Sapka u noworodka. Jak odróżnić ją od kataru i infekcji?

2021-12-17 13:32

Sapka u noworodka czy niemowlaka jest często mylona przez rodziców z katarem. Jednak jeśli twoje dziecko ciężko oddycha, ale nosek nie jest zatkany i nic z niego nie cieknie, to najprawdopodobniej nie jest to katar, a sapka niemowlęca. Przeczytaj, co to jest sapka u noworodka, jakie są jej przyczyny oraz w jaki sposób pomóc dziecku, by ułatwić mu oddychanie!

Sapka
Autor: Getty images Sapka u noworodków bywa często mylona z objawami infekcji, dlatego gdy tylko coś cię niepokoi, skonsultuj się z lekarzem.

Spis treści

  1. Co to jest sapka niemowlęca?
  2. Jakie są przyczyny sapki u noworodka?
  3. Jak pomóc dziecku w czasie sapki niemowlęcej?
  4. Skąd się bierze sapka u niemowlaka?

Co to jest sapka niemowlęca?

Sapka u noworodka jest określana przez lekarzy jako „utrudnione oddychanie”. Objawy sapki u niemowlaka wszyscy rodzice określają  podobnie: w nosku coś furczy i bulgocze. Dzieje się tak, gdy nosek jest niedrożny – błona śluzowa jest obrzęknięta albo w nosku zalegają łzy, resztki ulanego pokarmu czy śluz, które utrudniają oddychanie.

Czytaj: 5 sposobów na katar u niemowlaka

Sposoby na katar u dziecka

Jakie są przyczyny sapki u noworodka?

Powodem sapki może być infekcja, jak i alergia pokarmowa, a nawet nieprawidłowe warunki, w jakich przebywa dziecko (w pokoju jest za ciepło i za sucho, dziecko nie jest wywożone na spacery).

Sapka jest wyjątkowo uciążliwa dla noworodków i młodszych niemowląt, które oddychają niemal wyłącznie przez nos – jego niedrożność utrudnia sen czy karmienie dziecka. Starsze niemowlę, gdy ma zatkany nosek, będzie oddychało ustami, co zwiększa ryzyko zakażenia dróg oddechowych.

Jak pomóc dziecku w czasie sapki niemowlęcej?

By pomóc dziecku, trzeba oczyścić nosek, wpuszczając do każdej dziurki kropelkę soli fizjologicznej, która rozpuści zalegającą wydzielinę (można ją potem usunąć aspiratorem lub rogiem chusteczki higienicznej). Należy też nawilżać powietrze w pokoju i jak najczęściej wychodzić z malcem na spacer. Jeśli sapka nie ustępuje, konieczna będzie wizyta u pediatry.

Czytaj: Jakie są przyczyny chrapania u dzieci?

Nawilżacze powietrza dla dzieci: jak działają i jakie wybrać?

Na pytanie odpowiada lek. Andrzej Mierzecki

Skąd się bierze sapka u niemowlaka?

Sapka pojawia się u zdrowego dziecka. Najczęściej objawem sapki zaniepokojeni są rodzice najmiejszych dzieci, w 1. miesiącu życia. Powietrze wydychane przez wąskie przewody nosa może przechodzić nie do końca cicho. U zdrowego dziecka nie słychać oddechu, a jedynie widać unoszącą się klatkę piersiową. Jeśli słyszymy głośne oddychanie u niemowlaka jest to właśnie sapka.

Nie musi być ona związana z obrzękiem, ale często tak się dzieje. Sapka może być wynikiem zbyt suchego powietrza, wad anatomicznych lub obrzęku wywołanego infekcją. Objawy sapki mogą być mylone z innymi powodami zwężenia drożności nosa, np. obrzęk zapalny, wady anatomiczne. Dlatego w przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza