Przewijak. Wybrać przewijak na łóżeczko czy komodę z przewijakiem? Przegląd

2021-02-05 15:08

Na jaki przewijak zdecydować się przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka? Lepiej sprawdzi się przewijak na łóżeczko czy komoda z przewijakiem? Wiele mam zadaje sobie te pytania. Sprawdźcie, jaki przewijak dla dziecka wybrać i jakie są wady i zalety różnych rozwiązań.

Przewijak
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Przewijak to jedno z akcesoriów ułatwiających młodym rodzicom życie. Na rynku są różne rodzaje przewijaków: na łóżeczko lub na komodę. Można również kupić matę do przewijania. Na jakie rozwiązanie się zdecydować? Przeczytajcie nasz poradnik i zobaczcie ranking przewijaków.

    Spis treści

    1. Co to jest przewijak i czy warto go mieć?
    2. Przewijak na łóżeczko: praktyczny i niedrogi
    3. Komoda z przewijakiem: dodatkowa przestrzeń do przechowywania
    4. Mata do przewijania to najtańsze rozwiązanie
    5. Przewijaki wolnostojące - wygodne, ale drogie
    6. Przegląd przewijaków - zobacz co warto kupić

    Co to jest przewijak i czy warto go mieć?

    Przewijak to miejsce do przewijania dziecka. Nie jest to rzecz tak niezbędna jak wózek dla niemowlaka, ale znacznie usprawnia codzienne funkcjonowanie. Przewijanie stanowi jedną z głównych czynności w pielęgnacji niemowlaka.

    Noworodka przewijamy zwykle kilkanaście razy dziennie! Im mniejsze dziecko, tym częściej przy przewijaniu zdarzają się niespodzianki ze zmoczeniem ubranka, ubrania mamy, a czasem nawet łóżka, koca czy pościeli, na której leży dziecko. Właśnie dlatego warto kupić przewijak. Jaki wybrać?

    Czytaj: Łóżeczka dostawne. Wybierz z nami najlepsze łóżeczko dostawne- przegląd

    Jak sobie radzić z odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry u niemowląt?

    Przewijak na łóżeczko: praktyczny i niedrogi

    Przewijak na łóżeczko to rozwiązanie, które bardzo często wybierają mamy. Głównie ze względu na cenę - taki przewijak kosztuje kilkadziesiąt złotych. Jest rodzajem sztywnej nakładki, którą nakładamy na łóżeczko. Dzięki temu otrzymujemy miejsce do przewijania, w którym możemy bez schylania się zmienić pieluszkę.

    To ważne m.in. dla mam, które urodziły przez cesarskie cięcie. Przewijak na łóżeczko odciąża ich kręgosłup i nie zmusza do przybierania pochylonej pozycji.

    Wadą tego rozwiązania jest fakt, że niemowlę szybko z niego wyrasta. Przewijak ma 60 centymetrów długości (ponieważ najczęściej łóżeczka mają rozmiary 120 cm na 60 cm). Po kilku miesiącach staje się więc za mały i dziecku zaczynają wystawać nóżki.

    Przestaje również być bezpieczny - kilkumiesięczne niemowlę nie chce już leżeć w miejscu, zaczyna poznawać świat i obracać się na brzuszek. To grozi wypadkiem - pozostawione nawet na sekundę niemowlę może przekręcić się i spaść z przewijaka. Dlatego tego typu rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku noworodków oraz maluszków w pierwszych miesiącach życia. 

    Komoda z przewijakiem: dodatkowa przestrzeń do przechowywania

    Komoda z przewijakiem to kolejne rozwiązanie. Wygląda on dokładnie tak samo jak przewijak na łóżeczko, z tym że jest połączony z komodą. To praktyczne rozwiązanie - małe dziecko ma bardzo dużo ubranek, pieluszek tetrowych, kocyków.

    Zazwyczaj rodzice muszą kupić dodatkowy mebel, żeby mieć miejsce do przechowywania akcesoriów dla niemowlaka. Kupując komodę z przewijakiem, zyskują dodatkową przestrzeń do przechowywania oraz miejsce, w którym mogą bezpiecznie przewinąć dziecko.

    Gdy maluch podrośnie, nie trzeba komody wyrzucać albo sprzedawać - przewijak można zdemontować. Dzięki temu zyskujemy mebel, który posłuży nam na dłużej.

    Wady tego rozwiązania są dwie. Jedną jest czas korzystania z przewijaka - dziecko wyrośnie z niego już po kilku miesiącach. Drugą jest cena. Komody z przewijakiem kosztują kilkaset złotych. Czasem oszczędniejszym rozwiązaniem jest zakup osobno komody oraz przewijaka.

    Mata do przewijania to najtańsze rozwiązanie

    Mata do przewijania to bardzo wygodne rozwiązanie. Jest lekka i poręczna, nie zajmuje tyle miejsca, co przewijak, który trzeba gdzieś przechowywać. Można ją wszędzie ze sobą zabrać - wystarczy zwinąć ją w rulon i włożyć do torby.

    Jest praktyczna, nadaje się do prania w pralce. Kosztuje mniej niż komoda z przewijakiem. Z tych powodów wiele mam decyduje się na stosowanie takiego rozwiązania. Mata do przewijania jest także dobrym rozwiązaniem dla tych rodziców, którzy kupili przewijak, ale dziecko już z niego wyrosło.

    Przewijaki wolnostojące - wygodne, ale drogie

    Do wyboru młode mamy mają również przewijaki wolnostojące. To przewijaki umieszczone na stelażu, który -  w części modeli - można złożyć i postawić przy ścianie, aby zajmował mniej miejsca. Niektóre przewijaki mają przewijak wymienny z wanienką, co wygodnym rozwiązaniem.

    Niestety, niektóre przewijaki na stelażu są drogie. Trzeba uważać, ponieważ są wysokie - nie wolno zostawiać na nich maluszka. 

    Przegląd przewijaków - zobacz co warto kupić

    Na jaki przewijak warto się zdecydować? Zobaczcie przegląd przewijaków i wybierzcie z nich taki, który spełnia wasze wymagania.

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    Materiał Partnerski

    Materiał sponsorowany

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza