Sapka u noworodka. Co to jest sapka niemowlęca?

2009-03-13 13:21 Katarzyna Hubicz
Sapka u noworodka i niemowlaka to nie zawsze katar
Autor: photos.com Sapka u noworodka i niemowlaka to nie zawsze katar

Sapka u noworodka czy niemowlaka jest często mylona przez rodziców z katarem. Jednak jeśli twoje dziecko ciężko oddycha, ale nosek nie jest zatkany i nic z niego nie cieknie, to najprawdopodobniej nie jest katar u niemowlaka, a sapka. Przeczytaj, co to jest sapka u noworodka, jakie są jej przyczyny oraz w jaki sposób pomóc dziecku, by ułatwić mu oddychanie!

Charakterystyczne objawy sapki niemowlęcej

Sapka u noworodka jest określana przez lekarzy jako „utrudnione oddychanie”. Objawy sapki u niemowlaka wszyscy rodzice określają  podobnie: w nosku coś furczy i bulgocze. Dzieje się tak, gdy nosek jest niedrożny – błona śluzowa jest obrzęknięta albo w nosku zalegają łzy, resztki ulanego pokarmu czy śluz, które utrudniają oddychanie.

Przeczytaj również: Jak sobie radzić z katarem u niemowlaka?

Przyczyny sapki u noworodka

Powodem sapki może być infekcja, jak i alergia pokarmowa, a nawet nieprawidłowe warunki, w jakich przebywa dziecko (w pokoju jest za ciepło i za sucho, dziecko nie jest wywożone na spacery). Sapka jest wyjątkowo uciążliwa dla noworodków i młodszych niemowląt, które oddychają niemal wyłącznie przez nos – jego niedrożność utrudnia sen czy karmienie dziecka. Starsze niemowlę, gdy ma zatkany nosek, będzie oddychało ustami, co zwiększa ryzyko zakażenia dróg oddechowych.

Jakie są przyczyny chrapania u dzieci?

Jak pomóc dziecku w czasie sapki niemowlęcej?

By pomóc dziecku, trzeba oczyścić nosek, wpuszczając do każdej dziurki kropelkę soli fizjologicznej, która rozpuści zalegającą wydzielinę (można ją potem usunąć aspiratorem lub rogiem chusteczki higienicznej). Należy też nawilżać powietrze w pokoju i jak najczęściej wychodzić z malcem na spacer. Jeśli sapka nie ustępuje, konieczna będzie wizyta u pediatry.

Zapoznaj się również z kalendarzem rozwoju niemowlaka >>

Skąd się bierze sapka u niemowlaka?

Na to pytanie odpowiada pediatra, lek. med. Andrzej Mierzecki podczas udzielonego wywiadu.

"Sapka pojawia się u zdrowego dziecka. Najczęściej objawem sapki zaniepokojeni są rodzice najmiejszych dzieci, w 1. miesiącu życia. Powietrze wydychane przez wąskie przewody nosa może przechodzić nie do końca cicho i laminarnie. U zdrowego dziecka nie słychać oddechu, a jedynie widać unoszącą się klatkę piersiową. Jeśli słyszymy głośne oddychanie u niemowlaka jest to właśnie sapka. Nie musi być ona związana z obrzękiem, ale często tak się dzieje. Sapka może być wynikiem zbyt suchego powietrza, wad anatomicznych lub obrzęku wywołanego infekcją. Objawy sapki mogą być mylone z innymi powodami zwężenia drożności nosa, np. obrzęk zapalny, wady anatomiczne. Dlatego w przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem."

Polecamy wideo: Sapka u niemowlaka

Znajdziesz w nim cały wywiad z lek. med. Andrzejem Mierzeckim dotyczący sapki u noworodków.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE