Uczulenie na proszek do prania u niemowląt: skutkami może być wysypka lub podrażnienia

2012-10-30 16:45
Wysypka i swędzenie skóry u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Niewłaściwy proszek do prania może być przyczyną uczulenia u niemowląt. Jeżeli masz w domu małe dziecko, zwłaszcza z alergią lub skłonnością do podrażnień, tym uważniej wybieraj proszek do prania odzieży i bielizny. Ważny jest przede wszystkim skład proszku – koniecznie hipoalergiczny, przetestowany dermatologicznie i ekologiczny, czyli bezpieczny dla środowiska. Dowiedz się, dlaczego nie warto bagatelizować kwestii proszku do prania ubranek dziecięcych.

Nie każdy proszek do prania nadaje się do prania ubranek niemowlęcych i dziecięcych. Używając zwykłego proszku do prania lub takiego, na którym nie jest podany jego skład, możesz narazić dziecko na nieprzyjemne dolegliwości. Zmiany skórne, wysypka i swędzenie to najłagodniejsze objawy. W ekstremalnych sytuacjach można doprowadzić nawet do zwężenia dróg oddechowych!

Uczulenie na proszek do prania u niemowląt: dlaczego jego wybór jest ważny?

Niestety, im nasze dziecko młodsze, tym bardziej podatne na wszelkiego rodzaju bodźcie zewnętrzne. Zaczerwienienia i wysypka, tak często występujące u niemowlaków, to jednak czynniki, którym można często zaradzić. Pamiętajmy – nie zawsze związane są one ze złą dietą mamy karmiącej! Często winowajcami wysypki u niemowląt okazują się nie składniki pokarmowe, ale właśnie produkty, jakie używamy do pielęgnacji czy higieny, znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu niemowlaka czy alergika. Na szczycie tej listy pierwsze miejsce zajmują proszki do prania.
Ubranka dziecka i osób o wrażliwej skórze powinny być prane oddzielnie, w specjalnie do tego celu stworzonym proszku – hipoalergicznym, przetestowanym dermatologicznie i wolnym od substancji drażniących. – Może dla wielu wydaje się to oczywiste, jednak warto podkreślić, że pierzemy nie tylko brudną odzież i bieliznę, ale także tę świeżo zakupioną – radzi Marta Torzyńska, przedstawiciel marki Concertino Baby.
Pomyśl, ile rąk na swojej drodze spotkały nowo nabyte śpioszki czy bluzeczki, ilu klientów dotykało je przed tobą, chcąc nie chcąc zostawiając na ubrankach niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia i bakterie. Nawet zafoliowana odzież powinna być wyprana przed założeniem, by pozbyć się roztoczy i drobnoustrojów.

Dobrze wiedzieć

Pamiętaj! Nieleczone uczulenie to ryzyko infekcji bakteryjnych lub grzybicznych na zmienionej chorobowo skórze, a dodatkowo – wywołania szeregu objawów wewnętrznych, jak rozdrażnienie, zaburzenia snu czy chrapanie.

Uczulenie na proszek do prania u niemowląt: jaki proszek do prania ubranek niemowlęcych?

Każdego rodzica powinna obowiązywać jedna zasada – im dziecko młodsze, tym delikatniejszy środek piorący należy zastosować. Najważniejsze, by był hipoalergiczny, to znaczy minimalizujący ryzyko wystąpienia alergii, ekologiczny (bez szkodliwych zeolitów i fosforanów), wolny od substancji drażniących czy sztucznych barwników. Ważne też, by proszek do prania posiadał pozytywną opinię renomowanego ośrodka medycznego, jak na przykład Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Nowoczesnych, hipoalergicznych proszków do prania ubranek niemowlęcych można używać zarówno do prania ręcznego (ze względu na doskonałe właściwości wypłukujące), jak i w pralce, w temperaturze 30 do 95°C. Pamiętajmy jednak, że ubranka niemowlęce są bardzo delikatne, najczęściej – uszyte z bawełny, stąd powinniśmy je prać w maksymalnie 40°C. W przeciwnym razie mogą stracić na miękkości lub skurczyć się pod wpływem działania zbyt wysokiej temperatury. Dodatkowo każde ubranko dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu. Dlaczego? – Ponieważ wysoka temperatura to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie pozbędziemy się wszelkich resztek drobnoustrojów – podsumowuje Marta Torzyńska.
Na koniec pamiętajmy, ubranka wyprane w nieodpowiednim proszku to jak nakładanie na skórę dziecka wysypki, zaczerwienień i bólu. Używanie środków do prania wolnych od substancji drażniących, hipoalergicznych, to element dbania o zdrowie naszych pociech.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE