Maść rozgrzewająca u dzieci na przeziębienie - od jakiego wieku można ją stosować?

Maść rozgrzewająca u dzieci na przeziębienie -
Autor: Getty images Od jakiego wieku można stosować maści rozgrzewające na przeziębienie?

Maść rozgrzewająca to dobry domowy sposób na przeziębienie u dziecka. Można ją stosować także u niemowląt, ale umiejętnie. Warto poradzić się lekarza, od jakiego wieku można stosować maść rozgrzewającą na przeziębienie u dziecka i jak to robić prawidłowo.

Maść rozgrzewająca to popularny środek na przeziębienie u dzieci. Stosowanie maści rozgrzewającej u malca łagodzi kaszel i katar, a także ułatwia oddychanie choremu dziecku. Maści rozgrzewające bowiem nie tylko rozgrzewają organizm, ale i uwalniają olejki eteryczne, które dostają się do nosa i ust. Od jakiego wieku można stosować maści rozgrzewające na przeziębienie u dzieci i jak robić to prawidłowo?

Spis treści

  1. Czym jest maść rozgrzewająca?
  2. Jak działa maść rozgrzewająca na przeziębienie?
  3. Od jakiego wieku można stosować maść rozgrzewająca?
  4. Jak stosować maść rozgrzewającą w czasie przeziębienia?

Czym jest maść rozgrzewająca?

Maść rozgrzewająca dla dzieci to preparat służący do nacierania pleców i klatki piersiowej przeziębionego maluszka. Maść rozgrzewająca zawiera składniki, które pomagają udrożnić zablokowane drogi oddechowe, a nacieranie i oklepywanie podczas aplikacji ułatwia odrywanie się śluzu od ścian oskrzeli.

W zależności od preparatu, mogą to być olejki albo wyciągi z roślin – takich jak lawenda, rumianek, eukaliptus, echinacea, sosna, rozmaryn – a także inne składniki, np. kamfora czy mentol.

Czytaj również: Jesienno-zimowe infekcje - jak leczyć dziecko, które ma objawy infekcji?

Przeziębienie u niemowlaka: 18 sposobów na szybki powrót do zdrowia

Jak działa maść rozgrzewająca na przeziębienie?

Badanie z 2010 roku opublikowane w czasopiśmie Pediatrics wykazało, że wcieranie maści rozgrzewającej może być skutecznym lekarstwem na objawy przeziębienia u dzieci. Badanie dotyczyło maści, w której znajdowała się kamfora, mentol i olejek eukaliptusowy.

Zaobserwowano, że maść rozgrzewająca o takim składzie złagodziła objawy przeziębienia u dzieci, a więc zmniejszyła katar i kaszel, dodatkowo ułatwiła im zaśnięcie, dzięki odblokowaniu górnych dróg oddechowych i zawartości olejków o działaniu uspokajającym.

Od jakiego wieku można stosować maść rozgrzewająca?

Maści rozgrzewające i ułatwiające oddychanie mają różny skład. Niektóre z nich można stosować nawet u noworodków, inne z kolei – dopiero u kilkulatków.

Maści rozgrzewające na przeziębienie zawierające kamforę i mentol nie można stosować u dzieci poniżej 3 roku życia. Maści ułatwiające oddychanie, które zawierają głownie roślinne olejki eteryczne, takie jak rozmaryn, lawenda czy olejek sosnowy, przeznaczone są dla niemowląt - niektóre można stosować od urodzenia, inne u 3-miesięcznych lub 6-miesięcznych maluszków - informację o tym zawsze znajdziesz na opakowaniu. 

Lepiej unikać maści rozgrzewających u dzieci, które są alergikami - wiele olejków eterycznych wywołuje reakcje uczuleniowe.

Jak stosować maść rozgrzewającą w czasie przeziębienia?

Maścią rozgrzewającą smaruje się ciało dziecko, najczęściej klatkę piersiową i plecy. Smarowanie piersi maścią z olejkami poprawia oddychanie i udrożnia nos dziecka, a smarowanie plecków - rozgrzewa. Często, aby rozgrzać organizm i zwiększyć jego zdolności do walki z wirusami, smaruje się maścią rozgrzewającą stopy dziecka - warto potem nałożyć mu ciepłe skarpety i posłać pod kołdrę. 

Maści nie wolno stosować bezpośrednio do nosa, aby nie uszkodzić śluzówek wyścielających jamę nosową, omijać też trzeba okolice oczu, ust i ewentualnie podrażnione miejsca na skórze. U dzieci z silnym kaszlem, zaleca się nie stosować maści na noc, ponieważ ma działanie wykrztuśne, może więc utrudniać sen dziecka.

Czytaj również:  Syropy na przeziębienie dla dzieci - 5 przepisów na domowe syropy wzmacniające odporność

Inhalacje na kaszel - jak je wykonać i kiedy stosować?

Syrop z czosnku - przepis. Naturalny antybiotyk na przeziębienie u dziecka

materiał partnera
Warto wiedzieć

Ważne aby reagować szybko i nie dopuścić do pełnego rozwoju choroby! Jedną z metod leczenia, którą stosuje się już od pierwszych objawów przeziębienia i grypy jest zastosowanie leku homeopatycznego Oscillococcinum1). Oscillo to lek dla całej rodziny. Nie posiada w składzie alkoholu i sztucznych barwników. Opakowanie zawiera 6 lub 30 dawek. Praktyczna forma opakowania sprawia, że lek można mieć zawsze pod ręką, gdy tylko poczujemy niepokojące objawy. Idealnie będzie się sprawdzał w podróży lub podczas wyjazdu z dziećmi na ferie czy wakacje.

1) OSCILLOCOCCINUM®granulki w pojemniku jednodawkowym. Substancja czynna: Anas barbariae hepatis et cordis extractum 200K. Dawka substancji czynnej: 200K, 0,01 ml. Wskazania do stosowania: objawy grypy, przeziębienia i infekcji grypopodobnych: gorączka (do 38,5°C), uczucie ogólnego rozbicia, bóle mięśniowe i kostno-stawowe. Oscillococcinum® zaleca się stosować zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów infekcji między innymi, takich jak: uczucie drapania w gardle, uczucie rozbicia, uczucie zimna. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE