Zaparcia w czasie rozszerzenia diety. Sposoby na zatwardzenie

2020-06-22 13:49

Zaparcia w czasie rozszerzenia diety dziecka to częsty problem. Zwłaszcza starsze niemowlęta, po rozszerzeniu diety o kolejne produkty żywnościowe, mogą mieć problemy z oddawaniem stolca. Dowiedz się, jak postępować, gdy półroczne niemowlę ma zaparcia. Jakie są sposoby na zatwardzenie u niemowlaka?

zaparcia u niemowlat po rozszerzeniu diety
Autor: _photos.com|photos.com

Niemowlę, któremu dokuczają zaparcia, ma twardy, napięty brzuszek, słabo przybiera na wadze, jest drażliwe, nie ma apetytu, a próbując zrobić kupkę, napina się i płacze z bólu. Stolce są twarde i przypominają kozie bobki.

Najwięcej przypadków problemów z zaparciami u niemowląt pojawia się w drugim półroczu życia, kiedy rozpoczyna się rozszerzanie diety i dzieci zaczynają jeść „dorosłe” pokarmy. Jak pomóc dziecku z zaparciami w czasie rozszerzania diety?

Spis treści

  1. Sposoby na zatwardzenie w czasie rozszerzania diety
  2. Leki na zaparcia w czasie rozszerzania diety

Sposoby na zatwardzenie w czasie rozszerzania diety

  • Unikaj ryżu i tartej marchwi

W jadłospisie starszych niemowląt oprócz zwiększenia ilości wody, należy ograniczyć podawanie ryżu. Kaszki i kleiki ryżowe warto zamienić na produkty kukurydziane. Należy unikać podawania tartej marchewki i gotowanego jabłka.

  • Podawaj soki warzywne i owocowe

Soki, np. śliwkowy, gruszkowy i jabłkowy mogą zmniejszać zaparcia, tak jak i przeciery z jabłek i śliwek w słoiczkach. Również dodawanie do każdego posiłku 2-3 łyżeczek oliwy z oliwek ułatwi wypróżnienie.

  • Podawaj wodę do picia

Do picia najlepsza jest woda źródlana, którą można też rozcieńczać soki, przede wszystkim marchwiowe i jabłkowe. Więcej wody w jelicie ma wpływ na prawidłowe działanie błonnika pokarmowego. Oprócz tego rozluźnia konsystencję kupki i przyspiesza pasaż, ułatwiając w ten sposób wypróżnianie. Ilość wody nie powinna przekraczać dziennej porcji mieszanki.

Jak zwalczyć zaparcia u niemowląt? WIDEO

Zaparcia u niemowląt. Jak je zwalczyć?

Leki na zaparcia w czasie rozszerzania diety

Nie podawaj żadnych leków przeczyszczających ani nie rób lewatywy bez konsultacji z lekarzem. W razie potrzeby pediatra zleci czopki lub leki doustne regulujące pracę jelit.

Czytaj: Zaparcia u dzieci. Co robić, gdy dziecko nie może zrobić kupki?

Zaparcia u niemowląt. Co robić, gdy dziecko ma zaparcie?

Zaparcia nawykowe u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza