10 mitów związanych z pielęgnacją uszu noworodka i niemowlaka

2022-02-07 11:17

Pielęgnacja uszu niemowlaka sprawia rodzicom czasem sporo problemów. Nic dziwnego skoro wokół tego tematu narosło wiele mitów. Czas je odczarować. Przeczytaj, jak prawidłowo pielęgnować uszy niemowlaka.

Uszy niemowlęcia
Autor: Getty images Jak właściwie pielęgnować uszy niemowlęcia?

Spis treści

  1. Uszy niemowlaka: kiedy dziecko słyszy?
  2. Uszy niemowlaka: objawy zapalenia ucha u niemowlęcia

Czy uszy noworodka i niemowlaka można zamoczyć w kąpieli czy nie? Słuchać babci, która mówi, żeby zawsze zasłaniać czapeczką niemowlęce uszy, czy koleżanki sugerującej, że to bujda. Usuwać woskowinę patyczkami czy tylko palcem? No i czy warto przyklejać plastrem odstającą małżowinę, żeby była zgrabniejsza? W poniższej galerii rozprawiamy się z 10 najczęstszymi mitami dotyczącymi pielęgnacji uszu noworodków i niemowląt!

Sposoby na katar u dziecka

Uszy niemowlaka: kiedy dziecko słyszy?

Słuch u dziecka rozwija się w życiu płodowym, noworodek słyszy więc już w chwili narodzin. Na ostre dźwięki reaguje zaciśnięciem powiek, gwałtownym ruchem odrzucenia ramion i następującym po nim odruchem obejmowania albo znieruchomienia i przerwaniem ssania. Głos mamy malec rozpoznaje między 4. a 6. miesiącem życia. Na nawoływanie i odgłosy odwraca jednak główkę dopiero w trzecim kwartale pierwszego roku życia.

Uszy niemowlaka: objawy zapalenia ucha u niemowlęcia

  • Gorączka u niemowlaka: często towarzyszy zapaleniu ucha środkowego. Może mieć różną wartość: od stanów podgorączkowych po niemal 40 stopni Celsjusza.
  • Ból ucha lub uszu: dziecko jest niespokojne: płacze, marudzi, pociera główką o poduszkę, sięga rączką do bolesnego ucha. Próba ssania powoduje ból, więc po chwili maluszek rezygnuje z posiłku.
  • Brak apetytu: występuje bardzo często, bo trudno jeść, kiedy każda próba połykania lub żucia powoduje ból. Niemowlę często domaga się piersi, ale szybko rezygnuje ze ssania, kwiląc, popłakując lub po prostu się złoszcząc.
  • Luźna kupka: może pojawić się wraz z gorączką i zapaleniem ucha, podobnie jak ból brzucha. Kiedyś mówiło się nawet żartobliwie "zespół ucho-brzucho".
  • Katar: może towarzyszyć zapaleniu ucha jako jeden z objawów toczącej się infekcji.

Polecamy: Zapalenie ucha środkowego u niemowlaka - objawy i leczenie

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza