ŚLAD PO SZCZEPIONCE: jak powinien wyglądać?

Zauważyłaś u swojego dziecka dziwną rankę na lewym ramieniu? Być może jest to ślad po szczepionce przeciwko gruźlicy. Nie rób nic z tą ranką: zagoi się sama.

Szczepionkę przeciwko gruźlicy dzieci dostają jeszcze w szpitalu, w pierwszej dobie życia. Mogłaś więc nie pamiętać o jej wykonaniu, ale informacja o szczepieniu przeciwko gruźlicy wpisywana jest do książeczki zdrowia dziecka.

Szczepionka przeciwko gruźlicy: jak wygląda ślad?

Zwykle po 3–4 tygodniach w miejscu ukłucia pojawia się najpierw czerwona grudka, która się powiększa, zmienia w krostę, a następnie tworzy się mała ranka. Zmiany tej nie wolno niczym zaklejać, wyciskać, zdrapywać ani smarować żadnymi maściami, kremami czy spirytusem. Ranka zagoi się sama, pozostawiając niewielki ślad. Lekarz podczas każdej wizyty obserwuje zmianę poszczepienną i na pewno zaleci odpowiednie postępowanie, gdyby odczyn był nieprawidłowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE