Łóżeczko turystyczne - czy warto kupić składane łóżeczko na wakacje?

2021-08-03 15:59

Łóżeczko turystyczne to doskonały pomysł nie tylko dla dzieci, które rodzą się latem. Łóżeczko turystyczne może sprawdzić się w domu - jako przenośny mebel dla niemowlęcia, ale przede wszystkim warto je kupić, jeśli wybierasz się z malcem na wakacje.

Łóżeczko turystyczne - czy warto kupić składane łóżeczko na wakacje?
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Co to jest łóżeczko turystyczne?
 2. Na co zwrócić uwagę przed zakupem łóżeczka turystycznego?
 3. Polecane modele łóżeczek turystycznych:

Składane łóżeczko turystyczne przydaje się najczęściej się rodzicom, którzy planują wyjazdy z małym dzieckiem na wakacje albo często jeżdżą do dziadków mieszkających daleko od ich domu. Ale wiele osób kupuje łóżeczko turystyczne gdy tylko urodzi się im dziecko i traktują je jako przenośne łóżko dla niemowlęcia, które można postawić w kuchni  albo jako kojec.

Wśród łóżeczek turystycznych są bardzo różne modele: od najprostszych, bez żadnych dodatków, po modele wyposażone w mnóstwo różnych akcesoriów. Zobacz, na co zwrócić uwagę, przy wyborze łóżeczka turystycznego dla niemowlęcia.

Łóżeczko a sen dziecka

Co to jest łóżeczko turystyczne?

Łóżeczka turystyczne to składane łóżka, które można zabrać ze sobą w podroż. Są lekkie, ale stabilne, po złożeniu zajmują mało miejsca i co najważniejsze - zapewniają dziecku bezpieczny sen.

Łóżeczka turystyczne różnią się od siebie wielkością, kolorem, ilością akcesoriów, no i rzecz jasna, ceną. Są modele bez żadnych dodatków (co nie znaczy, że najtańsze) i takie w pełni wyposażone, które nie kosztują dużo.

Zanim wybierzecie się do sklepu, zastanówcie się, czy będziecie używać go na co dzień, czy tylko kilka razy w roku. Warto też wiedzieć, że – tak jak w przypadku wózka czy fotelika – poszczególne modele nieraz bardzo się od siebie różnią.

Czytaj: Miejsce do spania dla dziecka: pomysły na oryginalne łóżeczko dziecięce

Na co zwrócić uwagę przed zakupem łóżeczka turystycznego?

Jakie łóżeczko turystyczne wybrać? To powinno zależeć od tego, jakie funkcje będzie pełnić łóżeczko. W niektórych domach zastępuje ono łóżko drewniane, bo jest bardziej funkcjonalne (drewnianego nie sposób zabrać w podróż), często też służy jako kojec. Zwróć uwagę na:

 • Wymiary. Idealne łóżeczko turystyczne po rozłożeniu ma rozmiar przeciętnego łóżka drewnianego, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Im większe łóżeczko po rozłożeniu, tym dłużej wam posłuży – a im mniej miejsca będzie zajmowało złożone, tym łatwiej będzie je przewozić. Wymiary przed i po rozłożeniu zależą od konstrukcji danego modelu. Dobrze, jeśli łóżeczko przed rozłożeniem nie ma więcej niż 80x40 cm, a materacyk po rozłożeniu ma 120x60 cm (to rozmiar standardowy, choć są też mniejsze).
 • Waga. Składane łóżeczka ważą od ok. 9 do nawet ponad 14 kg (zazwyczaj zależy to od rodzaju metalu, z jakiego wykonana została konstrukcja). Jeśli macie do wyboru kilka modeli i nie wiecie, który wybrać, warto pomyśleć o tym, które najmniej waży.
 • Dopuszczalne obciążenie i wzrost dziecka. Różni się ono w zależności od modelu – niektóre przeznaczone są dla maluchów o wzroście do 90 cm i wadze nie większej niż 15 kg, w innych można układać do snu maluchy ważące nawet 25 kg. Zależy to m.in. od sposobu konstrukcji łóżeczka (czy ma solidne podparcie pośrodku).
 • Regulacja poziomu dna. Przydatna, jeśli kupujecie łóżeczko dla niemowlęcia, które jeszcze nie próbuje siadać – w innym przypadku ta funkcja jest zupełnie zbędna.
 • Rodzaj materacyka. Najczęściej stosowane są materacyki jednoczęściowe, ale tak podzielone, że same składają się na trzy części. Są też materacyki, w których jedna część wkładana jest w drugą. Bardziej praktyczne są te jednoczęściowe.
 • Tkanina łóżeczka. Materiał nie powinien szeleścić przy dotyku (ten dźwięk po pewnym czasie stanie się nie do zniesienia zarówno dla was, jak i dla dziecka). Tkanina nie może być zbyt cienka – ząbkujące maluchy lubią obgryzać boki łóżeczka, a w cienkim materiale szybko zrobią się dziury. Dobrze też, jeśli zabrudzenia da się zmyć wilgotną szmatką.
 • Boki. Najlepsze są przejrzyste, siateczkowe – umożliwiają maluchowi obserwację otoczenia bez potrzeby wychodzenia z łóżeczka.
 • Kółka. Przydają się, jeśli łóżeczko jest często przestawiane z miejsca na miejsce (np. w dzień służy jako kojec). Muszą mieć blokadę, do której dziecko nie będzie miało dostępu.
 • Boczne wyjście. Umożliwia starszemu niemowlęciu samodzielne wydostanie się z łóżeczka. Może być zapinane na suwak bądź na rzepy. Praktyczne, bo zabezpiecza przed ryzykownym wychodzeniem górą.
 • Dodatkowe wyposażenie. Im więcej akcesoriów, tym bardziej komfortowe jest użytkowanie łóżeczka. Niektóre modele mają więc na wyposażeniu dodatkowo przewijak, pałąk z zabawkami, budkę, moskitierę, kieszeń na zabawki, pojemniczek na akcesoria do przewijania, rozkładane płozy, dzięki którym z łóżeczka można szybko zrobić kołyskę, pozytywkę. Ważne jest, by te wszystkie akcesoria można było łatwo i szybko zdemontować i by w pokrowcu łóżeczka na nie również znalazło się miejsce.

Czytaj: Pierwsze wakacje z niemowlakiem: praktyczne rady na wyjazd z małym dzieckiem

Co trzeba zabrać na wakacje z dzieckiem? Lista, rzeczy potrzebnych na drogę i na pobyt

Polecane modele łóżeczek turystycznych:

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza