BUTELKI DLA DZIECI. Czy warto kupować butelki antykolkowe?

2013-05-17 16:36 Katarzyna Hubicz

Butelka antykolkowa jest uznawana przez niektórych rodziców za cudowne  cudowne remedium na niemowlęce bóle brzuszka. Taka butelka do karmienia dla innych jest to tylko zbędny gadżet. Czym faktycznie są butelki antykolkowe, czym się od siebie różnią i czy warto inwestować w butelki antykolkowe dal niemowląt?

Chyba każda mama, która spodziewa się dziecka, słyszała o niemowlęcej kolce choćby z opowieści bardziej doświadczonych koleżanek. Dlatego gdy kilka lat temu butelki antykolkowe pojawiły się w polskich sklepach, praktycznie od razu znalazły się na wyprawkowych listach zakupów przyszłych rodziców. I trudno się dziwić. Według pediatrów ta przypadłość atakuje nawet 40 proc. niemowląt w wieku do 4. miesiąca życia.

Przeczytaj również: Kolka niemowlęca: które sposoby na kolkę są skuteczne a których lepiej unikać?

Butelki do karmienia - czy butelki antykolkowe faktycznie działają?

Wśród ich użytkowniczek zdania są podzielone. Są mamy, które nie stosują innych butelek do karmienia, a ich dzieci kolki nie miały. Są też takie, które na butelkach antykolkowych srodze się zawiodły, bo mimo ich stosowania maluchy cierpiały z powodu bólów brzuszka. Dlaczego? Przyczyną prawdopodobnie jest to, że kolka – jak sądzą eksperci – pojawia się z wielu różnych powodów, tymczasem butelka antykolkowa eliminuje tylko jeden z nich, to znaczy nadmierne połykanie pęcherzyków powietrza przez malucha podczas karmienia. Butelki antykolkowe są zaprojektowane w ten sposób, by zapobiegać dostawaniu się pęcherzyków do mleka. Dzięki temu malec nie połyka powietrza. Różne są jednak technologie, za pomocą których udało się osiągnąć ten efekt. W niektórych butelkach do karmienia pęcherzyki zatrzymuje wentyl powietrza w smoczku, w innych to zadanie spełnia system odpowietrzający, w jeszcze innych takie działanie zapewnia zakrzywiony kształt trzonu butelki. Co ciekawe, niektóre butelki dla dzieci tego typu reklamowane są również jako remedium na częste zapalenia uszu, gdyż nie tylko pomagają zmniejszyć kolkę, lecz także zapobiegają ulewaniu pokarmu, dzięki czemu mleko nie dostaje się do przewodów słuchowych malucha.

Przeczytaj również: 15 zasad karmienia butelką. Poradnik dla mam karmiących sztucznie

Butelka antykolkowa - kiedy warto ją wypróbować?

Na pewno wtedy, gdy malec karmiony zwykłą butelką cierpi już z powodu silnych cowieczornych bólów brzuszka, bo – jak twierdzą producenci – zmiana zwykłej butelki do karmienia na butelkę antykolkową, która zapobiega połykaniu pęcherzyków powietrza, może pomóc zmniejszyć częstotliwość oraz intensywność występowania kolki. Czy warto jednak kupować ją na zapas? To zależy. Kolka nie pojawia się u wszystkich niemowląt – nawet jeśli masz już starsze dziecko, które cierpiało z powodu kolki, to wcale nie oznacza, że kolejny maluch też ją będzie miał.

Kolka u dzieci: przyczyny i objawy

Kolka jelitowa u małych dzieci jest bardzo powszechna. Szacuje się, że choruje na nią już co drugie niemowlę. Kolka jest jednym ze schorzeń, których przyczyny trudno jednoznacznie określić. Lekarze uważają, że główną przyczyną bólu są gazy powstające w nierozwiniętym jeszcze układzie pokarmowym dziecka. Zapytaliśmy eksperta o inne przyczyny kolki jelitowej i o to czy można jej zapobiec. Dowiesz się również jakie są typowe objawy, które powoduje kolka.

Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia

Kolka u dziecka spędza rodzicom sen z powiek: dosłownie i w przenośni. Niemowlę odczuwa bardzo silny ból i jedyną możliwością sygnalizowania go jest głośny krzyk i płacz. Kiedyś uważano, że kolkę należy po prostu przeczekać, że jest to normalne zjawisko, na które nie ma żadnej metody. Jest jednak kilka sposobów, które mogą pomóc złagodzić bóle brzucha spowodowane kolką. O sposoby na kolkę niemowlęcą zapytaliśmy pediatrę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE