Zaparcia w czasie rozszerzenia diety. Sposoby na zatwardzenie

2020-06-22 13:49

Zaparcia w czasie rozszerzenia diety dziecka to częsty problem. Zwłaszcza starsze niemowlęta, po rozszerzeniu diety o kolejne produkty żywnościowe, mogą mieć problemy z oddawaniem stolca. Dowiedz się, jak postępować, gdy półroczne niemowlę ma zaparcia. Jakie są sposoby na zatwardzenie u niemowlaka?

zaparcia u niemowlat po rozszerzeniu diety
Autor: _photos.com|photos.com

Niemowlę, któremu dokuczają zaparcia, ma twardy, napięty brzuszek, słabo przybiera na wadze, jest drażliwe, nie ma apetytu, a próbując zrobić kupkę, napina się i płacze z bólu. Stolce są twarde i przypominają kozie bobki.

Najwięcej przypadków problemów z zaparciami u niemowląt pojawia się w drugim półroczu życia, kiedy rozpoczyna się rozszerzanie diety i dzieci zaczynają jeść „dorosłe” pokarmy. Jak pomóc dziecku z zaparciami w czasie rozszerzania diety?

Spis treści

  1. Sposoby na zatwardzenie w czasie rozszerzania diety
  2. Leki na zaparcia w czasie rozszerzania diety

Sposoby na zatwardzenie w czasie rozszerzania diety

  • Unikaj ryżu i tartej marchwi

W jadłospisie starszych niemowląt oprócz zwiększenia ilości wody, należy ograniczyć podawanie ryżu. Kaszki i kleiki ryżowe warto zamienić na produkty kukurydziane. Należy unikać podawania tartej marchewki i gotowanego jabłka.

  • Podawaj soki warzywne i owocowe

Soki, np. śliwkowy, gruszkowy i jabłkowy mogą zmniejszać zaparcia, tak jak i przeciery z jabłek i śliwek w słoiczkach. Również dodawanie do każdego posiłku 2-3 łyżeczek oliwy z oliwek ułatwi wypróżnienie.

  • Podawaj wodę do picia

Do picia najlepsza jest woda źródlana, którą można też rozcieńczać soki, przede wszystkim marchwiowe i jabłkowe. Więcej wody w jelicie ma wpływ na prawidłowe działanie błonnika pokarmowego. Oprócz tego rozluźnia konsystencję kupki i przyspiesza pasaż, ułatwiając w ten sposób wypróżnianie. Ilość wody nie powinna przekraczać dziennej porcji mieszanki.

Jak zwalczyć zaparcia u niemowląt? WIDEO

Zaparcia u niemowląt. Jak je zwalczyć?

Leki na zaparcia w czasie rozszerzania diety

Nie podawaj żadnych leków przeczyszczających ani nie rób lewatywy bez konsultacji z lekarzem. W razie potrzeby pediatra zleci czopki lub leki doustne regulujące pracę jelit.

Czytaj: Zaparcia u dzieci. Co robić, gdy dziecko nie może zrobić kupki?

Zaparcia u niemowląt. Co robić, gdy dziecko ma zaparcie?

Zaparcia nawykowe u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza