokoić?
  4. Czym są niepożądane odczyny poszczepienne?

Czy szczepienie powoduje choroby?

W opozycji do zwolenników szczepień znajdują się ich przeciwnicy, którzy przekonują, że dzieci absolutnie nie powinny być szczepione przeciwko jakimkolwiek schorzeniom.

Zazwyczaj ciężko z nimi dyskutować – nawet przedstawiając dane dotyczące tego, że szczepienia nie wywołują autyzmu, osoby, które je krytykują, niejednokrotnie nie zmieniają swojego zdania i wciąż postulują, aby zrezygnować ze szczepień.

Jednym z argumentów, których używają przeciwnicy szczepień, jest ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji i odczynów poszczepiennych. Tutaj trzeba przyznać, że owszem – jak najbardziej mogą one wystąpić po szczepieniu – zdecydowanie nie są one jednak tak groźne, jak próbują przekonywać o tym przeciwnicy szczepień.

Czytaj: Szczepienia: 4 rzeczy, o których musisz pamiętać

Czy u niemowlaka może wystąpić katar po szczepieniu?

Część rodziców najmłodszych pacjentów po szczepieniu zauważa, że z nosa ich maluszka zaczyna wydostawać się różnego rodzaju wydzielina. Czy możliwy jest jednak niepożądany odczyn w postaci kataru u niemowlaka po szczepieniu?

Ogólnie problem ten ciężko uznać za konsekwencję zaszczepienia malucha przeciwko jakiejkolwiek chorobie. Rzeczywiście, po szczepieniu mogą występować u dziecka różne problemy, które pojawiają się w przebiegu infekcji – takie jak wspominana wcześniej gorączka czy rozdrażnienie, Jednak katar raczej trudno uznać za niepożądany odczyn poszczepienny.

Jakie więc mogą być przyczyny kataru po szczepieniu u niemowlaka? Otóż wyjaśnienie jest tutaj dość proste: ostra infekcja stanowi przeciwwskazanie do szczepienia, jednak zdarza się, że w momencie kwalifikowania malucha do zaszczepienia, mogą nie być jeszcze widoczne żadne objawy infekcji.

Może więc się zdarzyć, że dziecko zakażone już jakimś drobnoustrojem zostanie zaszczepione, ale choroba rozwinie się u niego dopiero po pewnym czasie od szczepienia – warto tutaj podkreślić, że w takiej sytuacji szczepienie i infekcja nie są ze sobą powiązane i to, że dziecko zostało zaszczepione, wcale nie musi przyspieszać wystąpienia u niego objawów infekcji.

materiał partnera
Warto mieć pod ręką

Aspirator Katarek to bezpieczny i skuteczny wyrób medyczny dla dzieci do odciągania kataru. Dzięki niemu możesz przywrócić spokojny oddech swojemu maluszkowi, ułatwić mu funkcjonowanie w ciągu dnia i zapewnić spokojny sen w nocy. Ale co najważniejsze, oczyszczając nos za pomocą Katarka, możesz zapobiec poważnym powikłaniom, mogącym być następstwem kataru, takim jak zapalenia uszu, oskrzeli czy płuc. Katarek zdobył uznanie wielu mam.

Kiedy katar po szczepieniu powinien niepokoić?

Katar u niemowlaka po szczepieniu nie musi stanowić powodu do znacznego zaniepokojenia rodziców – przeziębienie o niewielkim nasileniu, przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia objawowego (w postaci chociażby nawadniania dziecka) zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni.

W sytuacji, gdy malec doświadcza innych jeszcze objawów niż katar – np. ma on wysoką gorączkę, pojawiają się u niego silne napady kaszlu czy jakaś nietypowa wysypka – zdecydowanie niezbędne staje się już udanie się z dzieckiem do pediatry.

Czym są niepożądane odczyny poszczepienne?

Niepożądanym odczynem poszczepiennym (NOP) nazywa się wystąpienie dolegliwości, których pojawienie się jest bezpośrednio powiązane z przebyciem przez dziecko jakiegoś szczepienia.

Przeciwnicy szczepionek wśród NOP wymieniają zwykle głównie bardzo poważne problemy, takie jak np. zespół hipotensyjno-hiporeaktywny, drgawki czy reakcja anafilaktyczna oraz silne obniżenie napięcia mięśniowego.

Prawda jest natomiast taka, że owszem – takowe odczyny mogą występować – są one jednak bardzo, ale to bardzo rzadkie.

Dużo częściej występującymi po szczepieniach problemami są całkowicie inne odczyny, które także mogą niepokoić rodziców, ale są one zdecydowanie mniej nasilone. Do takowych należą m.in.:

Czytaj: Przeciwwskazania do szczepień - kiedy nie powinno się szczepić?

O autorze
lek. Tomasz Nęcki
Lek. Tomasz Nęcki
Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE