Po czym poznać, że niemowlę ma uczulenie na proszek do prania?

2022-02-16 13:31

Niewłaściwy proszek do prania może być przyczyną uczulenia u niemowląt. Jeżeli masz w domu małe dziecko, zwłaszcza z alergią lub skłonnością do podrażnień, tym uważniej wybieraj proszek do prania. Ważny jest przede wszystkim skład proszku – koniecznie hipoalergiczny, przetestowany dermatologicznie i ekologiczny, czyli bezpieczny dla środowiska.

Uczulenie na proszek do prania u niemowląt
Autor: Getty images Uczulenie na proszek do prania u niemowląt

Szykując wyprawkę dla noworodka warto pomyśleć także o zakupie specjalnego proszku do prania. Skóra maluszka jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego o reakcję alergiczną nietrudno. Warto wiedzieć, że nie każdy proszek do prania nadaje się do prania ubranek niemowlęcych i dziecięcych. Nie wierz w zapewnienia innych mam, że piorąc ubranka niemowlęcia razem z ubraniami domowników w silnym detergencie, uodpornisz dziecko na alergeny.

Używając zwykłego proszku do prania możesz narazić dziecko na nieprzyjemne dolegliwości. Zmiany skórne, wysypka i swędzenie to objawy, które powinny skłonić rodziców malucha do zmiany używanych detergentów. Co ważne, często sama zmiana proszku do prania ubranek niemowlęcych nie wystarcza, bo dziecko ma stały kontakt z tkaninami innych domowników, pranymi w silnym detergencie.

Spis treści

  1. Jak rozpoznać uczulenie na proszek do prania?
  2. Jak wygląda wysypka - objaw uczulenia na proszek do prania?
  3. Jak wybrać proszek do prania ubranek niemowlęcych?
O czym świadczy wysypka u niemowlaka?

Jak rozpoznać uczulenie na proszek do prania?

Niestety, im dziecko młodsze, tym bardziej podatne na wszelkiego rodzaju bodźcie zewnętrzne. Zaczerwienienia i wysypka, tak często występujące u niemowlaków, to jednak czynniki, którym można często zaradzić.

Zwykle przyczyny wysypki szukamy w diecie malucha, a jeśli niemowlę jest karmione piersią - przypuszczamy, że to dieta mamy karmiącej jest problemem. Jednak często przyczyna leży gdzieś indziej. Np. w produktach, jakich używamy do pielęgnacji czy higieny, znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu niemowlaka czy alergika.

Na szczycie tej listy pierwsze miejsce zajmują właśnie proszki do prania. Ubranka dziecka i osób o wrażliwej skórze powinny być prane oddzielnie, w specjalnie do tego celu stworzonym proszku – hipoalergicznym, przetestowanym dermatologicznie i wolnym od substancji drażniących.

Ważne, by pamiętać także o praniu nowych ubranek niemowlęcych jeszcze przed założeniem ich maluszkowi.

Czytaj także: Ubranka dla niemowląt z second handu - kupować czy nie?

Dobrze wiedzieć

Pamiętaj! Nieleczone uczulenie to ryzyko infekcji bakteryjnych lub grzybicznych na zmienionej chorobowo skórze, a dodatkowo – wywołania szeregu objawów wewnętrznych, jak rozdrażnienie, zaburzenia snu czy chrapanie.

Jak wygląda wysypka - objaw uczulenia na proszek do prania?

Charakterystycznym objawem uczulenia na proszek do prania u niemowląt jest wysypka, zaczerwienienie, świąd, który dziecko może manifestować pocieraniem rączkami i nóżkami o zmienione miejsca czy płaczem.

Najczęściej objawy alergii kontaktowej widoczne są tam, gdzie skóra dziecka jest cienka - w pachwinach, zgięciach łokciowych i kolanowych. Zdecydowanie łatwiej zauważyć ją na rączkach, nóżkach i na brzuszku - rzadziej pojawia się na twarzy. Jednym słowem tam, gdzie skóra ma bezpośredni kontakt ze świeżo upranym ubrankiem. 

Oprócz zaczerwienienia w rzadkich przypadkach uczulenie na proszek do prania u niemowlaka może mieć poważniejszy przebieg i pojawić się mogą problemy z oddychaniem. Nie wolno więc bagatelizować kwestii detergentów, które mają kontakt z przedmiotami dziecka.

Zobacz też: 10 gadżetów z apteki, które musisz mieć

Jak wybrać proszek do prania ubranek niemowlęcych?

Każdego rodzica powinna obowiązywać jedna zasada – im dziecko młodsze, tym delikatniejszy środek piorący należy zastosować. Najważniejsze, by był hipoalergiczny, to znaczy minimalizujący ryzyko wystąpienia alergii, ekologiczny (bez szkodliwych zeolitów i fosforanów), wolny od substancji drażniących czy sztucznych barwników. Ważne też, by proszek do prania posiadał pozytywną opinię renomowanego ośrodka medycznego, jak na przykład Centrum Zdrowia Dziecka.

Nowoczesnych, hipoalergicznych proszków do prania ubranek niemowlęcych można używać zarówno do prania ręcznego (ze względu na doskonałe właściwości wypłukujące), jak i w pralce, w temperaturze 30 do 95°C. Pamiętaj, że ubranka niemowlęce są bardzo delikatne, najczęściej – uszyte z bawełny, stąd należy je prać w temperaturze nie wyższej niż 60°C. W przeciwnym razie mogą stracić na miękkości lub skurczyć się pod wpływem działania zbyt wysokiej temperatury.

Dodatkowo każde ubranko dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu. Dlaczego? Wysoka temperatura zabije drobnoustroje. Ubranka wyprane w nieodpowiednim proszku to jak nakładanie na skórę dziecka wysypki, zaczerwienień i bólu. Używanie środków do prania wolnych od substancji drażniących, hipoalergicznych, to element dbania o zdrowie maluszka.

Czytaj też: Ubranka dla niemowlaka ze skórą atopową - jakie wybierać?

26 pytań o pielęgnację niemowlaka