Łóżeczko turystyczne - czy warto kupić składane łóżeczko na wakacje?

2021-08-03 15:59

Łóżeczko turystyczne to doskonały pomysł nie tylko dla dzieci, które rodzą się latem. Łóżeczko turystyczne może sprawdzić się w domu - jako przenośny mebel dla niemowlęcia, ale przede wszystkim warto je kupić, jeśli wybierasz się z malcem na wakacje.

Łóżeczko turystyczne - czy warto kupić składane łóżeczko na wakacje?
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Co to jest łóżeczko turystyczne?
  2. Na co zwrócić uwagę przed zakupem łóżeczka turystycznego?
  3. Polecane modele łóżeczek turystycznych:

Składane łóżeczko turystyczne przydaje się najczęściej się rodzicom, którzy planują wyjazdy z małym dzieckiem na wakacje albo często jeżdżą do dziadków mieszkających daleko od ich domu. Ale wiele osób kupuje łóżeczko turystyczne gdy tylko urodzi się im dziecko i traktują je jako przenośne łóżko dla niemowlęcia, które można postawić w kuchni  albo jako kojec.

Wśród łóżeczek turystycznych są bardzo różne modele: od najprostszych, bez żadnych dodatków, po modele wyposażone w mnóstwo różnych akcesoriów. Zobacz, na co zwrócić uwagę, przy wyborze łóżeczka turystycznego dla niemowlęcia.

Łóżeczko a sen dziecka

Co to jest łóżeczko turystyczne?

Łóżeczka turystyczne to składane łóżka, które można zabrać ze sobą w podroż. Są lekkie, ale stabilne, po złożeniu zajmują mało miejsca i co najważniejsze - zapewniają dziecku bezpieczny sen.

Łóżeczka turystyczne różnią się od siebie wielkością, kolorem, ilością akcesoriów, no i rzecz jasna, ceną. Są modele bez żadnych dodatków (co nie znaczy, że najtańsze) i takie w pełni wyposażone, które nie kosztują dużo.

Zanim wybierzecie się do sklepu, zastanówcie się, czy będziecie używać go na co dzień, czy tylko kilka razy w roku. Warto też wiedzieć, że – tak jak w przypadku wózka czy fotelika – poszczególne modele nieraz bardzo się od siebie różnią.

Czytaj: Miejsce do spania dla dziecka: pomysły na oryginalne łóżeczko dziecięce

Na co zwrócić uwagę przed zakupem łóżeczka turystycznego?

Jakie łóżeczko turystyczne wybrać? To powinno zależeć od tego, jakie funkcje będzie pełnić łóżeczko. W niektórych domach zastępuje ono łóżko drewniane, bo jest bardziej funkcjonalne (drewnianego nie sposób zabrać w podróż), często też służy jako kojec. Zwróć uwagę na:

  • Wymiary. Idealne łóżeczko turystyczne po rozłożeniu ma rozmiar przeciętnego łóżka drewnianego, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Im większe łóżeczko po rozłożeniu, tym dłużej wam posłuży – a im mniej miejsca będzie zajmowało złożone, tym łatwiej będzie je przewozić. Wymiary przed i po rozłożeniu zależą od konstrukcji danego modelu. Dobrze, jeśli łóżeczko przed rozłożeniem nie ma więcej niż 80x40 cm, a materacyk po rozłożeniu ma 120x60 cm (to rozmiar standardowy, choć są też mniejsze).
  • Waga. Składane łóżeczka ważą od ok. 9 do nawet ponad 14 kg (zazwyczaj zależy to od rodzaju metalu, z jakiego wykonana została konstrukcja). Jeśli macie do wyboru kilka modeli i nie wiecie, który wybrać, warto pomyśleć o tym, które najmniej waży.
  • Dopuszczalne obciążenie i wzrost dziecka. Różni się ono w zależności od modelu – niektóre przeznaczone są dla maluchów o wzroście do 90 cm i wadze nie większej niż 15 kg, w innych można układać do snu maluchy ważące nawet 25 kg. Zależy to m.in. od sposobu konstrukcji łóżeczka (czy ma solidne podparcie pośrodku).
  • Regulacja poziomu dna. Przydatna, jeśli kupujecie łóżeczko dla niemowlęcia, które jeszcze nie próbuje siadać – w innym przypadku ta funkcja jest zupełnie zbędna.
  • Rodzaj materacyka. Najczęściej stosowane są materacyki jednoczęściowe, ale tak podzielone, że same składają się na trzy części. Są też materacyki, w których jedna część wkładana jest w drugą. Bardziej praktyczne są te jednoczęściowe.
  • Tkanina łóżeczka. Materiał nie powinien szeleścić przy dotyku (ten dźwięk po pewnym czasie stanie się nie do zniesienia zarówno dla was, jak i dla dziecka). Tkanina nie może być zbyt cienka – ząbkujące maluchy lubią obgryzać boki łóżeczka, a w cienkim materiale szybko zrobią się dziury. Dobrze też, jeśli zabrudzenia da się zmyć wilgotną szmatką.
  • Boki. Najlepsze są przejrzyste, siateczkowe – umożliwiają maluchowi obserwację otoczenia bez potrzeby wychodzenia z łóżeczka.
  • Kółka. Przydają się, jeśli łóżeczko jest często przestawiane z miejsca na miejsce (np. w dzień służy jako kojec). Muszą mieć blokadę, do której dziecko nie będzie miało dostępu.
  • Boczne wyjście. Umożliwia starszemu niemowlęciu samodzielne wydostanie się z łóżeczka. Może być zapinane na suwak bądź na rzepy. Praktyczne, bo zabezpiecza przed ryzykownym wychodzeniem górą.
  • Dodatkowe wyposażenie. Im więcej akcesoriów, tym bardziej komfortowe jest użytkowanie łóżeczka. Niektóre modele mają więc na wyposażeniu dodatkowo przewijak, pałąk z zabawkami, budkę, moskitierę, kieszeń na zabawki, pojemniczek na akcesoria do przewijania, rozkładane płozy, dzięki którym z łóżeczka można szybko zrobić kołyskę, pozytywkę. Ważne jest, by te wszystkie akcesoria można było łatwo i szybko zdemontować i by w pokrowcu łóżeczka na nie również znalazło się miejsce.

Czytaj: Pierwsze wakacje z niemowlakiem: praktyczne rady na wyjazd z małym dzieckiem

Co trzeba zabrać na wakacje z dzieckiem? Lista, rzeczy potrzebnych na drogę i na pobyt

Polecane modele łóżeczek turystycznych:

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza